Polovině Čechů jedna káva denně nestačí, mladí ji ale pijí méně

sobota, 30. března 2024, 07:55 Výzkum, Marketing MediaGuru

Kávu pije 70 procent Čechů, nejčastějším typem je káva zrnková. S rostoucím věkem konzumace roste, ukazuje výzkum Nielsen. Největším inzerentem je L’or.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Čtyři pětiny Čechů pijí zrnkovou kávu, instantní kávu jedna polovina. 63 % Čechů kafe nejčastěji pije doma, čtvrtina v práci nebo ve škole. 7 z 10 Čechů pije kávu kvůli chuti. Chuť je ale zároveň i nejčastějším důvodem, proč někteří lidé kávu nepijí vůbec. „Kávových abstinentů“ je mezi Čechy necelá desetina. Zvyky v konzumaci kávy mladších Čechů (15–24 let) se v mnohém odlišují od zbytku populace, ať už jde o frekvenci, nebo místo, kde si kafe dávají.

Výzkum realizovala společnost Nielsen metodou online sběru na vzorku tisícovky respondentů z Českého národního panelu starších 15 let. Výzkumné výsledky doplňují data z monitoringu reklamy Ad Intel společnosti Nielsen, podle kterých byla v roce 2023 nejsilnějším inzerentem v kategorii kávy značka L’or.

Každý den pije kávu 70 % Čechů

7 z 10 Čechů pije kávu každý den. Polovina si dá kafe dokonce vícekrát za den. Ženy obecně kávu pijí častěji než muži: alespoň jednou denně si ji dá 75 % žen, z mužů pouze 68 %. S rostoucím věkem roste i procento těch, kteří kávu pijí na denní bázi. Jak ukazuje graf, mezi mladými lidmi od 15 do 25 let věku je denních konzumentů kávy 38 %, v následující věkové skupině od 25 do 34 let je to už 65 %. Shodně 76 % ze skupin 35–44 a 45–54 let pije kávu alespoň jednou denně a u lidí starších 54 let je to dokonce 86 %.

Základ: Ti, kteří pijí kávu alespoň jednou denně, N = 800. Zdroj: Nielsen

Základ: Ti, kteří pijí kávu alespoň jednou denně, N = 800. Zdroj: Nielsen

V souladu s trendem sílící obliby kávy s rostoucím věkem je i poměr „kávových abstinentů“. Obecně v české populaci jich je 9 %. Mezi lidmi ve věku 15–24 let ale kávu vůbec nepije 15 %, ve skupině 55 a více let jsou to naopak pouze 4 %. Hlavním důvodem, proč někteří Češi kávu vůbec nepijí, je její chuť ta vadí 59 % kávových abstinentů. Pro třetinu je důvod ten, že její konzumaci nepovažují za nijak prospěšnou, a 21 % po ní není dobře (např. na žaludek nebo na tlak). 15 % kávu nepije, protože za ni nechtějí utrácet peníze.

Naopak nejčastějším důvodem pro pití kávy je její chuť, uvedlo to 71 % respondentů, kteří aspoň někdy kávu pijí. 50 % ji pije ze zvyku, u nejmladších respondentů (15–24 let) je to ale pouze 27 %. V této věkové skupině je nejčastějším důvodem k pití kávy společenská příležitost (69 %), která je v obecné populaci až na pátém místě (42 %) za relaxem (49 %) a zvýšením soustředěnosti (49 %).

Preferované typy kávy

Z druhů kávy mezi „kávomilci“ vede zrnková (včetně mleté), kterou pije 78 %. Instantní pije 50 % a instantní kávové směsi typu 3v1 21 %. Ti, kteří pijí zrnkovou kávu, nejvíce preferují její přípravu v espresso kávovaru (49 %), ať už v pákovém, nebo automatickém. Druhým nejoblíbenějším způsobem přípravy zrnkové kávy je zalití neboli „turek“ (24 %), ten je ale výrazně populárnější u mužů (28 %) než u žen (20 %) a také spíše u starších ročníků. 8 % preferuje kapslový kávovar. Z typů nápoje ze zrnkové kávy je nejpopulárnější espresso s mlékem (cappucino, caffé latte apod.), které preferuje 34 %. Samotné espresso (příp. ristretto či lungo) preferuje 23 %.

Obvyklým místem nákupu kávy pro domácí přípravu je pro většinu (73 %) Čechů supermarket. Do místních obchodů si pro kávu chodí 19 % Čechů a na e-shopech ji kupuje 16 %. Specializované obchody k nákupu kávy využívá 11 %.

Inzerce v segmentu kávy

Mezi firemními značkami ze segmentu kávy byla za rok 2023 (leden–prosinec) nejsilnější značka L’or, která umístila reklamu v hodnotě 237 milionů korun. Na druhém místě byla značka Jacobs s ceníkovou hodnotou inzerce 155 milionů korun. Třetí v pořadí bylo Tchibo s reklamou za 77 milionů korun. Hodnoty odpovídají ceníkovým cenám inzerce.

Zdroj: Ad Intel, Nielsen

Zdroj: Ad Intel, Nielsen

-mav-