Značky mohou lákat uživatele Instagramu na slevové kódy

neděle, 24. března 2024, 07:25 Internet & Mobil, Retail MediaGuru

Meta rozvíjí e-commerce funkce a dává zadavatelům nové způsoby, jak se mohou pokusit přimět uživatele k utrácení. Vylepšuje nejen Instagram, ale i Facebook.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Instagram zkouší docílit toho, aby uživatelé nejrůznější sponzorované příspěvky jen tak nepřeskakovali a ideálně se rovnou pouštěli do nakupování. Tento týden dala sociální síť zadavatelům všude po světě možnost vkládat do své reklamy promo kódy, které se dají uplatnit hned při nákupu v aplikaci. Značky mohou slevové kupony vkládat přímo do popisku příspěvku.

„Aktivní slevové kupóny pocházejí přímo od jednotlivých značek. Validní kódy jsou buď uplatněny automaticky, nebo zobrazeny takovým způsobem, abyste si je mohli zkopírovat a u virtuální pokladny uplatnit,“ uvádí Instagram v oficiálním prohlášení.

Obdobnou možnost měly firmy z vybraných regionů už při používání sesterského Facebooku a nevedly si s jejím využíváním špatně. Naopak. Alespoň podle toho, co tvrdí na svém webu Meta. Kdo z marketérů promo kódy využíval, podařilo se mu mediánově srazit náklady na objednávku (cost per purchase) o 9,1 procenta a zvýšit konverze o 10,1 procenta. V době, kdy se řada obyvatel finančně zotavuje po dlouhé roky nevídané inflační vlně, není těžké si lákavost okamžitě uplatnitelných slev představit. Alespoň teoreticky. V praxi je podle studie analytické společnosti PYMNTS hlavní překážkou nakupování přes sociální sítě obavy nedůvěra.

Překážky byznysu

Ta pramení z obav o nakládání s citlivými údaji typu čísla karty, ale také z pochybností, zda se dá účtu prodejce věřit. Některé se také domnívají, že při objednávce zboží přes sociální sítě jej nedostanou v požadované kvalitě. Instagram a Facebook se takové obavy snaží rozptýlit například označováním ověřených účtů. To samo o sobě nezaručuje, že nevznikne řada dalších podvodných profilů, které se budou snažit uživatele přesměrovat mimo aplikaci na vlastní stránky.

To nicméně Meta nebere jako nepřekonatelnou výzvu. Tím spíše, když pro většinu dnešních adolescentů je podle PYMNTS běžnou věcí vyhledávat zboží právě přes sociální sítě. O to více chce Meta své sítě profilovat jako místa, kde se může dařit e-commerce. Platí to nejen pro Instagram, ale i pro největší sociální síť světa Facebook. Ta chystá během dubna globálně zpřístupnit všem firmám nový formát reklamy, který byl dosud dostupný na Instagramu. Jde o příspěvky, na nichž lze označit (otagovat) jednotlivé produkty, které se zrovna na snímku nacházejí.

Zatímco ale Meta nepřestává zavádět pro své sítě nové vymoženosti, poslední týdny má problémy s chodem těch nejzákladnějších funkcí. Tento týden postihl Facebook, Instagram a Messenger celosvětový několikahodinový výpadek. Uživatelé dostávali informace o pozastavení svých účtů, nenačítaly se jim komentáře nebo nemohli odpovídat na zprávy. Šlo o druhý takový výpadek během dvou týdnů. To jsou události, které v případě jejich opakování důvěryhodnost nakupování přes sociální sítě zvýší jen sotva.

-riv-