V pressu: Proč vznikl web Ekonews a jak se vyvíjí?

pátek, 5. dubna 2024, 15:25 Internet & Mobil, Udržitelnost MediaGuru

Před čtyřmi lety vznikl web Ekonews, jehož ústředním tématem, je udržitelnost. O jeho cílech a vývoji mluví v podcastovém rozhovoru V pressu spoluzakladatelka a šéfredaktorka Martina Patočková.

Martina Patočková, zdroj: Martina Patočková

Martina Patočková, zdroj: Martina Patočková

Už měly „tak trošku plné zuby práce ve velkých médiích”, a tak v roce 2020 založily svůj vlastní web Ekonews. Ten hledá v ekologických tématech ekonomické souvislosti. Martina Patočková, která Ekonews založila spolu s Veronikou Němcovou, v podcastu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky V pressu Davidu Klimešovi popsala, co start Ekonews provázelo, proč se zaměřuje právě na téma udržitelnosti, a hlavně kam se za zhruba tři roky své existence posunul.

Ekonews začala Martina Patočková spolu s Veronikou Němcovou připravovat začátkem roku 2019, tedy ještě před propuknutím covidové pandemie. „Předtím jsme dělaly ve velkých médiích a už jsme toho měly tak trošku plný zuby,” řekla Patočková v úvodu rozhovoru. Ona i její kolegyně mají za sebou bohatou novinářskou kariéru ekonomického zaměření z velkých vydavatelství, včetně MF Dnes, ve které se seznámily ještě před jejím odkupem Andrejem Babišem.

„Chtěly jsme si prostě udělat něco svého, kam bychom ve svém volném čase psaly o tématech týkajících se klimatické změny a jejich dopadů, což je téma, které se nás osobně dotýká a ze kterého už se stávalo celospolečenské téma,” dodala.

Podle Patočkové se posléze ukázalo, že šlo o naivní představu. „Když to chcete dělat pořádně, tak to takhle dělat nešlo. Musely jsme se tomu věnovat naplno a naopak mít ještě k ruce další lidi,” vysvětlila. Záhy přípravy spuštění Ekonews ještě zkomplikovala první vlna covidové pandemie. „Ta nám znemožnila veškeré osobní schůzky. Získávání nějakých partnerů do začátku, inzerce a podobně, to všechno bylo těžší,” hodnotí Patočková.

I přes nejeden „karambol” po cestě, na který Patočková v podcastu V pressu vzpomněla, se úsilí zúročilo. Dnes, zhruba tři roky od uvedení na mediální trh, pro Ekonews pracuje přes deset lidí, byť valná část na částečný úvazek či jako pravidelní přispěvatelé. Na „full time” dle jejích slov nyní Ekonews zaměstnává vedle zakladatelek také novinářku Irenu Buřívalovou a kolegyni, která se stará o inzerci.

Právě inzerce je hlavním zdrojem příjmů. „Za poslední rok dejme tomu z 80 %. Od začátku jsme měli štěstí na partnery, kteří nám věřili a v začátcích nás podpořili,” vzpomíná Patočková, podle které jsou teď pro obživu Ekonews stěžejní obsahové spolupráce. „Byznys potřebuje vysvětlovat, proč řeší udržitelnost, co ho na tom zajímá a jaké problémy v té oblasti řeší. Pozitivní pro nás, ale asi i ostatní média je, že zájem stoupá s tím, jak téma nabývá na důležitosti a vlastně zasahuje více a víc firem," popisuje.

A jak je to nyní se zájmem čtenářů? „Samozřejmě se to mění podle toho, jak se trefíme s tématy, ale unikátních čtenářů máme v průměru 100 tisícměsíčně,” uvedla v podcastu Patočková.

Téma udržitelnosti bude podle Patočkové čím dál více prorůstat i do tradičních novinářských redakcí, byť v Česku se tak podle ní děje pomaleji. „Zrovna nedávno jsem se bavila Janem Kalibou z Českého rozhlasu, který tam před půl rokem začal dělat klimatického zpravodaje. A ten řeší, jak dokázat, aby to téma prostupovalo všemi redakcemi v rozhlase. Myslím si, že postupně by média touhle cestou měla jít. Možná budou časem specializované redakce třeba na ESG nebo jiná odborná témata v rámci udržitelnosti. Ale klimatická změna myslím opravdu prostoupí jako téma všude,” soudí Patočková.

Ekonews dělí obsah do dvou směrů podle skupiny čtenářů. „Jednou z nich je byznys, který řeší jiná témata, než běžný člověk. To znamená dekarbonizace, ESG a snižování uhlíkové stopy. Naše druhá noha právě cílí na lidi, na všední starosti, které řešíme všichni. To znamená móda, věčná chemie, která se objevuje v pánvičkách či v oblečení, pesticidy,” vyjmenovala Patočková.

Vůbec nejčtenější v historii Ekonews ale podle ní byl, respektive „mohl být”, článek, který byl publikovaný už před několika lety, tedy nedlouho od startu projektu. „Vydávali jsme článek o tom, jak Karel Roden pěstuje borůvky na své farmě za Prahou, jak tam řeší sucho, vodu a podobně. Čtenost naráz vylítla do desetitisíců a web kleknul. Museli jsme pak migrovat na jiný server, takže to je taková vtipná historka,” líčila Patočková.

V rozhovoru také sdělila, že na rozdíl od jiných médií, která o ekologii a udržitelnosti referují, Ekonews nechce působit aktivisticky. „Nechceme ještě víc rozdmýchávat emoce a negativismus, který kolem těch témat panuje. Jsme ekonomické novinářky, my se na to snažíme dívat z pohledu faktů,” zdůraznila Patočková s tím, že v nadcházející době se Ekonews hodlá více zabývat například elektromobilitou, kolem které podle ní stále panuje spousta mýtů.

Dalším takovým tématem, o kterém bude Ekonews v budoucnu psát, jsou podle Patočkové také dopady klimatické změny na život každého člověka, které byly impulsem pro start projektu. „Klima prostupuje úplně všude. Do života ve městech, která se nám přes léto prostě rozpalují, do života v krajině, kde usychají lesy, a musí se na to vlastně nějak reagovat. Nebudeme třeba už jezdit ke Středozemnímu moři v létě, protože tam nebudeme moct vydržet. Nebudeme jezdit na hory, protože tam nebude žádný sníh,” předpovídá.

Celý rozhovor s Martinou Patočkovou je možné poslechnout si níže.

Zdroj: NFNZ