Signal Festival ukázal světelné umění i partnerské aktivace
Signal Festival představil kromě audiovizuálního umění i na míru připravené partnerské aktivace.
Dvanáctý ročník Signal Festivalu, jenž se konal od 10. do 13. října, ukázal 17 fyzických uměleckých instalací na trasách Hradčany a Centrum a pět v augmentované realitě v Karlíně. Vedle světelných instalací od studií a umělců mohli návštěvníci zhlédnout i ty partnerské, na jejichž přípravě se podílelo kreativní studio Signal Festivalu. Mezi ně patřily například instalace Mercedes-Benz, Budějovického Budvaru, L’Oréalu nebo Pražské plynárenské.
Signal Creative zajišťuje pro partnery propojení s umělci, designéry i technologickými specialisty. Letos stálo studio například za instalací Mercedes-Benz Aura umělce Václava Mlynáře, která byla k vidění v Klementinu.
Budějovický Budvar přichystal ve spolupráci se Signal Creative, agenturou Publicis a studiem 3Dsense videomapping na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí. Instalace pracovala se dvěma aplikacemi, které spolu v reálném čase komunikovaly. Webová aplikace sloužila ke sběru dat a kontrole textů prostřednictvím lidského elementu i umělé inteligence, zatímco vizuální aplikace tato data zpracovávala a začleňovala do audiovizuálního obsahu v projekci. Na konceptu se podílel i tvůrce TMBK.
Na budově Městské knihovny na Mariánském náměstí představila svůj videomapping i Pražská plynárenská, jež se spojila s Janem Hladilem. Její spot stavěl na romantických pouličních plynových lampách a motivu ženské ruky, jež odkazovala k současnému poslání a atributům pečující značky. „Ruka naší mýtické postavy spolu se sloganem ‚Ráda se postará’ symbolizují spolehlivé dodávky energií, služby a inovace, které dodáváme pro lepší život jednotlivých domácností i celé metropole,“ říká Patrik Lorenz, vedoucí odboru marketingu Pražské plynárenské.
Třetí značkou, jejíž videomapping byl k vidění na Městské knihovně, byl prémiový rum Don Papa. Pod dílem je podepsána londýnská umělkyně Mischa Ying, jež se ve svém díle inspirovala tajemnou Sugarlandií. Spolupracovala na něm také agentura Konektor. Hudbu složil Jem Stone Panufnik.
Společnost L’Oréal stála za videomappingem od Alexe J. Jindráka. Promítán byl na budově Arcibiskupského paláce. Jeho ústředním prvkem bylo oko a řasy, obklopené fluidními barevnými vrstvami, jež symbolizovaly samotné produkty Maybelline.
Na Karlově náměstí vystavěla svou hudebně-světelnou instalaci Dialog značka Glo, jež se rovněž spojila s umělcem Janem Hladilem. Interaktivní instalace snímala návštěvníky v záběru 360° za pomoci infračervených kamer. V rámci doprovodného programu, který se odehrával v Lobkowiczkém paláci, nabídla značka také večerní umělecko-hudební afterparty s instalací Kvadro od Milana Caise z Tata Bojs a hudební produkcí DJe Jakuba Stracha, známého jako NobodyListen, Annet X a Vladimira 518.
Kooperativa vytvořila pro Signal Festival spolu se Signal Creative a studiem Sweatshop festivalového videoprůvodce. Jeho cílem bylo přiblížit návštěvníkům atraktivní formou letošní ročník s tématem Ekosystémy: Výprava. Obsahem provázela dvojice moderátorů Kateř Maharadža a Hanny Firla, jeho součástí byla i soutěž nebo tipy, jak si festival co nejlépe užít.
Nadace PPF zase dlouhodobě podporuje zahraniční program Signal Festivalu, díky čemuž mohli svou práci tento rok na akci představit i zahraniční umělci jako CaO Yuxi, SpY, United Visual Artists nebo Desilence. Zároveň stojí za zahraničním kurátorským projektem, jehož cílem bylo propojit české umělce se zahraničními kurátory.
Součástí festivalu byla letos i kreativní konference Signal Forum. Ta přivezla 15 mezinárodně uznávaných řečníků, z toho 11 odbornic, jako je astrobioložka z NASA Michaela Musilová, zakladatelka Arts at CERN Ariane Koek, performativní dvojice programátorů Foxdog Studios či pařížské kreativní studio Superbien, které tvoří kreativní projekty pro světové značky. Příští rok se Signal Festival uskuteční od 16. do 19. října.
-stk-