Doba přeje velkým nákupům, přesouvají se online

pátek, 29. listopadu 2024, 06:45 Aktuality, Retail, Výzkum MediaGuru

Roste počet věrných zákazníků online supermarketů, velké nákupy se stávají racionálnější. 

Zdroj: Freepik

Zdroj: Freepik

Drobné doplňkové nákupy v blízkých kamenných prodejnách jsou sice stále častější, na druhé straně velký nákup získává racionálnější podobu a přesouvá se na internet. Vyplývá to ze zjištění výzkumné agentury Skála & Šulc.

Podle dat zmíněné agentury realizuje velké nákupy u jednoho obchodníka asi 24 % Čechů jednou týdně, 22 % pak alespoň 2× do měsíce a 26 % lidí jednou za měsíc. Zbytek domácností dělá velký nákup nárazově anebo vůbec. Výrazně méně je pak lidí, kteří rozloží velký nákup mezi několik prodejen. 

K trendu velkých nákupů pomáhají rostoucí ceny potravin, snaha šetřit a omezit plýtvání. Český zákazník výrazně více přemýšlí, za co peníze utratí. Hlídá si cenové stropy. A stále častěji pro úsporu nakupuje online. Kvůli kontrole nad finální cenou i možnosti využívat sofistikované slevové mechanismy, jako jsou například množstevní slevy.

„Osobně je pro mě jeden z nejvýraznějších letošních trendů nárůst zákazníků věrných online supermarketům. Po letech ‚zkoušení‘ se tak pro významnou část domácností stávají hlavním nákupním místem. Souvisí to mimo jiné s obecným trendem změn nákupního chování. Na jedné straně jsou stále častější drobné doplňkové nákupy v dobře dostupných kamenných prodejnách. A na druhé straně získává ‚velký nákup‘ racionálnější podobu. Velký nákup chce mít zákazník pod kontrolou, kupovat jen to, co opravdu potřebuje, a mít možnost hlídat si jeho cenu,“ zmiňuje Zdeněk Skála, spoluzakladatel a výzkumník ze Skála & Šulc.

Zdroj: Skála & Šulc

Zdroj: Skála & Šulc

„Nákupní seznamy se tedy dostávají zpátky do módy,“ říká Klára Tanzerová, šéfka marketingu online supermarketu Košík.cz, jenž se od letošního roku orientuje na velké nákupy. Dnes nákupy nad 1199 korun s větším množstvím zásob dosahují kolem 80 % ze všech objednávek, a to shodně napříč regiony. „Zákazníci se shodují, že velký nákup je ve výsledku levnější. Tím, že ho musí trochu plánovat, nakoupí jen to, co opravdu potřebují. Mají možnost nakoupit ve velkém produkty ve slevách anebo využít množstevních slev,“ vypočítává Klára Tanzerová.

Kromě úspory peněz a menšího plýtvání jídla je to i úspora pohonných hmot. Počet lidí, kteří za nákupy odmítají jezdit, stoupl meziročně o 8 procentních bodů na 34 ze všech. „To všechno vede k jedinému – velké nákupy se stávají doménou online. Hovoří pro ně vše – výhodnost, pohodlí a také skutečnost, že díky většímu pokrytí v regionech se stávají ‚hypermarkety na kolech‘,“ doplňuje Klára Tanzerová.

-stk-