Economia zpoplatňuje nesouhlasy se zpracováním dat, rozšíření zváží
Pokud uživatel nesouhlasí se zpracováním dat a chce web navštívit a procházet ho bez reklamy, měl by za to zaplatit. Economia se přidává k dalším provozovatelům českého internetu, kteří zavádějí consent wall.
Mediální dům Economia je dalším, který si chce ochránit sběr dat nutných pro cílení reklamy. Po společnostech Czech News Center (CNC), Seznam.cz a Mafra také Economia zavedla speciální lištu, kterou uživatelům nabízí buď vyjádření souhlasu se sběrem dat a na ten navázanou možnost sledovat web bezplatně, nebo v případě nesouhlasu s poskytováním dat výzvu k zaplacení za užívání webu bez zpracování údajů a bez reklamy.
Takzvanou consent wall zatím Economia zavedla jen na svém webu Žena.cz. Měsíční poplatek za sledování bez reklamy představuje 79 Kč. Podle slov obchodního ředitele Economie Davida Voráčka pro MediaGuru.cz se Economia o zavedení consent wall na další své weby, které jsou monetizované především z prodeje reklamy, tedy Aktuálně.cz a Centrum.cz, rozhodne až podle výsledků veřejného testu na Žena.cz. Důležitým ukazatelem bude dopad na celkový počet reálných uživatelů.
Bez souhlasů se zpracováním dat od uživatelů není možné získat přehled o tom, jaké webové stránky napříč internetem procházejí a reklamu tak nelze cílit a dobře monetizovat. Chybí sociodemografické údaje i data o návštěvnosti, nelze dělat remarketing, retargeting ani vytvářet lookalike publika. V průběhu letošního jara proto přistoupily mediální společnosti Seznam.cz a Czech News Center (CNC) k zavedení „platby za data“. V srpnu se k nim přidala i skupina Mafra. Uživatele, kteří nechtějí dát své souhlasy provozovatelům, vybízejí, aby za tyto „nesouhlasy“ zaplatili. Vysvětlují, že obsah na webových stránkách uživatelům zůstává zdarma, ale že za možnost sledovat obsah zdarma, potřebují vydavatelé uživatelské souhlasy, aby vznik obsahu mohli financovat díky příjmům z reklamy.
David Voráček na konferenci Czech Internet Forum 2024 (CIF) v minulém týdnu uvedl, že návštěvnost uživatele, který neudělí souhlas s daty, má v programatickém prodeji online reklamy, dominantního způsobu obchodování display reklamy, zhruba desetkrát nižší výnosnost. Potřebuje tak desetkrát vyšší návštěvnost než článek, který si přečte uživatel s poskytnutým souhlasem, aby se výnosnost obou vyrovnala. „Pokles v příjmech programatické reklamy může být o 20 až 40 %. V případě českých mediálních domů se jedná o desítky až stovky milionů korun,“ přiblížil publiku dopady chybějících souhlasů na hospodaření mediálních domů.
Odhaduje zároveň, že budoucí příjmy mediálních firem budou z více než poloviny (55 %) založeny na příjmech z předplatného a po několik desetiletí dominantní podíl příjmů z reklamy se sníží na 25 %. O zbytek příjmů se mají podělit eventy a speciální projekty (15 %) a ostatní příjmy (5 %).
-mav-