Spolek Alsa zahájil kampaň za důstojný život s ALS

sobota, 9. listopadu 2024, 07:25 Aktuality, Reklama MediaGuru

Ve své nové kampani se se spolek Alsa spojuje s Davidem Krausem, Patricií Pagáčovou, Danielou Peštovou nebo Simonou Kubovou. 

Zdroj: Alsa

Zdroj: Alsa

Nezisková společnost Alsa startuje novou kampaň s názvem „Stále jsem to já“ za důstojný život pacientů s amyotrofickou laterální sklerózou, zkráceně ALS. Její tváří se stal zpěvák David Kraus, herečka Patricie Pagáčová, modelka Daniela Peštová nebo plavkyně Simona Kubová

Cílem kampaně je více otevřít veřejnosti téma, jak se pacienti s ALS cítí, co chtějí a co je pro ně důležité, aby všichni věděli – že jejich mozek zůstává nepoškozený a chtějí i se smrtelnou diagnózou žít důstojně až do posledního dne. 

„Pacienti s ALS chtějí dál vnímat život kolem nich, chtějí obejmout, políbit, poslouchat příběhy, smát se se svou rodinou, nebo trávit čas s přáteli. I když je to pro všechny často náročné a vyčerpávající,“ vysvětluje herečka Patricie Pagáčová, která spolek Alsa také dlouhodobě podporuje a letos se zapojila i do propojení Mezinárodního dne jógy a ALS.

Kampaňový spot byl poprvé představen na benefičním koncertě „Hvězdy proti bezmoci“, jehož záznam odvysílá Česká televize v pátek 8. listopadu od 21h na ČT Art. Výtěžek z něj poputuje na další terapie a multioborovou péči o pacienty s ALS.

Kampaní „Stále jsem to já“ navazuje spolek na své dřívější aktivity, ve kterých se soustředil na důstojný život nejen pacientů s ALS, ale také jejich pečujících. O vztahu pacientů s ALS a pečujících vznikl v roce 2022 časosběrný dokument Naděje až do konce koprodukovaný Českou televizí. Veřejnost má možnost podpořit pacienty zakoupením charitativního kalendáře vytvořeným společností CEWE a příspěvkem na transparentní účet: 5001495992 / 0300.

Amyotrofická laterární skleróza je nevyléčitelným onemocněním, které vede k postupnému ochabování svalů, což způsobuje potíže s mluvením, chůzí, a nakonec vyústí v úplné ochrnutí. Mozek pacientů ALS ale zůstává činný. Vnímají vše, co se v jejich těle i okolí děje, přestože už to často nemohou sami říct. I přes rychle postupující ochabování svalů je pro pacienty klíčové nepropadat depresi a stále se snažit zachovat si oblíbené aktivity, které měli rádi i před diagnózou. 

-stk-