Čeští vydavatelé se připojili k výzvě proti Googlu
Čeští vydavatelé se připojili k evropské výzvě, aby Google neblokoval obsah. Google říká, že testuje dopady zobrazování zpravodajského obsahu a že test v Česku neprobíhá.
Asociace online vydavatelů (AOV), Česká unie vydavatelů (ČUV), Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) a Správce licenčních práv vydavatelů (SLPV) se připojují k výzvě evropských vydavatelských asociací adresovaný společnosti Google. Odmítají v něm její krok, kterým se rozhodla ve svém vyhledavači blokovat jejich obsah pro 1 % uživatelů v osmi vybraných zemích EU.
Google již dříve uvedl, že prostřednictvím testu analyzuje dopad zobrazování zpravodajského obsahu ve vyhledávání Google a ve službách Google Zprávy a Google Discover. Společnost vysvětlila, že k testu přistoupila, aby zjistila hodnotu zpravodajského obsahu pro Google. V Česku ale test neprobíhá.
„V souvislosti s experimentem, který probíhá v osmi zemích EU, bychom rádi zdůraznili, že vydavatelé nás opakovaně žádali o více informací ohledně hodnoty zpravodajského obsahu pro Google. V reakci na tyto žádosti jsme se rozhodli spustit časově omezený test na 1 % uživatelů v Belgii, Chorvatsku, Dánsku, Řecku, Itálii, Nizozemsku, Polsku a Španělsku, s cílem získat ještě objektivnější data. Tento test v České republice neprobíhá," přiblížila MediaGuru.cz mluvčí Google ČR Alžběta Houzarová.
Vydavatelé se ale domnívají, že test nemůže být úspěšný. „Tento ‚test’ nemůže dosáhnout deklarovaného cíle, tedy poskytnout regulátorům relevantní data v rámci jednání o licencích s vydavateli, protože probíhá bez řádné metodologie, netransparentně a po nespecifikovanou dobu," uvedli vydavatelé ve společném prohlášení. Myslí si, že Google zneužívá svého tržního postavení k nátlaku na vydavatele, kteří si nárokují odměnu za užití svého obsahu na jejích službách. „Dosah vydavatelského obsahu pro všechny české uživatele mimo jiné potlačují tím, že odebraly tzv. snippety, aby se údajně vyhnuly ‚nepřiměřenému finančnímu a provoznímu riziku’ v souvislosti s implementací výše zmíněné směrnice v ČR," dodali čeští vydavatelé.
Google oponuje, že jinou možnost neměl. „Bohužel, dodatky k novému autorskému zákonu z roku 2022 pro nás vyústily v tak nepřiměřená finanční a operační rizika, že jsme neměli jinou možnost, než přestat zobrazovat náhledy zpráv ve Vyhledávání a Zprávách. Nadpisy a linky zpravodajského obsahu však v Česku nadále zůstávají viditelné pro všechny uživatele," dodala Alžběta Houzarová.
-mav-