Fenix Awards: Sledující dnes spoléhají spíš na algoritmus

čtvrtek, 5. prosince 2024, 13:00 Marketing MediaGuru

Sledující si dnes méně vyhledávají proaktivně nový obsah od svých oblíbených tvůrců, spoléhají více na doporučení algoritmu. 

Foto: Aleš Král, Fenix Awards

Foto: Aleš Král, Fenix Awards

Spolupráce s influencery je dnes již nedílnou součástí marketingového mixu. Influenceři jakožto tvůrci obsahu se však potýkají s novými výzvami, které jim přináší mnohem větší role algoritmů ve fungování sociálních sítí. I to zaznělo v panelové diskusi s influencery na letošní konferenci Fenix Awards

Obsah si vyhledává své uživatele, nikoliv naopak

„Sociální sítě se čím dál víc poralizují. Uživatelé dříve projížděli odběry, dnes spoléhají na algoritmy,“ podotkl Martin Hložek, jenž na sítích vystupuje pod jménem @martin_creep. „Obsah se všude tiktoktizuje. Lidé si obsah již nevyhledávají, ale obsah si vyhledává je,“ dodala Erika Eliášová

Uživatelé dnes tak již nejsou tolik věrní svým oblíbeným tvůrcům. „Ti, co dříve strhávali pozornost, dnes velmi snadno upadnou do zapomnění. Velcí influenceři začínají vymírat,“ přiblížil Jonáš Čumrik známý na sítích jako @johnymachette. Podle něj je pro značku v současnosti nejlepší, když vezmou skupinu mladých uživatelů, nechají je hodinu projíždět jejich TikTok a Shorts a tvůrci, kteří se jim opakují v doporučení, budou pravděpodobně na nějakou dobu trendy.

„Mezi influencery už také neexistují žádné partičky, každý nyní jede sám za sebe. Zatímco první vlna influencerů to dělala pro zábavu, teď už vznikají i továrny na influencery,“ přiblížila Veronika Tázlerová

Zadavatelé by měli dávat tvůrcům hlavně svobodu

Dalším problémem, kteří influenceři vnímají, je ve spolupráci se zadavateli. „Influencerovi se musí dát svoboda,“ řekl Petr Duppal alias @the.duppy, který ji například našel v partnerství se značkou Samsung. 

Při domlouvání spolupráce je nutné, aby vše probíhalo v diskusi. „Influenceři nejsou marketéři a marketéři nejsou influenceři. Marketér by měl jen dávat tvůrci mantinely, protože ten obvykle netuší, co značka řeší. Zásadní je mluvit jazykem influencera,“ popsala Tázlerová s tím, že influencer je především tvůrce, který má právo na své kreativní ztvárnění. Rovněž se vyplácí mít s influencery osobní vztah, což mnohé usnadní. 

Podle Martina Hložka je při briefu potřeba shrnout, jaké by měly být výstupy a finální message, ale způsob, jak to dokomunikovat, již nechat na influencerovi. „Firmy musí již vybranému tvůrci důvěřovat v jeho tvorbě. Dát mu jen cíle kampaně, ale vizuál a způsob podání nechat na něm,“ doplnila Eliášová

Cestou do budoucna mohou být i in-house influenceři 

Podle Eliášové, jež kromě aktivity na sítích také podniká v módě, je budoucnost v komunitách a placeném obsahu. Dobré je podle ní také budování vlastního in-house týmu influencerů, kteří budou dělat kvalitní kampaně se solidním dosahem. „Důležité je diverzifikovat svou komunikaci, není nic horší než být závislý jen na jednom drahém kanále,“ vysvětlila.

Podle Martina Hložka se mohou však in-house influenceři potýkat s nedostatkem důvěry svého publika. „Bude to fungovat jen pro konkrétní značku, ale z dlouhodobého hlediska to bude lidem divné,“ dodal s tím, že zásadní je být v současnosti opravdový a autentický, protože mladí lidé si dnes více než čehokoliv jiného cení upřímnosti.

-stk-