Trendy sociálních sítí 2025: Tiktokizace, AI, krátká videa a regulace

středa, 11. prosince 2024, 06:15 Internet & Mobil MediaGuru

Dynamická, zábavná videa s důrazem na jednoduchost budou klíčová pro dosažení úspěchu na sociálních sítích v roce 2025.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Ilustrační foto, zdroj: Freepik

Regulace sociální sítě zpřísní, tiktokizace ovládne jejich obsah a umělá inteligence převrátí pravidla hry. Krátká videa, autenticita a jasně měřitelné cíle budou v roce 2025 klíčem k úspěchu, píše lektor a marketér Vítězslav Klement

Pokud čtete tento článek, tak fajn – sociální sítě zřejmě ještě nezakázali. Ač se o to stále více snaží. V Austrálii chtějí zakázat sítě dětem do 16 let. Nebo o tom spíš mluví a u toho to taky skončí. V Rumunsku po anulovaných prezidentských volbách chtějí zakázat TikTok a taky u nás se objevuje stále více lidí, kteří vám i příští tok budou víc říkat, co je pro vás dobrý. A že sociální sítě to fakt nejsou.

To jsme tedy hned na začátku zmínili trend, kterému se příští rok na sítích nevyhneme. Další regulatorní vlivy, které se budou snažit když ne zakázat celé platformy, tak alespoň omezovat možnosti cílení reklam a další jejich funkcionality. Zatím ještě pořád totiž na Facebooku dokážu reklamou zacílit svoji oblíbenou případovou cílovku „matku samoživitelku ve věku 30 let z Karviné, která má dvouleté dítě a ráda jezdí na koni". Jestli to půjde i za rok touto dobou, to je v regulatorních hvězdách.

TikTok mění způsob konzumace obsahu

Hlavním trendem pro rok 2025 je ale jasná „tiktokizace" sociálních sítí. A už se na tom nic nezmění, ani kdyby ten TikTok nakonec zakázali. Jedná se totiž o změnu fungování sítí, a hlavně konzumace jejich obsahu. V kostce tento trend zahrnuje velmi krátká sdělení, orientaci na videa, důraz na zábavnost obsahu a také jinou forma šíření obsahu.

Hlavním trendem pro rok 2025 je ale jasná „tiktokizace" sociálních sítí. A už se na tom nic nezmění, ani kdyby ten TikTok nakonec zakázali.

Výsledkem je mimo jiné to, že se obsah na sítích čím díl tím bude šířit virálně na základě kontextu a tématiky, čím dál tím méně potom na bázi vašich spojení. A tak v roce 2025 můžete mít i s minimem sledujících zásahy v objemu tisíců, desetitisíců a ti nejšikovnější z vás klidně i statisíců impresí. Tak už na těch fanoušcích a sledujících tolik nelpěte, už to dávno není důležitý.

A aby se váš obsah šířil, je potřeba, aby byl autentický, zábavný, krátký a jednoduchý a ideálně ve formě videí. Virální formát videí se totiž z TikToku přesídlil ve formě Reels na Facebook a Instagram a teď klepe také třeba na dveře LinkedInu.

Virální formát videí se z TikToku přesídlil ve formě Reels na Facebook a Instagram a teď klepe také třeba na dveře LinkedInu.

I české volby se rozhodnou na sítích

Vliv sociálních sítí v roce 2025 v Česku stále poroste. A podzimní parlamentní volby se budou mimochodem rozhodovat primárně na nich. Už se těšíte? Ale i když nemáte ambici nikam kandidovat, za svou značku nebo firmu význam sítí nepodceňujte. Zejména na Facebooku a Instagramu je dnes kolem čtyř milionů měsíčně aktivních uživatelů. Na sítích dnes v Česku denně můžete oslovit kolem 70 % Čechů starších 16 let, alespoň jednou týdně je potom na Facebooku přes 80 % Čechů starších 18 let. A už vůbec sítě nepodceňujte, pokud máte cílovku mezi legendární generací Z. Její zástupci mimochodem během mé výuky usínají u každého videa delšího než zhruba deset sekund.

Facebook zůstává stálicí

Stálicí v roce 2025 v Česku bude Facebook. Přítomností vaší firmy na něm vlastně „nic nezkazíte“, z hlediska aktivity uživatelů ho bude, jak už je nyní globálním trendem, dohánět také v českých podmínkách Instagram. Poroste taky TikTok a mám pro vás tajný tip – jako firmy v Česku neignorujte platformy jako je Pinterest nebo Snapchat. Nebo nad nimi aspoň přemýšlejte.

Bez umělé inteligence to nepůjde

No a co by to bylo za článek o sociálních sítích, kdyby v nich chybělo sousloví „umělá inteligence". Ano, umělá inteligence bude rozhodně trendem na sociálních sítích nejen v příštím roce. Jak z hlediska komunikace, obsahu, zákaznické péče nebo třeba tvorby strategie. A jestli něco může sociální sítě opravdu zabít, nebudou to již na začátku článku zmínění bojovníci za vaše dobro, ale právě AI obsah.

Jakmile se totiž dostaneme do stavu, kdy si bude jedna strana na sociálních sítích obsah pomocí AI tvořit, a druhá na něj pomocí AI reagovat, není nám pomoci. A sítím taky ne, protože ztratí to hlavní, proč tam všichni trávíme naše životy – autentický a originální obsah.

Určitě se umělé inteligenci na sociálních sítích nevyhneme z hlediska využití jejich algoritmů nebo reklamních systémů (ani jedno není výhoda ani pro uživatele, tak pro inzerenty). Ale pojďme spolu touto cestou uzavřít „společenskou smlouvu". Ta praví, že budeme AI využívat pro nápady, brainstorming nad obsahem, případně publikačnímu plány, nikoliv však jako tvůrce finální obsahu na sítích.

Trendem na sociálních sítích z pohledu vaší značky by mělo být také to, že máte přesně definovaný cíl, proč za vaši firmu na sítích jste. A víte také, z jakého důvodu jste přesně na těch, na kterých jste. A pak také to, že jste schopni tu komunikaci měřit. A jasně doměřovat, co vám přítomnost na sociálních sítích přináší.

Z pohledu firem také pro rok 2025 platí, že jejich přítomnost na sociálních sítích je prakticky nezbytná. To, na kterých platformách být, potom záleží na sociodemografické struktuře uživatelů a také schopnosti generovat obsah, který ta která sociální platforma preferuje. Klíč k úspěchu bude ležet určitě v krátkých videích, personalizaci obsahu a v tom, že za vaši značku musí mluvit konkrétní tváře.

Z pohledu firem také pro rok 2025 platí, že jejich přítomnost na sociálních sítích je prakticky nezbytná.

Dopady regulace

Sociální sítě v roce 2025 zkrátka čekají zásadní změny, především díky novým regulacím. Legislativa se bude více zaměřovat na ochranu uživatelů a omezení cílení reklam, což ovlivní strategie firem i tvůrců. Současně se posune způsob konzumace obsahu – hlavním formátem zůstane krátké, autentické video s potenciálem virálního šíření bez ohledu na počet sledujících.

TikTokizace obsahu se stane standardem napříč platformami. Dynamická, zábavná videa s důrazem na jednoduchost budou klíčová pro dosažení úspěchu. Značky, které se přizpůsobí tomuto trendu, budou mít větší šanci oslovit své publikum, a to i na méně tradičních platformách, jako je LinkedIn.

A umělá inteligence změní způsob, jakým vzniká obsah i jak na něj reagujeme. AI je skvělý pomocník, ale její masové využití může ohrozit autenticitu obsahu. Finální podoba vašeho obsahu na sítích by proto měla zůstat lidská, aby si zachovala originalitu a přirozenost.

Vaše firma by také měla mít jasně definovaný cíl své přítomnosti na sítích, přizpůsobit obsah preferencím platforem a měřit přínosy svých aktivit. Klíčem k úspěchu budou personalizace, krátká videa a konkrétní tváře, které za značku komunikují. Sociální sítě zůstanou zásadním nástrojem, ale úspěch na nich bude vyžadovat flexibilitu a strategické myšlení. Ale pořád z hlediska firem platí, že než být na sítích blbě, je lepší tam nebýt vůbec.

Autor textu: Vítězslav Klement, lektor, konzultant, marketér.