Blíží se Suchej únor, abstinence je mezi lidmi stále více „cool"

sobota, 1. února 2025, 07:45 Marketing MediaGuru

Spotřeba alkoholu se snižuje globálně, tento trend přišel i do Česka. Na rizikovou konzumaci alkoholu v Česku po třinácté upozorní kampaň Suchej únor.

Zdroj: Freepik

Zdroj: Freepik

„Jít na jedno“, „A na to se napijem“, „Pojď na panáka“, to jsou věty, které často zaznívají před samotným pitím alkoholu. V Česku se alkoholu tradičně daří, lidé si ho dávají nejen večer po práci s přáteli či rodinou, ale mnohdy i k obědu v rámci pracovní doby. Firemní večírky se bez něj neobejdou, protože funguje jako účinný „sociální lubrikant“. Konverzace s ním nevázne, zábava se rozjíždí, lidé se uvolní. Češi i nadále patří mezi největší konzumenty alkoholu na světě – podle Zprávy o alkoholu v ČR každý Čech vypije 13,29 litru čistého alkoholu ročně, 10 % populace ho pije denně a poprvé ho ochutnají děti již ve 12 letech. Nicméně situace se pomalu mění. Se zvyšujícím se povědomím o dopadech alkoholu na zdraví a trendem zdravého životního stylu se mnozí lidé, zejména z generace Z a mileniálové, alkoholu dobrovolně vzdávají, buď ho pijí méně, nebo vůbec. Je to záležitost globální, ale dopady jsou viditelné i u nás. Svou zásluhu na tom má i kampaň Suchej únor, která letos poběží již potřinácté.

Nepít alkohol je dnes vnímáno spíš jako cool než trapné

Podle mezinárodního výzkumu pivovaru Heineken, který proběhl na téměř 12 tisíc respondentech v několika zemích ve spolupráci s profesorem psychologie Charlesem Spencem z Oxfordské univerzity, vnímají dotázaní dnes lidi, kteří nepijí alkohol, jako cool (9 %) nebo respektu hodné (25 %) spíše než trapné (4 %) či nudné (6 %). Nejčastěji alkohol omezuje mladá generace, která však zároveň uvádí, že v některých společenských událostech pociťuje tlak, aby si alkohol přece jen dala. Pětina mladých (21 %) občas ve společnosti tají, že pije nízkoalkoholické či nealkoholické nápoje, a polovina dotázaných (51 %) nakonec tlaku okolí podlehla, i když pít původně nechtěla.

V Česku je tento trend také patrný. Z loňského průzkumu portálu Clubzero.cz vyplynulo, že nealkoholické pivo někdy ochutnalo 9 z 10 lidí, polovina dotázaných měla zkušenost s nealkoholickým sektem či šumivým vínem a 39 % respondentů vyzkoušelo virgin koktejly.

Kategorie nízkoalkoholických a nealkoholických piv patří u nás k rostoucím – v roce 2023 činil jejich celkový výstav 1,42 milion hektolitrů, což bylo meziročně o 9,3 % více. V porovnání s rokem 2019 šlo o více než třetinový nárůst (34,5 %). Spotřeba alkoholického piva naopak již několik let po sobě klesá.

Potenciál nízkoalkoholické či nealkoholické kategorie vnímají i samotní výrobci, kteří uvádějí na trh každý rok nové příchutě, například loni představily Plzeňský Prazdroj či Pivovary Staropramen dokonce i jejich funkční varianty s přidaným kofeinem či vitamíny. CEO nadnárodní skupiny Asahi se nechal slyšet, že tyto nápoje by mohly do 15 let generovat až polovinu prodejů. A Bohemia Sekt, producent šumivých i tichých vín, říká, že každá dvanáctá prodaná lahev značky Bohemia Sekt byla v loňském roce bez alkoholu. Zatímco v roce 2015 tvořily nealkoholické varianty jen 3 % z celkových prodejů značky, dnes už je to 8 %.

„Pro mnoho lidí už není alkohol ve společenských situacích standardem – jsme svědky posunu k uvědomělejší konzumaci, a to navzdory stigmatu, které mladší generace v legálním věku při pití stále pociťuje,“ vysvětluje Charles Spence, profesor experimentální psychologie na Oxfordské univerzitě.

Měsíc abstinence pomáhá i k dlouhodobému snižování alkoholu

K alespoň měsíční abstinenci vybízí v tuzemsku již třináct let kampaň Suchej únor, do níž se jen loni zapojilo 17 % dospělých Čechů, což představuje přibližně 1,2 milionu lidí. Polovina registrovaných navíc uvádí, že svou spotřebu alkoholu snížili dlouhodobě. „Suchej únor není jen o tom, že se na měsíc vzdáme alkoholu. Je to příležitost zjistit, jak na tom jsme, a případně udělat krok ke zdravějšímu životnímu stylu, což většina Sušičů i reálně dělá,“ vysvětluje Petr Freimann, ředitel neziskové organizace Suchej únor.

K největším výhodám abstinence, které účastníci předchozích ročníků kampaně uvádí, patří čistá hlava (78 %), nižší výdaje (59 %), lepší spánek i více energie (58 %) a úbytek na váze (35 %).  Podle Tomáše Šebka, lékaře a zakladatele think-tanku Ministr zdraví, další výhoda spočívá také v nezkracování si délky dožití ve zdraví. „Podívali jsme se na data o zdraví a spočítali, že malé pivo nám ubere přibližně 26, panák 33 a dvě deci vína 50 minut života v plné kvalitě,” popisuje.

Letos bude kampaň probíhat nejen na stránkách www.suchejunor.cz, kde budou od prvního únorového týdne k dispozici veškeré informace k zapojení, ale i na Facebooku a Instagramu Suchej únor. Podporu celé sušící komunity účastníci naleznou ve FB skupině Sušíme 2025.

Novinkou bude letos nástroj „Dopis sám sobě“, který pomůže účastníkům nastavit individuální motivaci a sledovat vlastní pokrok. „Na začátku výzvy si na našem webu každý Sušič napíše dopis, kde si stanoví vlastní důvody a cíle pro měsíc bez alkoholu i dalších škodlivých libůstek. Během února získají účastníci pravidelnou podporu prostřednictvím motivačního kalendáře a tipů na inspirativní aktivity, které jim pomohou zaměřit se na nové zážitky a zábavu bez alkoholu. Na konci února Sušičům zašleme jejich dopisy s reflektujícími otázkami zpět, aby si mohli porovnat svá očekávání s dosaženými výsledky,” přibližuje Petr Freimann.

K abstinenci vyzývají však i samotné značky, nezávisle na kampani Suchej únor. Například čaje Leros, patřící do skupiny Kofola ČeskoSlovensko, letos představily Bylinkový únor, čajovou výzvu na 28 dní bez promile.  Na zdravou alternativu ke skleničce vína láká dlouhodobě kombucha Magu. A svou nabídku nápojů bez alkoholu rozšiřuje i již zmíněná společnost Bohemia Sekt, která letos uvádí na trh novou alternativu tichého vína Freixenet 0,0% a nealko Mionetto Aperitivo k přípravě nealko Spritzu.  

-stk-