České startupy loni nahlásily investice ve výši 14,6 mld. Kč

pátek, 3. ledna 2025, 11:30 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

České startupy ukazují podle analýzy Rolu výrazné oživení, dominují ale velké obchody.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

České startupy nahlásily v roce 2024 osmdesát investic v celkovém součtu víc než 14,61 miliardy korun. To je meziročně nárůst téměř na trojnásobek. Trhu ale dominovaly velké investice, když tři největší obchody roku tvořily dohromady téměř 60 procent celkového objemu. Vyplývá to z analýzy projektu Rolu.

Všechny tři největší investice si přitom připsali takzvaní jednorožci, tedy startupy s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. Nejvýznamnější investicí roku se stala finanční injekce do projektu Rohlík zakladatele Tomáše Čupra, který si připsal 3,97 miliardy korun. Startup Mews pak na trhu získal rovnou dvě ze tří nejobjemnějších částek, když si v průběhu roku připsal 2,56 miliardy a 2,25 miliardy korun. Právě uzavřením první ze zmíněných investic se projekt poskytující systémy pro hotely stal zároveň jednorožcem.

„Rok 2024 přinesl oživení trhu, ale startupy se nepřestaly potýkat s problémy předchozího období. Útlum peněz směřujících od investorů je nadále nutí šetřit a držet se takzvané delší runwaye. Tedy doby, kdy musejí počítat s tím, že jim dosavadní finanční prostředky budou stačit. Čísla ukazují na koncentraci kapitálu do menšího počtu velkých transakcí. Ukazují tedy pokračující opatrnost investorů a přesun pozornosti na silnější hráče s globálními ambicemi,“ popisuje Iva Brejlová, která startupy analyzuje.

Zatímco výše financí díky největším obchodům rostla, proti roku 2023 poklesl počet investic z původních 99, a to o pětinu. Tomu, že nyní probíhaly spíše větší obchody, odpovídá i mediánová výše investice, tedy obvyklá hodnota peněz, které startupy získaly. V roce 2023 to bylo 24,3 milionu korun. V roce 2024 částka vzrostla na 27,8 milionu.

V uplynulém roce zároveň jedenáct startupů přešlo do rukou nových majitelů, tedy o jeden víc než předchozí rok. Podle informací z trhu jejich hodnota dosáhla necelých 2,6 miliardy korun. To však představuje pokles z předešlých více než sedmi miliard.

Největším takovým obchodem se v roce 2024 stal prodej Runecastu specializujícího se na software hlídající zranitelnost IT systémů (900 milionů korun) pod křídla společnosti Dynatrace obchodované na americké burze s kořeny v Rakousku.

Významným prodejem se stal loňský přechod společnosti Inventoro, která se soustředí na optimalizaci zásob, do rukou americké společnosti Cin7, který měl přesahovat 500 milionů korun. Českým úspěchem se stal také nákup brněnského startupu Sewio vyrábějícího čipy a software americkou společnosti HID za necelých 500 milionů korun.

Obory s nejvyšší hodnotou investic se staly e-commerce (33,5 procenta trhu) a hospitality (32,9 procenta trhu). Výsledky opět odkazují na největší investice roku. Do čísel se ale významně propsal také fintech (12,6 procenta) a technologie v oblasti zdravotnictví (6,9 procenta).

Rolu je analytická platforma sledující dynamiku českého startupového trhu. Poskytuje analýzy a přehledy. Uvedená analýza vychází z dění na českém startupovém trhu, zahrnuje přitom i startupy českých zakladatelů, jejichž sídlo je v zahraničí. Konkrétní částky pocházejí z informací komunikovaných startupy, ze strany investory, nebo z pohybů v obchodním rejstříku či v zahraničních rejstřících. 

-mav-