Zpravodajství na sociálních sítích sleduje polovina jejich uživatelů

pátek, 21. února 2025, 07:15 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Sociální sítě jsou důležitým zdrojem zpravodajství, míní podle výzkumu ResSolution Group a Nielsen každý druhý jejich uživatel.

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Ilustrační foto, zdroj: Unsplash

Sociální sítě považuje za důležitý zdroj zpravodajství skoro polovina uživatelů, kteří týdně využívají nějakou síť a sledují zde zpravodajství. I přesto ale více než polovina zároveň nepovažuje žádnou ze sítí za svůj hlavní zpravodajský zdroj. Pro 27 % je hlavním zpravodajským zdrojem Facebook (což je v Česku i obecně nejvyužívanější síť na týdenní bázi), až daleko za ním je Instagram s 11 % a třetí místo patří YouTube, který takto označilo 5 % dotázaných. Vyplývá to ze studie Zpravodajství ve věku mediální fragmentace, kterou zpracovala agentura ResSolution Group ve spolupráci s agenturou Nielsen.

„Situace se však zásadně mění mezi 15–24letými, kteří výrazně častěji považují některou ze sítí za svůj hlavní zdroj zpráv (69 %). Téměř polovina jich v této souvislosti uvedla Instagram. Jeho význam ale s rostoucím věkem velmi rychle klesá, což dělá z 15–24letých jedinou skupinu, která jej výrazněji považuje za svůj hlavní zpravodajský zdroj. Oproti zbytku dotázaných mladí v tomto kontextu i mnohem méně zmiňují Facebook, který deklarují všechny starší skupiny přibližně stejně často,“ doplňuje garantka studie Kristýna Kamlarová, Head of Data & Insights v ResSolution Group.

Zdroj: Zpravodajství ve věku mediální fragmentace, ResSolution Group / Nielsen

Zdroj: Zpravodajství ve věku mediální fragmentace, ResSolution Group / Nielsen

V otázce důvěryhodnosti sociálních sítí jakožto zpravodajského zdroje si nejlépe vedou sítě společnosti Meta, jmenovitě Instagram (33 %) a Facebook (30 %) – i když ani tak jejich čísla nejsou nijak vysoká. TikTok považuje za důvěryhodný zdroj zpráv 25 % jeho uživatelů. Že jim Instagram přinese zprávy, o kterých by měli vědět, je pak přesvědčeno 38 % dotázaných, stejně jako v případě Facebooku. U TikToku se na to spoléhá 31 % respondentů. Pro sociální síť X, nebyl ve výzkumu dostatečně velký vzorek týdenních uživatelů sledujících zde zpravodajství, proto výsledky této sítě nejsou komentovány.

S rostoucím vzděláním mají respondenti menší tendenci považovat Facebook za důvěryhodný zdroj zpravodajství. Respondenti bez maturity častěji než ti vzdělanější uvádějí, že se v poskytování zpráv spoléhají na Instagram a důvěřují mu.

Zdroj: Zpravodajství ve věku mediální fragmentace, ResSolution Group / Nielsen

Zdroj: Zpravodajství ve věku mediální fragmentace, ResSolution Group / Nielsen

Data o sledování zpráv z oficiálních kanálů zpravodajských médií (v alespoň týdenní frekvenci), ukazují, že na Facebooku navštěvují 4 z 10 jeho týdenních uživatelů (kteří zde zároveň sledují zpravodajství) profil nějakého zpravodajského média. Přibližně polovina zde kliká na odkazy zpravodajských médií. Na Instagramu sleduje více než polovina jeho uživatelů příspěvky na účtech zpravodajských médií a 45 % sleduje příspěvky osobností ze zpravodajství/publicistiky. Na TikToku sleduje videa zpravodajských médií 41 % jeho uživatelů a skoro polovina sleduje videa osobností ze zpravodajství.

Důležitou roli v šíření zpráv na sítích ale hrají samotní uživatelé – kromě sledování třeba tím, že zpravodajské články sami sdílejí do své sítě, nebo se aktivně zapojují do diskuzí k článkům a podobně. Na Facebooku registruje sdílené zpravodajské příspěvky svých kontaktů 43 % jeho týdenních uživatelů. Zhruba pětina se jich dále hlásí ke komentování sdílených zpravodajských článků a téměř stejný podíl aktivně na svém osobním účtu sdílí zpravodajské články. Na Instagramu komentuje zpravodajské příspěvky 15 % uživatelů. Na TikToku pak více než polovina respondentů lajkuje či sdílí videa osobností ze zpravodajství a zhruba čtvrtina komentuje videa zpravodajských médií.

Na zpravodajské weby chodí přímo jen necelá pětina uživatelů zpráv

středa 5. února 2025

Studie: Zpravodajství se vyhýbá až čtvrtina české populace

pátek 17. ledna 2025

-mav-