Celní válka může pomoci e-shopům s lokální produkcí

úterý, 22. dubna 2025, 06:55 Aktuality, Retail MediaGuru

Celní válka může zasáhnout hlavně e-shopy zaměřené na módu a elektroniku, posílit může lokální produkce.

Zdroj: Freepik

Zdroj: Freepik

Případný globální nárůst cel vyvolaný politikou Donalda Trumpa může silně zasáhnout i český e-commerce. Dojít může k poklesu spotřebitelské důvěry, nižším tržbám e-shopů i potencionálním krachům menších e-shopů. Nejvíce ohroženy budou ty e-shopy, které dováží levné zboží ze zahraničí, především módu a elektroniku. Naopak vydělat na případném zavedení cel mohou ty e-shopy, které se zaměřují na lokální produkci

„E-shopy prodávající elektroniku, oblečení nebo jiné zboží s vysokým podílem dovozu z potenciálně zasažených zemí by mohly pocítit výraznější dopad než prodejci lokálních produktů nebo digitálního obsahu,“ domnívá se Tomáš Čupr, ředitel společnosti PPC Profits. 

„Zvýšené nákupní ceny e-shopy logicky promítnou do koncových cen pro české zákazníky. Přestože kupní síla a reálná mzda českých domácností rostou, zvýšené ceny by se projevily v nižší poptávce. Právě e-shopy jsou přitom největším tahounem růstu malobchodu, loni jejich tržby rostly dvojciferným číslem. Cla by růst těchto tržeb výrazně omezily, což by se promítlo nejen v nižších tržbách obchodníků, ale i v poklesu českého HDP,“ domnívá se Tomáš Čupr.

Důležitá je přitom podle něj i nejistota, kterou současná situace přináší. „Samotná hrozba a implementace celní politiky vnáší na trh nejistotu, která ovlivňuje nákupní rozhodnutí i spotřebitelskou důvěru. Jen samotná hrozba cly tak může tržby e-commerce negativně ovlivnit,“ dodává. 

E-shopy nakupující v zahraničí by se tak staly méně konkurenceschopnými, výhodu by naopak získali ti obchodníci, kteří prodávají lokálně vyráběné zboží. Méně citlivé na cenové výkyvy způsobené cly budou i ty e-shopy, které se zaměřují na unikátní produkty, specializované niche trhy nebo nabízejí přidanou hodnotu (např. Kvalitní zákaznický servis). Právě tam je podle Čupra cesta, jak se proti podobným výkyvům trhu bránit: budování silné značky a loajality klientů, diverzifikace dodavatelů i optimalizace nákladů budou hrát stále větší roli.

Naopak nejzranitelnější podle Čupra budou menší e-shopy s nízkou marží a omezenými finančními rezervami. Zvýšené náklady a snížené tržby by pro ně mohly být existenční hrozbou. Nečeká přitom, že by třeba celní válka mohla naopak vést k většímu průniku českého e-commerce na americký trh. Pokud by Trumpova celní politika nebyla zaměřena proti EU, mohl by se sice otevřít zajímavý exportní potenciál. „Vstup na americký trh však obnáší i značné překážky – odlišné spotřebitelské preference, logistické výzvy, právní a daňové předpisy, marketingové náklady a konkurence. Export do USA by mohl být zajímavý jen pro e-shopy s unikátními produkty, které mají na americkém trhu potenciál oslovit specifické cílové skupiny,“ uzavírá Tomáš Čupr. 

-stk-