Dvě třetiny Čechů nedůvěřuje tvrzením firem o udržitelnosti

středa, 2. dubna 2025, 07:15 Udržitelnost, Výzkum, Marketing MediaGuru

Většina tuzemské populace není k tvrzením o udržitelných aktivitách firem příliš důvěřivá. Ekologické produkty a služby jsou podle ní drahé. 

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Udržitelnost je posledních pár let hojně skloňovaným tématem ve firemních strategií. Nicméně 66 % Čechů tvrzením firem o jejich udržitelných aktivitách nedůvěřuje. Pro 62 % lidí je navíc matoucí, které produkty a služby jsou skutečně šetrné k životnímu prostředí. Vyplývá to ze zjištění výzkumné agentury Ipsos.

Většina populace se shoduje v tom, že pokud rychle jako lidstvo nezměníme své návyky, čeká nás ekologická katastrofa. V Evropě je toho názoru 80 % lidí, v Česku 67 %. Zároveň až 72 % Evropanů a 69 % Čechů tvrdí, že již dělají vše, co je v jejich silách, k ochraně životního prostředí.

Dvě třetiny tuzemských respondentů se domnívají, že společenská odpovědnost by měla stát mezi základními hodnotami firmy. A 84 % si myslí, že by firmy měly do udržitelných technologií investovat a snižovat svůj dopad na životní prostředí. Nicméně v očích 62 % Čechů firmy životnímu prostředí dostatek pozornosti nevěnují.

Podle 15. ročníku studie ESG & Reputation Research, které se zúčastnilo 1086 respondentů, 71 % respondentů soudí, že se firmy věnují udržitelným aktivitám jenom proto, že je k tomu nutí zákony a nařízení. Dvě třetiny si myslí, že firmy o tom víc mluví, než dělají.

Přes polovinu populace (54 %) se domnívá, že firmy se udržitelnosti věnují kvůli tomu, že na ní vydělají. Výrazně totiž posiluje přesvědčení, že společensky odpovědné firmy mají drahé produkty a služby – zatímco v roce 2020 si to myslelo 48 % dotázaných, loni 55 %, letos už je to 63 %. Pro 83 % dotázaných by naopak firmy měly svým zákazníkům pomáhat šetřit.

„Podíl Čechů, kteří považují produkty a služby společensky odpovědných firem za drahé, postupně roste od roku 2021. Výrazný nárůst v posledním roce (mezi prosincem 2023 a prosincem 2024) přičítáme zejména tomu, že řada lidí se stále ještě srovnává s výrazným nárůstem životních nákladů z posledních tří let a přizpůsobuje tomu své nákupní chování,“ vysvětluje Tereza Horáková, specialistka Ipsos na ESG výzkumy. 

Právě cena je rozhodující při nákupním rozhodování. Ve chvíli, kdy je možné volit mezi udržitelným a neudržitelným produktem za stejnou cenu, lidé většinově volí ekologickou variantu. Častěji se tak děje například u triček, batohů či způsobu doručení zásilky.

Zdroj: Ipsos

Zdroj: Ipsos

Ochota k udržitelnosti se však razantně sníží, pokud je nutné zaplatit za ekologii příplatek – nejvíce je to vidět z vybraných kategorií u triček.

Zdroj: Ipsos

Zdroj: Ipsos

„Naše dlouhodobá studie Consumer Sentiment Tracker ukazuje, že jen 33 % obyvatel uvádí, že se jim s financemi daří vycházet dobře, nebo dokonce žít v komfortu. Zbylé 2/3 se naopak potýkají s většími nebo menšími problémy. A udržitelný nebo odpovědný aspekt je často tím, který jsou ochotni, nebo prostě musí při nákupním rozhodování oželet,“ doplňuje Horáková. 

-stk-