
Zdroj: Shutterstock
Generace Z dnes představuje třetinu světové populace, navíc se jedná o skupinu, která je již ekonomicky aktivní, a proto je velmi zajímavá pro marketéry. Jak se chová na sociálních sítích, zjišťovala nová studie společnosti Meta, do jejíhož portfolia patří Facebook, Instagram nebo Whatsapp. Ve spolupráci s výzkumnou agenturou BAMM Global zkoumala návyky a motivace mladých uživatelů ve věku od 18 do 24 let v Brazílii, Německu, Japonsku, Velké Británii a USA.
Sdílení videí a memů se stalo vyjádřením náklonosti
Pro mladé je dnes velmi důležité sdílení videí a memů, které se pro ně stávají vyjádřením lásky – během dne je posílají svým blízkým, aby jim dali najevo, že na ně myslí. Až 67 % dotázaných tak sdílí videoobsah z Facebooku či Instagramu se svou rodinou či přáteli. Navíc jim právě tento prostředek pomáhá zahajovat konverzaci.
Mladí uživatelé také zcela plynule přechází podle nálady, kontextu a záměru mezi jednotlivými aplikacemi a formáty, spolu s tím bez problému mění i styl své komunikace. Není neobvyklé, že s jedním člověkem diskutují na WhatsAppu a pak si sdílí video na Instagramu. Pro značky je tak důležité, aby byly schopné je oslovovat na vícero platformách a prostřednictvím různých formátů.
Obsah chce generace Z přesně na míru
Generace Z se nespokojí s obsahem pro všechny, chce vše na míru svým osobním potřebám. Zajímavé je, že 63 % mladých respondentů přiznalo, že si aktivně upravují na Instagramu a Facebooku své zdroje, aby jim algoritmy nabízely co nejrelevantnější obsah. Sledovat přitom chtějí vše, co je k danému tématu zajímá. Například sportovní fanoušci se nespokojí jen se sledováním živého přenosu zápasu, ale konzumují i drobné informace o hráčích, týmech, komentáře expertů či jiných fanoušků. Dané téma chtějí prozkoumávat z různých úhlů pohledu.
K vyhledávání využívají často formát krátkých videí, která zdaleka neslouží jen pro zábavu. Přes ně si mladí hledají recepty i tipy na investice – 81 % uživatelů Instagramu jej používá pro seberozvoj například v oblasti finanční gramotnosti nebo výživy a 71 % tak rádo objevuje i nové tvůrce. Pro značky z toho vyplývá, že by měly více než dřív dbát na relevanci. Vyplatí se připravit si baterii nápadů a využívat pro jejich komunikaci rozmanité formáty a jejich umístění.
Nakupování probíhá u Gen Z přímo při prohlížení obsahu
Mladí již nerozeznávají mezi prohlížením obsahu a nakupováním, hranice mezi nimi je pro ně téměř neviditelná. Až 78 % z nich nové produkty objevují při sledování videí a 67 % uvádí, že propagovanou značku prozkoumají až poté, co na ni v obsahu narazí poněkolikáté. Proto by značky měly být ve své komunikaci na sociálních sítích trpělivé, komunikovat dlouhodobě a prodávat své produkty online.
-stk-