
Zuzana Čaputová a Petr Pavel na konferenci APRA „Jak neukrást volby", zdroj: APRA, foto: Dan Hromada
Etika, autenticita a odpovědnost politiků za tón veřejné debaty. Právě těmto tématům dominovala předvelikonoční diskuze na konferenci APRA „Jak neukrást volby“ prezidenta Petra Pavla a bývalé slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Oba státníci se v diskusi, moderované výkonným ředitelem APRA Markem Hlavicou shodli, že i v době polarizace, dezinformací a strachu je nutné trvat na základních etických hodnotách nejen v politické kampani, ale i při výkonu politické funkce.
„Zdá se, že mluvit dnes o hodnotách a etice je odtržené od reality, ale právě proto je to důležité,“ uvedla Zuzana Čaputová s odkazem na těžkosti, kterým lidé čelí i v kontextu probíhající války na Ukrajině, silného vlivu technologií a sociálních sítí a oslabování demokratických institucí. Etika v politické komunikaci je podle ní základní předpoklad pro zdravou společnost: „Politik svým hrubým chováním může společnost nakazit a děje se to. Emoce rozhodují víc než fakta. Politici si proto musí uvědomit svou odpovědnost,“ uvedla s tím, že etika, politika a společnost jsou spojené nádoby a vzájemně se ovlivňují.
Prezident Petr Pavel v debatě upozornil, že autenticita je pro něj v politice podstatná jak během kampaně, tak při výkonu mandátu. „Raději budu autentický než stylizovaný. Politik by neměl vystupovat jinak v kampani a jinak po ní a neměl by říkat jen to, co chce společnost slyšet, protože někdy je třeba říkat i nepříjemné věci,“ řekl. Podle Zuzany Čaputová může politik tón kampaně ovlivnit a může být poslední slovo v tom, jak je komunikace vedena. Sama uvedla, že komunikační tým, který ji nutil do role, ve které se necítila svá, rozpustila.
Oba prezidenti také odmítli účelové hraní na emoce, které sází na strach a agresi. „Strategie nesplněných slibů a siláckých gest se vyčerpává. Lidé touží po klidu a smíru,“ uvedla Čaputová s tím, že společnost unavená konflikty ztrácí odolnost vůči krizím.
Důležitým tématem byla i role prezidenta jako nadstranické autority. Pavel připustil, že přestože je často označován za „vládního prezidenta“, snaží se rozhodovat podle ústavy a ve prospěch většiny občanů. Čaputová zase zdůraznila, že nezávislost na stranických strukturách jí umožnila vykonávat funkci s maximální věrností ústavním principům.
Závěrem oba lídři zdůraznili, že pozitivní příklad a slušnost nejsou v politice slabostí, ale dlouhodobě udržitelnou cestou. Jak uvedl Pavel: „Je třeba dávat najevo, že to jde dělat i jinak.“
APRA přichází s etickým kodexem
Tuzemská Asociace public relations (APRA) na zmíněné konferenci předložila návrh Kodexu eticky vedené politické komunikace, který nabízí k diskuzi i dalším profesním organizacím, profesionálům pracujícím na politických kampaních i politickým stranám. Má přispět k větší transparentnosti, poctivosti a slušnosti ve volebních kampaních.
APRA zdůvodnila, že s návrhem Kodexu přichází i v reakci na výsledky výzkumu, které ukázaly, že 81 % Čechů má pocit, že aktuálně politické kampaně v Česku eticky vedeny nejsou. Dvě třetiny (67 %) navíc vnímají, že se situace v posledních letech zhoršila a 41 % očekává, že se bude dále zhoršovat. Výzkum realizovala agentura NMS Market Research.
-mav-