
Ilustrační foto, zdroj: Janek
Inovace, to je něco, co se buď prosadí, nebo propadne. Každý rok se jich na trhu objeví tisíce. Některé lidé ani nepostřehnou, jiné změní svět. Které inovace uspěly u českých spotřebitelů, ukazuje studie výzkumné agentury Ipsos.
Jen na americkém trhu investují zadavatelé do uvedení nového produktu v průměru čtyři miliony dolarů, 75 % inovací však mine svůj cíl, a to zejména kvůli tomu, že jim chybí propojení na spotřebitele, nedokážou je přesvědčit k prvnímu vyzkoušení či opakovanému nákupu. Ty, které naopak staví na silném insightu spotřebitelského chování, jsou až 2,5x úspěšnější. Daří se i těm, které se dokážou (nejen na regálu) jasně odlišit, což jim pomáhá i v cenotvorbě.
Potenciál inovací, a tím i predikci jejich úspěch na trhu, lze i změřit. Ipsos k tomu využívá tři ukazatele, z nichž následně vypočítává tzv. opportunity index. Jedná se o relevanci, tedy to, do jaké míry inovace splňuje potřeby spotřebitelů, expensiveness, jež měří míru toho, jak je inovace vnímána jako dražší než konkurence, a diferenciaci neboli do jaké míry přináší inovace výhody oproti konkurenci. Platí, že pokud je produkt dostatečně unikátní, může si dovolit i vyšší cenu. Svou cenovou strategii si musí inovace obhájit, jinak ochota zákazníků k nákupu klesá.
Z porovnání 50 nových produktů, které byly uvedeny na českých trh v uplynulých měsících, byla průměrná inovace relevantní pro 27 % populace, unikátní či odlišná pro 41 % a drahá vůči konkurenci pro 49 %.

Zdroj: Ipsos
Průměrná znalost jednotlivých inovací se pohybovala kolem 46 %, což značí, že u většiny z nich byla příležitost je více podpořit.„Znalost je zásadním driverem pro vyzkoušení inovace, které může vést k trvalému užívání. Pokud značka nebuduje dostatečnou znalost nového produktu nebo služby, snižuje si potenciál pro vyzkoušení. Ideální míra znalosti inovace je mezi 40–70 % v populaci, při které nejefektivněji roste zájem o vyzkoušení inovace,“ říká Veronika Košátková, Innovation Lead agentury Ipsos.

Ideální míra znalosti inovace je mezi 40–70 % v populaci, zdroj: Ipsos.
Jednou z nejúspěšnějších ze sledovaných inovací byla neslazená voda Mattoni Essence, která dobře odpovídala na potřeby cílové skupiny žen, nastavila správně pricing a nepodcenila marketingovou komunikaci. Až 64 % dotázaných spotřebitelů ji vyzkoušelo a přes polovinu (51 %) se jí chystá využít znovu.
Naopak virální hit posledních měsíců – dubajská čokoláda, kterou zařazují do své nabídky i takoví hráči, jako je McDonald’s nebo Paul, jako idea spíš pokulhává. Její popularita vyrostla díky kombinaci luxusní image a inovativních receptur, které zaujaly online uživatele online. Její nedostupnost na začátku podnítila prvotní zájem, silná propagace a sdílení na sociálních sítích zase pomohly rozšířit o ní povědomí. Až 86 % respondentů ji vyzkoušelo, nicméně jen 27 % plánuje, že si ji dá znovu. Nepřesvědčila je chuť ani cena. Slabý zájem si ji koupit opakovaně tak vzbuzuje u její budoucnosti otazníky.
Pro úspěch inovace je nutné nejprve správně pochopit potřeby své cílové skupiny. Vyplatí se inovaci otestovat a následně vyladit. A v neposlední řadě je zásadní nepodcenit znalost.
-stk-