
Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock
Slovenská Rada pre mediálne služby zverejnila Výročnú správu za rok 2024, v ktorej okrem iného sumarizuje stav vysielania na Slovensku, zmeny na televíznom, rádiovom a digitálnom video trhu, prehľad sťažností či udelených pokút za minulý rok. Prinášame výber kľúčových faktov z nej.
Nové televízne projekty
Z Výročnej správy vyplynulo, že na Slovensku v minulom roku vysielalo 179 televíznych staníc.
Rady pre mediálne služby udelila niekoľko nových licencií, respektíve autorizácií, staniciam ako Joj Šport 2, DVTV Extra, Bielik Online, niekoľkým projektom zacieleným regionálne či lokálne, alebo čisto reklamným staniciam TV Dovolenka s ponukou cestovných kancelárií a TV Reality s nehnuteľnosťami.
Minulý rok sa zmenil zákon o verejnoprávnej televízii a rozhlase a vznikla Slovenská televízia a rozhlas (STVR), ktorá nahradila RTVS. Vo vysielacej štruktúre jej staníc Jednotka a Dvojka podľa Rady pre mediálne služby nenastali zásadné programové zmeny. Rovnako ani v staniciach komerčných skupín Markíza a Joj, i keď Rada si všimla dočasné pozastavenie a zmenu moderátora politickej diskusie Na telo na Markíze a koniec relácia Na hrane na Joj.
Skupina Markíza minulý rok spustila novú stanicu Markíza Klasik, ktorá „ponúka najmä overené tituly zo zahraničnej produkcie, doplnené o klasickú slovenskú a českú televíznu zábavu“.
Digitálne video projekty
Do pôsobnosti Rady pre mediálne služby spadajú tiež on demand služby. Okrem hlavných slovenských streamovacích platforiem ako Voyo sú to aj videoarchívy televízií alebo videosekcie lokálnych spravodajských webov, napríklad HNtelevízia. Zároveň však majú isté povinnosti aj fyzické osoby: napríklad ak zdieľajú na Instagrame videá „za účelom dosahovania zisku“ či s „obchodnými úmyslami“, majú oznamovaciu povinnosť voči Rade. Ak majú vlastné weby, musia požiadať o „autorizáciu“.
V roku 2024 figurovalo na Slovensku 95 osôb s platným oznámením a 185 služieb na požiadanie s autorizáciou. Rada pre mediálne služby udelila 20 nových autorizácií, boli medzi nimi napríklad digitálne projekty Čas News and Media Holdingu, Topky TV skupiny Zoznam, novinárske projekty 360ka (360°), DVTV SK a Bielik Online a ďalšie.
Rádiá bez väčších zmien
Trh rádií bol na Slovensku v minulom roku stabilný. Vysiela tu 42 staníc, nebola odňatá žiadna terestriálna licencia a žiaden väčší hráč ani nepribudol. Rada udelila jednu autorizáciu na rozhlasové vysielanie výlučne prostredníctvom internetu pre Rádio Pohoda. Rádiá Pohoda 1 a 2 boli v minulom roku upozornené na porušenie zákona, keďže spočiatku vysielali bez oprávnenia.
Tradične prebehli jarné a jesenné výberové konania na voľné frekvencie. V FM pásme nastáva oproti minulosti posun: „V posledných 2-3 rokoch nie sú predmetom medzinárodnej frekvenčnej koordinácie nové FM vysielače, ale v prevažnej väčšine FM vysielače, ktoré boli skoordinované v minulosti,“ konštatuje Výročná správa s odvolaním sa na regulačný úrad. V minulosti časté individuálne koordinovanie nových frekvencií je na ústupe: „Nové frekvencie sú v súčasnosti do výberových konaní zaraďované už len sporadicky.“ Vo výberových konaniach sú tak prevažne už existujúce frekvencie a vysielatelia vypĺňajú „hluché“ miesta menšími frekvenciami, alebo sa snažia o jednu väčšiu, ktorá na danom území nahradí zopár slabších FM frekvencií.
Sťažnosti, sankcie a monitoringy
Rada pre mediálne služby minulý rok riešila, že niektoré internetové projekty vysielali bez platnej autorizácie a tým porušili zákon. Okrem spomínaných Rádií Pohoda 1 a 2 to boli aj Rádio Infovojna, Rusyn FM, Rádio Paráda a Paráda Rock, Rádio Dychovka, Rádio iRock či Radio Garage.
Rada vykonala aj niekoľko monitoringov, napríklad zisťovala prítomnosť nelegálneho obsahu na Facebooku a YouTube. „Spoločnosť Meta, prevádzkovateľ služby Facebook, na oznámenie o začatí správneho konania nijakým spôsobom nereagoval, predmetné obsahy zo služby neodstránil,“ konštatuje Rada. K 31. decembru 2024 proces nebol ukončený. S Facebookom okrem toho riešila aj falošné reklamy, pričom doba reakcie na nahlásené obsahy údajne niekedy dosahovala až takmer 90 dní. Flexibilne nereagoval ani bývalý Twitter: „Na platformu X bolo eskalované necelé 1 % obsahov, pričom však ani tak malý objem nebola platforma schopná vyriešiť a poskytnúť [Rade pre mediálne služby] akúkoľvek odpoveď,“ uvádza v súvislosti s nahlasovaním nelegálneho či škodlivého obsahu.
Rada robila tiež monitoringy vysielania k slovenským prezidentským voľbám a voľbám do europarlamentu, pričom tým druhým sa podľa jej zistení televízie vo svojich spravodajských reláciách venovali „v pomerne nízkej miere“.
Rada pre mediálne služby dostala minulý rok 139 podnetov týkajúcich sa obsahu televízneho vysielania a našla niekoľko porušení zákona. Často sa opakoval problém nedoručenia štatistík o vysielanom programe, nezabezpečenie prístupu pre nepočujúcich alebo nevidiacich alebo objektivita a nestrannosť vysielania.
Na obsah rozhlasového vysielania prišlo 29 podnetov. Zákon porušilo Rádio Frontinus diskusnou reláciou, v ktorej odzneli vyjadrenia namierené proti transsexuálnym ľuďom a LGBTI+. Vysielatelia v niekoľkých prípadoch pochybili aj tým, že nevyhradili stanovený čas slovenskej hudbe, alebo o tom ani nedodali potrebné štatistiky.
Jej telo porušilo ochranu maloletých
Na dodržiavanie ochrany maloletých po novom dohliada samostatná komisia, a to nielen v televízii či rozhlase, ale napríklad aj v kine. Filmy uvádzané v slovenských kinách musia mať určenú vekovú prístupnosť aj s deskriptorom, či obsahujú napríklad veľa násilia, sex, vulgarizmy, vyvolávajú strach apod. Komisia našla pochybenie pri filme Jej telo (Její tělo); ten bol v rastrovanej verzii uvedený do slovenských ako nevhodný do 15 rokov, pričom podľa záverov Komisie na ochranu maloletých mal mať piktogram „18“. Padla za to pokuta 5 tisíc eur.
V televízii sa minulý rok pokutovalo za vulgarizmy, ale napríklad aj za to, že piktogramy označujúce vhodnosť mali nesprávnu farbu. A kuriózne epizóda televízneho seriálu Iveta 2: Kráska z Trebišova bola označená obsahovým deskriptorom „sex“, pričom sex podľa zistení Komisie neobsahovala.
- Kompletná Správa o stave vysielania za rok 2024 (.pdf)
- Rádiá a televízie v roku 2023
Poznámka: Autor pracuje v skupine Markíza