Kingdom Come jako marketingový trumf: hra láká do Kutné Hory a okolí
O téměř 64 tisíc návštěvníků se letos na jaře zvýšila návštěvnost lokalit ve středních Čechách. Zájemce na tato místa přitáhla hra Kingdom Come Deliverence II, kde se historický příběh odehrává.

Kingdom Come: Deliverance II, zdroj: Czech Tourism
Kutná Hora, nedaleká obec Suchdol nebo také Státní hrad Trosky v Českém ráji se letos dostaly do centra pozornosti díky úspěchu videohry Kingdom Come: Deliverance II z dílny Warhorse Studios. Podobně jako první díl, který už několik let přivádí do Posázaví její fanoušky, i pokračování výrazně zvyšuje zájem o místa, kde se historický příběh odehrává. A to zvláště mezi generací Z. Vedle svědectví místních iniciativ a institucí tento trend potvrzují i datové modely Centra pro umělou inteligenci O2 Dataclair.ai.
Z aktuálních dat vyplývá, že místa, která se objevují v druhém díle hry Kingdom Come:Deliverance, získávají na popularitě a zaznamenávají výrazný nárůst návštěvnosti.
„Jarní měsíce roku 2025 přinesly výrazný meziroční nárůst návštěvnosti o desítky procent ve všech sledovaných lokalitách. Tento rekordní růst nelze vysvětlit výkyvy počasí ani jinými dlouhodobými trendy. Největší podíl na něm měli mladí lidé do 25 let,“ shrnuje hlavní zjištění Petr Netolický, produktový manažer Centra pro umělou inteligenci O2 Dataclair.ai, které analýzu zpracovalo na základě agregovaných a anonymizovaných dat z dubna až června letošního roku.
Největší skok zaznamenal městys Suchdol u Kutné Hory – toto donedávna poměrně málo známé místo se stalo předlohou pro fiktivní středověkou vesnici zasazenou do posázavské krajiny. Jen v dubnu sem zavítalo o 45 % návštěvníků více než ve stejném měsíci předchozího roku. Zvláště v tomto případě lze předpokládat, že zvýšený zájem o objevování místních památek a okolí způsobil právě efekt Kingdom Come: Deliverance. Do Kutné Hory, někdejšího středověkého centra těžby stříbra, dorazilo letos v dubnu o téměř 30 % více tuzemských turistů než loni. To je pro představu meziroční měsíční nárůst o zhruba 22 tisíc lidí. Návštěvnost hradu Trosky, jednoho z míst příběhu, se pak v tomto měsíci meziročně zvýšila o 22 %. Celkově návštěvnost těchto tří lokat meziročně mezi dubnem a červnem letošního roku vzrostla o 63,4 tis. návštěvníků.

Dopad na návštěvnost dotčených míst, zdroj: O2 Dataclair.ai.
Hra jako marketingový kanál
CzechTourism a partneři na fenomén reagovali cílenou marketingovou podporou: připravili Google kampaně pro klíčové trhy (Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Velká Británie, Maďarsko a Švýcarsko), spustili tematickou landing page na VisitCzechia.com a připravili sociální a PR podporu i prostřednictvím zahraničních zastoupení. Výrazným bodem byla také březnová akce pro novináře, kdy zástupci herních médií z Japonska a Tchaj-wanu navštívili Prahu a Středočeský kraj. Výsledkem bylo přes 20 mediálních výstupů a obsah na sociálních sítích s AVE hodnotou 55,2 milionu Kč.
„Hra má obrovský potenciál zviditelnit Česko ve světě, a to i mezi skupinami návštěvníků, které bychom běžnými kampaněmi jen těžko oslovili. Autentická atmosféra Kingdom Come: Deliverance je fantastickým způsobem, jak představit Česko světu,“ říká František Reismüller, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism.
Pro hráče, kteří se vydají poznávat místa, která slouží jako předobrazy pro hru, vznikl speciální průvodce, který propojuje virtuální zážitek s realitou a nabízí konkrétní výletní tipy po nejvýraznějších místech děje. Fotografie navíc ukazují kontrasty mezi středověkem a dneškem. „Na příznivce hry jsou připravena i jednotlivá místa. Nabízejí speciální prohlídky a zážitky, které herní svět přibližují přímo v terénu,” dodal Jakub Kulhánek, ředitel Středočeské centrály cestovního ruchu. Například hrad Trosky zavedl komentované večerní prohlídky během července a srpna, speciální víkendový program v červenci, umístil speciální destičky s QR kódy nebo nabízí prodej produktů se symboly počítačové hry.
Na popularitu navazuje i zážitkový projekt Kingdom Come: Deliverance Live, který prohlubuje propojení hry a reality. „Chtěli jsme, aby peníze investované do propagace, byly vynaloženy efektivně a návštěvník nemusel složitě hledat informace o jednotlivých lokalitách. Tak vznikl portál kcdlive.eu, který funguje jako katalog výletů i prezentace zážitků,“ uvedl koordinátor projektu Ondřej Slačálek.
Projevila se také odborná spolupráce mezi Warhorse Studios a správci památek. Například při rekonstrukci gotické podoby Sázavského kláštera tvůrci hry využili podrobné stavebně-historické průzkumy a výzkumy zpřístupněné správou objektu. Díky tomu dnes mohou návštěvníci porovnávat hru s realitou přímo na místě.

Průvodce, který nabízí konkrétní výletní tipy po nejvýraznějších místech děje. Zdroj: CzechTourim
Herní marketing: nový segment turistiky
Výrazně se také mění i složení návštěvníků. „Přichází větší počet mladých lidí, kteří vnesli i nové aktivity – hrají zde kostky nebo spontánně zpívají na pódiu, čímž přenáší herní fikci do reality,” popisuje Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu, který hrad Trosky spravuje.
Podobný trend sledují i v Klášteře Sázava, který zaznamenává zvýšenou návštěvnost osob ve věku 16–35 let, včetně zahraničních turistů z Evropy, Asie nebo Nového Zélandu. Videohra zprostředkovává zájem o skutečnou historii místa. „„Co na fenoménu Kingdom Come nejvíc oceňuji? Že dokáže zvednout mladou i střední generaci od počítačů a přivést je k objevování skutečných míst. Chtějí zažít atmosféru děje na vlastní kůži, probouzejí svou fantazii a chuť poznávat svět autenticky. Ptají se, vnímají a inspirují tím i ostatní návštěvníky," říká kastelánka Jaroslava Matoušová.
Fenomén KCD dokládá, jak silný vliv může mít herní zážitek na rozhodování spotřebitele a jak může fungovat ve spojení s destinačním marketingem. Český příklad je spojením gamingu, kulturního dědictví a datové analytiky. „Kingdom Come: Deliverance je skvělým příkladem toho, jak může herní svět inspirovat skutečné cestování. Plně si tuto skutečnost uvědomujeme a s tímto fenoménem aktivně pracujeme,“ shrnuje František Reismüller.
-mav-