Paramount avizuje operátorům vypnutí MTV i Paramount Network

čtvrtek, 10. července 2025, 06:45 TV Lukáš Polák

Významný krok na poli distribuce svých kanálů plánuje učinit společnost Paramount. Z našeho trhu chce stáhnout hudební kanály pod značkou MTV a zmiňuje i program Paramount Network.

Herci Vojtěch Kotek a Jiří Mádl moderovali na česko-slovenské MTV pořad Stahovák. Skupina Nova chtěla využít jejich tehdejší popularity těžící z filmů Snowboarďáci, Rafťáci nebo Ro(c)k podvraťáků. Foto: TV Nova

Herci Vojtěch Kotek a Jiří Mádl moderovali na česko-slovenské MTV pořad Stahovák. Skupina Nova chtěla využít jejich tehdejší popularity těžící z filmů Snowboarďáci, Rafťáci nebo Ro(c)k podvraťáků. Foto: TV Nova

Region placené televize v Česku a na Slovensku zasáhla v uplynulých dnech zpráva, že společnost Paramount plánuje v našem regionu ukončit distribuci hudebních kanálů MTV a také stanice Paramount Network. S informací, která ale neodkazovala na konkrétní zdroj, přišel portál Žívé.sk. Redakci MediaGuru.cz se podařilo zjistit, že pod dopisem, který jako obchodní partneři obdrželi operátoři, je podepsaný John Heinemann, generální právní zástupce SkyShowtime, respektive společností Paramount/NBC Universal.

V případě českého trhu má být 31. prosince ukončeno vysílání šesti stanic, jmenovitě: MTV 80s, MTV 90s, MTV 00s, MTV Hits, Club MTV a MTV Live HD. Mezi kanály je zmíněná i Paramount Network, která ovšem má (na rozdíl od Slovenska) unikátní pozici. Kromě toho, že je k dispozici v nabídce placených služeb, jako bezplatný program ji šíří celoplošný DVB-T2 multiplex 24. Společnost Digital Broadcasting, která tuto síť provozuje, ovšem ústy ředitele vnějších vztahů Martina Roztočila informaci o ukončení programu nemá. Generální právní zástupce Paramountu označil informace v dopise za důvěrné a neměly být dále šířeny. Navíc zmínil, že uvedený termín ukončení nemusí být nutně definitivní a může se měnit.

Konec VH1, příchod dekádových MTV

Dekádové kanály MTV na českém trhu vznikaly postupně v rámci komplexní restrukturalizace mediálního portfolia společnosti ViacomCBS. Transformace započala v roce 2020, kdy se 5. října na pozici původních kanálů VH1 Classic a MTV Rocks objevily MTV 80s a MTV 90s. Tyto stanice představily nový programový koncept zaměřený na hudbu konkrétních dekád minulého století, přičemž MTV 80s se specializuje na videoklipy z osmdesátých let a MTV 90s na hity z devadesátých let. Na českém trhu se postupně rozšiřovaly i další MTV kanály – MTV Hits působí již od roku 2001, zatímco MTV Dance byl v roce 2020 přejmenován na Club MTV.

Klíčovým milníkem v evoluci dekádových kanálů se stal 1. srpen 2021, kdy byla VH1 Europe nahrazena kanálem MTV 00s. Tato změna symbolicky ukončila téměř třicetileté působení značky VH1 na evropském trhu a doplnila portfolio o hudbu první dekády nového tisíciletí. Současně došlo k zániku VH1 Classic, která byla již dříve přeměněna na MTV 80s, čímž se značka VH1 postupně vytratila z českého televizního trhu. Všechny tyto dekádové kanály jsou dostupné prostřednictvím placených televizních služeb a nabízejí hudební obsah bez reklam. Zároveň tyto stanice nebyly k dispozici operátorům na českém (nebo slovenském) trhu v HD rozlišení.

Divák už je jinde, hudba na MTV je přežitek

MTV, která v osmdesátých a devadesátých letech minulého století představovala revoluční způsob konzumace hudby, je z tohoto pohledu čím dál tím více přežitkem minulosti. Významným zlomem pro sledování videoklipů se stalo streamování přes internetové aplikace, zejména pak YouTube. Zatímco MTV byla kdysi synonymem pro hudební videoklipy, dnes se její program zaměřuje především na reality show a pořady, které s hudbou mají jen málo společného. I z tohoto pohledu stojí za zmínku, že právě s ukončením vlajkového MTV se u nás nepočítá, byť už nemá lokální verzi.

Divák si tak najde svůj oblíbený žánr nebo dekádu kdykoliv a hlavně kdekoliv – doma na velkém televizoru či notebooku i v terénu, prostřednictvím mobilního telefonu. YouTube za posledních 20 let přinesl revoluci ve sledování videoklipů a zájemce tak nemusí na jejich odvysílání čekat v běžném lineárním vysílání. YouTube navíc získává náskok i díky vyšší obrazové kvalitě, a to včetně 4K rozlišení nebo vysokého dynamického rozsahu označovaného zkratkou HDR, což je úroveň, kterou dosud nenabízí žádná z hudebních televizí působících na českém trhu.

MTV už má dávno bezplatnou lineární konkurenci

Trendu takzvaných Connected TV (CTV) jde naproti i provozovatel streamingové aplikace Rakuten TV, který se nejprve domluvil s majitelem hudebních kanálů NOW na uzpůsobení stanic NOW 70s a NOW 80s pro takzvaný trh FAST stanic a letos v létě dodal nakonec i dlouho očekávánou NOW 90s00s. FAST stanice (Free Ad-Supported Streaming TV) jako doména bezplatných televizních služeb podporovaných reklamou jsou distribuovány přes internet. Podle statistik pro publikum ve věku 15-34 let dosahuje YouTube pozice druhé nejvíce sledované „televize".

Streamovací služby pro hudbu jako Spotify, Apple Music apod. si uživatelé oblíbili zejména díky jejich jednoduchosti – stačí pár kliků na počítači nebo mobilu a můžete poslouchat. Rakuten TV má v Česku k dispozici několik desítek lineárních kanálů a mezi jeho hudebními stálice patří nejen stanic NOW včetně NOW Rock, ale i Stingray nebo Qwest TV. Aplikace je dostupná pro mobilní telefony, chytré televizory vybraných značek i operační systém Android TV. S trendem sledování konzumace obsahu online bojuje dlouhodobě i provozovatel hudebních kanálů Óčko.

S MTV to v minulosti zkoušela i Nova

Pamětníci si vzpomenou na skutečnost, že se značkou MTV koketovala v minulosti i sama mediální skupina Nova. Ta se rozhodla k 29. listopadu 2009 spustit na našem trhu její česko-slovenskou verzi. Přestože značka MTV v devadesátých letech symbolizovala globální popkulturu a přitahovala mladé diváky, v Česku se jí nepodařilo navázat na svou světovou popularitu. Po pouhých čtyřech letech vysílání byla proto česká MTV nucena skončit a od 1. ledna 2014 byla nahrazena samostatnou lokální verzí MTV Europe, kde lokalizaci zajišťovaly pouze titulky.

Hlavními důvody neúspěchu byla silná domácí konkurence a omezená dostupnost stanice. Od roku 2002 operovala na českém trhu hudební televize Óčko, která díky bezplatnému digitálnímu pozemnímu vysílání dokázala oslovit široké publikum. Naopak MTV Czech byla dostupná jen v placených balíčcích satelitní a tehdy zejména ještě kabelové televize. Ekonomická krize navíc odložila její původní jarní start a zkomplikovala budování publika. K útlumu přispěla i nedostatečná lokalizace — zahraniční pořady byly pouze s titulky a původní český obsah se téměř nevyráběl.