„Šedá zóna streamu“ žije dál, dopadá na Oneplay i Prima+
Je to přesně čtvrt roku od chvíle, kdy z oficálně neznámého důvodu skončil doplněk Stream Cinema Community, který trápil nejen oficiální streamovací službu. Její „nástupce" funguje dál.

Zájmu šedé zóny neutekla ani digitální premiéra české komedie Jak se nám to mohlo stát!? Foto: Bohemia Motion Pictures
Na konci dubna letošního roku, tedy přesně jeden kvartál nazpět, zasáhla českou pirátskou scénu se streamovaným obsahem nečekaná zpráva v podobě konce doplňku Stream Cinema Community. Ten byl pomyslným trnem v oku pro nejednoho provozovatele streamovacích služeb. Zcela zdarma, pouze za standardní poplatek úložišti Webshare, přinášel kompletní obsah ze všech videoték včetně Netflixu, Disney+, HBO Max, (Amazon) Prime Video, Apple TV+ a i Oneplay nebo Prima+.
Existuje řada spekulací, proč doplněk skončil a svou roli (podle neoficiálních informací) měl hrát i fakt, že původní autor doplňku Stream Cinema Community vzal technické know how a přesunul ho na novou platformu, respektive nové úložiště.
Ačkoliv šlo na první pohled pro provozovatele videoték o jednoznačné vítězství, problém se tím prakticky nevyřešil. Část diváků, kteří za obsah neplatili, se sice povedlo eliminovat, problém streamování v šedé zóně ale pokračuje.
Král je mrtev, ať žije král
Služba, která na konci dubna přestala fungovat, se jmenovala, Stream Cinema Community. Šlo o doplněk, takzvaný Add-on, pro aplikaci Kodi, která je běžně k dispozici například pro operační systém Android, případně Android TV. Paralelně vedle toho ale fungovala další, zjednodušeně řečeno konkurenční, ale stejně fungující platforma, označovaná jako Stream Cinema. Pro uživatele se nic neměnilo, obě byly založeny na stejném principu instalace, avšak s jinými přihlašovacími údaji.
Technicky je rozdíl mezi Stream Cinema Comunity a Stream Cinema v úložištích, ze kterých doplněk čerpá. Zatímco první služba šedé zóny fungovala na datech ze serverů Webshare, v případě druhého jde o slovenský portál Kra.sk. Při návštěvě těchto webových stránek nic nenasvědčuje tomu, že by mělo jít o prostředníka, který umožní sledování nelegálního obsahu. Kra.sk je i po vizuální stránce, dle svého motta, cloudovým úložištěm pro vaše soubory.
Jak se nám to mohlo stát?
Názvem právě exkluzivně uvedené české komedie na Oneplay bychom mohli parafrázovat odstavec věnovaný dostupnému obsahu v doplňku Stream Cinema. Ani ta totiž „šedé zóně“ neunikla a aktuálně trenduje v její stejnojmenné sekci na první pozici, kde vystřídala akční thriller Balerína patřící do universa ságy John Wick. I pro Stream Cinema platí, že si tu můžete vybírat tituly v různých obrazových i zvukových kvalitách, pokud je v nich daný titul k dispozici.
Po uzavření doplňku Stream Cinema Community se zdálo, že Stream Cinema bude mít problém s dostupností některých titulů, ale to se zdá v tuto chvíli pravděpodobné pouze pro takzvaná prémiová okna, tedy filmy uváděné do streamingových platforem ještě v době, kdy daný titul běží v kině a jeho cenovka se tak šplhá někam ke čtyř stům korunám. Oku pirátů tak odolal zatím například i Nezvratný osud: Pokrevní linie, nicméně s ohledem na uvedení předchozích pěti dílů na HBO Max, se dá předpokládat, že digitální premiéra je již za dveřmi.
Stream Cinema využívá právních skulin
Samotná služba nehostuje žádná videa, funguje jen jako vyhledávač a přehrávač odkazů na soubory uložené jinde, tedy v tomto případě Kra.sk. Umístění na Slovensku je klíčové, jak si hned vysvětlíme níže. Doplněk se tak může opírat o evropskou doktrínu, která chrání prostředníky, pokud nevykonávají generální dohled nad obsahem. Odpovědnost vzniká až ve chvíli, kdy mají prokazatelnou znalost protiprávního obsahu. Tu však nemá doplněk, ale hostingová služba, která by měla reagovat na výzvy k odstranění obsahu. Jak jsme si ale řekli výše, ta není umístěna u nás.
Existenci doplňku Stream Cinema navíc nahrává i samotné evropské právo, které připouští, že prosté odkazování bez přímého finančního zisku a bez vědomí protiprávnosti není porušením autorského práva. Absence monetizace, otevřený kód a rozptýlené repozitáře kódu proto snižují šanci na plošný zákaz nebo trestní postih tvůrců doplňku. Komplikací je i dvojí výklad: český zákon vyžaduje zásah „nikoli nepatrný“, zatímco na Slovensku stačí odstranění jediného titulu. Pokud je eliminována doména nebo repozitář, komunita během pár hodin publikuje novou verzi nebo její kopii a projekt pokračuje. Decentralizované řízení vývoje a neurčitá hranice mezi linkováním a hostingem proto v tuto chvíli brání eliminaci projektu.