Policie navrhla obžalobu kvůli pronájmu billboardů u dálnic

neděle, 19. října 2014, 09:45 Aktuality, Lidé MediaGuru

Protikorupční policie navrhla obžalovat dva bývalé čelní představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli údajně nevýhodným pronájmům reklamních ploch u dálnic a rychlostních silnic. Podle policistů podepsáním smluv o pronájmu s jednou firmou způsobili škodu téměř 300 milionů korun. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku jim v případě odsouzení hrozí až osm let vězení. Na policejním webu to uvedl mluvčí Jaroslav Ibehej.

Podle informací serveru Novinky.cz obviněnými jsou někdejší šéf ŘSD Alfred Brunclík a bývalý ředitel personálně-správního úseku ŘSD Tomáš Jílek. Pronájem se měl podle serveru týkat News Outdoor Czech Republic (dnes Czech Outdoor).

Podle zjištění policistů jeden z obviněných od února do května 2010 postupně uzavřel s obchodní společností pět smluv, podle nichž bylo po dobu jejich účinnosti nájemné za reklamní plochy výrazně levnější než by mělo být. Výše sjednaného nájemného byla údajně nižší o zhruba 162,5 milionu korun.

Druhý muž podle policistů na základě pověření prvního obviněného téhož roku v květnu uzavřel se stejnou firmou dalších devět smluv na pronájem reklamních ploch. "Tyto plochy měly být rovněž pronajaty za výrazně nižší cenu. Podle závěrů kriminalistů měla být výše nájemného nižší o přibližně 101,5 milionu korun," uvedl Ibehej.

Ředitelství silnic v případu figuruje jako poškozený, řekl mluvčí státní organizace Jan Rýdl. Právníci společnosti už podle něj měli možnost se seznámit se spisem. V průběhu vyšetřování ale společnost žádné komentáře poskytovat nebude, dodal. Oba obvinění jsou stíháni na svobodě. Návrh na obžalobu policisté zaslali Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze.

-čtk-