Trh s luxusem roste, na významu získává second-hand

čtvrtek, 20. června 2019, 10:35 Marketing MediaGuru

Zájem o luxusní zboží z druhé ruky se v Evropě zvyšuje. Přispívají k tomu možnosti online prodeje.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Trh s luxusním zbožím globálně roste. Loni dosáhl obratu téměř 1,2 bilionu eur, což představovalo v meziročním srovnání navýšení o 5 %. I letošní prognózy jsou optimistické a růst by měl pokračovat. Kromě nového zboží mají zejména Evropané zájem i o to z druhé ruky. Vyplývá to z informací analytické společnosti Bain & Company.

Na poli luxusu tvoří největší podíl celkového obratu automobily – loni celkem 495 miliard eur. Na druhém místě je s 260 miliardami eur osobní luxusní zboží, které rostlo o 6 % a i letos má v této tendenci pokračovat, očekává se růst o 4 až 6 %.

Růst globálního luxusního trhu, zdroj: Bain & Company

Růst globálního luxusního trhu, zdroj: Bain & Company

Největší růst se předpovídá v Asii, potažmo v Číně (10–12 %), slabší v Evropě (1–3 %), která však i nadále zůstává pro luxusní zboží nejdůležitějším regionem. Právě na nejstarším kontinentu sílí zájem o zboží z druhé ruky, které loni dosáhlo obratu 22 miliard eur. Bain & Company počítá s tím, že s nastupující mladou generací i stále větším počtem online kanálů bude role luxusního second-handu nabývat na důležitosti.

Již dnes existují v Evropě zavedené luxusní second-handy, mezi ně patří například francouzský Vestiaire Collective, který každý týden přidá do své nabídky tisíce již nošených položek – od oblečení, kabelek přes boty po hodinky a šperky – a nechybí takové značky jako Bulgari, Valentino nebo Louis Vuitton. Původní majitel dostane zaplaceno až poté, co se jeho zboží prodá, přičemž si zprostředkovatel bere 25 % ceny. Mezi další hráče patří například Vide Dressing, Edit Second Hand nebo HEWI London. Z českých se na luxusní zboží, zejména kabelky, boty a doplňky, zaměřuje e-shop Luxury Bags.

Kromě prodejců se do second-handu pustili i sami výrobci, kteří tak chtějí mít trh s použitým zbožím více pod kontrolou. Švýcarská společnost Richemont, která stojí za značkami Cartier, Chloé či Montblanc, loni koupila britský online obchod s použitými hodinkami Watchfinder. Návrhářka Stella McCartneyová se zase spojila s americkým luxusním second-handem The RealReal pro kampaň „Budoucnost módy je cirkulární“, jež vyzývala módní průmysl ke zodpovědnějšímu přístupu.

Ukázka kampaně obchodu The RealReal a Stelly McCartney

Kromě potřeby kontroly se luxusní značky těmito kroky snaží oslovit mladší generace Z a Y, které loni stály za 33 % všech nákupů luxusního zboží. Podle second-handové platformy ThredUp si mladí spotřebitelé zvykají na zboží z druhé ruky 2,5x rychleji než starší generace. Vedle výhodnější ceny se přikládá důraz i na udržitelný rozměr tohoto způsobu nakupování.

Jak přijímají zboží z druhé ruky různé generace, zdroj: ThredUp.

Jak přijímají zboží z druhé ruky různé generace, zdroj: ThredUp.

-stk-