ADC podporuje kampaň spolku Nelež proti dezinformacím

pátek, 27. března 2020, 07:25 Aktuality, Reklama MediaGuru

Art Directors Club ve svém projektu, v němž se vyjadřuje ke společenským tématům, podporuje spolek Nelež, bojující proti dezinformacím.

Zdroj: ADC

Zdroj: ADC

Art Directors Club (ADC) se v další vlně svého projektu, v němž se prostřednictvím venkovní reklamy věnuje společenských tématům, spojuje s nedávno založeným spolkem Nelež, který bojuje proti dezinformacím v online prostoru. Mediální plochy zdarma společné kampani nabídla firma JCDecaux, obrazové podklady Shutterstock.

Kreativci založili spolek Nelež, je proti reklamě na dezinfo webech

středa 12. února 2020

„Každý má právo na svůj názor, ale nikdo nemá právo na vlastní fakta. Proto jsme vytvořili kampaň zaměřenou na širokou veřejnost. Témata, která jsme vybrali jsou srozumitelná pro všechny. Je přece přirozené, že každý má rád jiné pivo, něco jiného poslouchá, něco jiného nosí. Ale není normální, aby nás rozdělovaly lži a nepravdy, které jsou schválně šířené a podporované některými subjekty,“ píše ADC ve své tiskové zprávě. 

Zodpovědnost majitelů firem, brand managerů, reklamních a mediálních agentur by měla být za to, v jakém kontextu informací se komunikace dané značka pohybuje.

Art Directors Club

Zároveň ADC vyzývá ke zodpovědnosti nejen za reklamu, ale i za to, v jakém kontextu se vyskytuje: „Dezinformační weby záměrně lžou, manipulují lidmi, a tím rozdělují společnost. Zodpovědnost majitelů firem, brand managerů, reklamních a mediálních agentur by měla být za to, v jakém kontextu informací se komunikace dané značka pohybuje. Mnoho z nich to vůbec netuší. Dlouhodobou etickou normou nás všech by se mělo stát nefinancování těchto webů prostřednictvím reklamního prostoru. Je to jedna z cest jak kultivovat a edukovat nejen naši společnost, ale i reklamní průmysl.“

Současná situace podle ADC ukazuje, jak nebezpečné může být tolerování, nebo dokonce financování dezinformačních webů, které se snaží společnost štěpit protichůdnými názory.

Spolek Nelež založili profesionálové, kteří se dlouhodobě zabývají komunikací, pracují s daty nebo se věnují médiím. Jejich aktivita není politická a pracují bez nároku na honorář. Metodikou určování dezinformací v daném médiu je soubor tří mechanik – rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky, Konšpirátori.sk a datová analýza Semantic Vision. Aktivity spolku aktivně zatím podpořilo 18 lokálních i mezinárodních značek a mnoho dalších na jejich podnět zareagovalo stažením reklamy z toxických webů.

-stk-