Česká pošta doručí časopisy až v druhé polovině týdne

pondělí, 23. března 2020, 07:35 Tisk, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Předplacené časopisy obdrží čtenáři kvůli opatření České pošty až ve druhé polovině týdne. Vydavatelé zároveň přicházejí s nabídkami pro případné nové čtenáře.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Česká pošta začne od tohoto týdne doručovat předplacené časopisy až v druhé polovině týdne. Magazíny, které si čtenáři předplatili, doručí od středy do pátku. Omezení platí do odvolání, informovali vydavatelé své předplatitele. „Omezení nemá vliv na doručování denního tisku,“ uvedla například společnost Czech News Center (CNC), která patří k nejsilnějším subjektům na tiskovém trhu.

Pro čtenáře to znamená, že tituly, které vycházejí v pondělí nebo v úterý, si budou moci přečíst nejdříve ve středu příslušného týdne. Jde například o týdeník Respekt, který kvůli tomu nabídne svým předplatitelům možnost číst vydání týdeníku ve formátu pdf. „Až v pátek jsme se od České pošty dozvěděli, že v pondělí a v úterý nebude rozvážet časopisy, protože musí roznášet důchody. Papírový Respekt tak předplatitelé dostanou až ve druhé polovině týdne. Moc se za to omlouváme. Nechceme vás ale připravit o čerstvé vydání, takže dostanete prostřednictvím e-mailu či SMS odkaz na vydání v PDF. Děkujeme za trpělivost,“ uvedl v editorialu aktuálního pondělního čísla šéfredaktor Erik Tabery.

Distribuci předplaceného denního tisku převzala od začátku roku 2018 od České pošty společnost PNS. PNS v minulém týdnu uvedla, že zvládá rozvážet periodika jak na prodejní místa, tak předplatitelům. S překážkami se musí vypořádat v oblasti Litovle a Uničova, kde je v karanténě několik obcí, do nichž je vstup zakázán.

S vládními omezeními, která mají co nejvíce eliminovat společenský kontakt a přítomnost lidí ve veřejném prostoru, se snaží někteří vydavatelé vyrovnat novými nabídkami. Například magazín Reportér nabízí možnost aktivace neomezeného čtení svých článků za jednu korunu, a to až do konce března. Své články v digitální aplikaci a také audioverzi zdarma zpřístupnil měsíčník Forbes, a to rovněž do konce března. Týdeník Echo nabízí mimořádné měsíční předplatné za zvýhodněnou cenu 199 Kč (cena jednoho vydání 49 Kč). „Pro ty, kdo si nás kupují ve stánku, jsme připravili variantu měsíčního předplatného, která tolik nezavazuje, ale umožňuje, abyste se k Týdeníku Echo dostali, i když nechcete zbytečně chodit ven,“ napsal v editorialu aktuálního vydání šéfredaktor Dalibor Balšínek. Také deníky MF Dnes a Lidové noviny (Mafra) mimořádně nabízejí krátkodobé předplatné na jeden a dva měsíce. Za hlavní výhodu této možnosti také vydavatelská společnost uvádí, že čtenáři „nikam nemusejí. Sleva tohoto předplatného oproti standardní prodejní cena představuje 20-25 procent.

Naproti tomu týdeník Týden oznámil v pondělí svým čtenářům, že až do 20. dubna přerušuje vydávání kvůli očekávanému výpadku reklamních příjmů.

-mav-