Přepíše nárůst na Seznam.cz poměry české display reklamy?

čtvrtek, 26. března 2020, 11:30 Internet & Mobil, Koronavirus MediaGuru

Díky citelnému nárůstu zobrazených stránek má teď Seznam.cz možnost přepsat poměry české display reklamy, myslí si Pavel Pastor.

Vývoj počtu page views na českém internetu (únor-březen 2020), zdroj: NetMonitor

Vývoj počtu page views na českém internetu (únor-březen 2020), zdroj: NetMonitor

Mediálním tématem současných dnů je pochopitelně koronavirová nemoc Covid19. V samotném zápalu řešení provozních potíží jsme ale skoro zapomněli podívat se na to, co se děje s reklamním online prostorem (inventory) v České republice.

Samotného mě mrzí, že jsem se nepodíval o pár dní dřív na dostupná online data měření českého internetu, ale to, co jsem viděl, mě víc než zarazilo. Že dojde k navýšení návštěvnosti zpravodajství, se dalo očekávat. Stejně tak to, že se zvýší počet zobrazení na relaci. Ale to, že Seznam.cz vyroste v některých dnech až na téměř dvojnásobek, je velké překvapení. Ano, jsou tady i další skokani, jako Economie se svým zpravodajským webem Aktuálně. V tomto případě ale celkový dopad na trh nebude tak zásadní.

Vycházím z dat jednotného měření českého internetu Gemius Audience. Pracuji s metrikou zobrazených stránek, protože ty jsou z pohledu nákupu display reklamy nejdůležitější. Pokud si spočítáme průměrné umístění bannerových ploch na 5+, dostáváme se jak v procentech, tak v absolutnímu nárůstu prostoru k až astronomickému vlivu na český trh bannerové reklamy. Na výkyvy jsme v médiích zvyklí, přináší je například sportovní události – MS v hokeji nebo olympiáda. Ale s takto výrazným výkyvem jsem se zatím ještě nesetkal.

Přestože k dispozici ještě nemáme data za celý měsíc, nějaký trend už lze vyčíst z grafu výše. Pro srovnání používám stejné dny v týdnu v jiných měsících. Vybral jsem úterý 25.2.2020 a úterý 24.3.2020. Poté jsem porovnal TOP 11 skokanů podle počtu zobrazení stránek. Jedenáct jich je z toho důvodu, že sedm z nich je možné nakoupit od jednoho obchodníka ze Seznam.cz. Zarážející je ale pokles iDnes.cz, který se opakuje i v dalších dnech.

Tabulka se základními výsledky je uvedena níže:

Page views, úterý 25.2. 2020 a úterý 24.3. 2020, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

Page views, úterý 25.2. 2020 a úterý 24.3. 2020, zdroj: SPIR-NetMonitor-Gemius

Mám obavu, aby nějakými unáhlenými kroky nedošlo z dlouhodobého hlediska ještě k většímu posílení duopolu Googlu a Facebooku.

Pavel Pastor

Primárně mi teď ale nejde o rozbor návštěvnosti internetu, ale na místě je závažná obchodní otázka. Co management s touto situací udělá? Seznam má nyní v ruce – nutno podotknout, že Google a Facebook asi také – extrémní převis poptávky nad nabídkou, a to v období, kdy se očekává pokles ekonomiky. Na rozdíl od Googlu a Facebooku má teď Seznam.cz v ruce bianko šek na přepsání poměrů české display reklamy.

Osobně doufám, že toho využije s rozumem a dlouhodobým upevněním si pozice právě proti duopolu, který nezadržitelně pronikl do mediaplánů všech online oddělení v České republice. Byl bych velmi rád, kdyby Seznam.cz této šance využil moudře, a ne třeba tak, že se bude snažit vytěžit z nastalé situace na úkor ostatních subjektů na trhu, tedy ostatních mediálních domů a agentur. Neznám recept, ani výhled, ale mám jen obavu, aby nějakými unáhlenými kroky nedošlo z dlouhodobého hlediska právě ještě k většímu posílení onoho duopolu.

Autor textu: Pavel Pastor, zakladatel CerebroAd

Původní text je k dispozici na LinkedIn profilu autora, zde publikováno s jeho svolením. Redakčně upraveno.