Před deseti lety tragicky odešel Vladimír Zeman

čtvrtek, 2. dubna 2020, 18:55 Aktuality, Reklama, Lidé MediaGuru

Ve čtvrtek 2. dubna uplynulo deset let od tragického úmrtí Vladimíra Zemana.

Vladimír Zeman

Vladimír Zeman

Ve čtvrtek 2. dubna uplynulo deset let od tragického úmrtí Vladimíra Zemana, předsedy představenstva mediální agentury OMD a později i jednatele skupiny Omnicom Media Group.

Vladimír Zeman je považován za legendu moderní české reklamy. Stál u zrodu reklamního trhu na začátku 90. let 20. století, kdy se v českém prostředí začaly formovat reklamní a mediální agentury po vzoru zahraničních reklamních agentur.

V roce 1993 zakládal mediální agenturu Media Direction, předchůdkyni současné mediální agentury OMD. Ve skupině Omnicom Media Group, pod kterou OMD spadá, strávil celou svoji profesní kariéru. Byl členem prezidia profesní Asociace reklamních agentur, která se později přejmenovala na Asociaci komunikačních agentur a podílel se i na výchově mladých talentů na půdě VŠE.

Za přínos k rozvoji české reklamy mu byl v roce 2011 in memoriam udělen čestný titul Adman. Jde o nejprestižnější individuální ocenění české reklamy. Zeman se stal pátým Admanem a doplnil tak Jiřího Mikeše, Josefa Havelku, Marka Šebesťáka a Evžena Harta, kteří ocenění rovněž získali.

S odchodem Vladimíra Zemana přišla česká reklama o jednu z nejvýznamnějších osobností své novodobé historie. „Stál při mně. Moc toho nenamluvil. Jednal. Někdy i riskantně. Podivný dobrodruh. Nenápadný, málomluvný, vždy elegantní, obdivuhodně štíhlý,“ tak na Vladimíra Zemana vzpomínal na stránkách týdeníku Euro Jiří Mikeš, další mohykán české reklamy.

Vladimír Zeman zemřel 2. dubna 2010, osudnou se mu stala sněhová lavina v italské oblasti Horní Adiže.

-red-