Stories slouží jako další prodejní kanál

čtvrtek, 23. dubna 2020, 07:45 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť Instagram přidává do populárního multimediálního formátu Stories funkce, které mohou částečně pomoci podnikům těžce zasaženým pandemií.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Firemní profily dostávají na Instagramu možnosti lepší propagace svých dárkových poukázek, objednávkových formulářů a finančních sbírek nejen na dobročinné účely. Funkce, které jak uvedl provozovatel obrázkové sociální sítě na svém blogu, cílí primárně na podporu malého a středního podnikání. K dispozici jsou tyto novinky – kromě propagace fundraisingu, ta má následovat krátkým odstupem – od tohoto týdne majitelům instagramových účtů sídlících ve Spojených státech amerických a Kanadě. Do zbytku světa se update rozšíří během následujících týdnů.

Firmy působící na Instagramu tak budou moci využít ve Stories například novou samolepku Objednat jídlo, která uživatele přesměruje na on-line formulář restaurace. Obdobně má sloužit rovněž nálepka s motivem dárkového poukazu. Také jejím smyslem je zaměřit pozornost uživatelů na konkrétní stránku, kde lze utratit peníze. Odkaz na nabídku poukázky si mohou firmy nechat zobrazovat přímo na svém profilu. Instagram doprovází link textovou výzvou, aby lidé neváhali podpořit svůj oblíbený podnik během krize. Naopak za hranice byznysu a výdělku do značné míry míří třetí představená novinka, a sice upozornění na finanční sbírky. I na ně půjde odkazovat přímo ze Stories. Cílovou destinací v tomto případě ale budou speciální fundraisingové příspěvky na Facebooku, který nedávno v reakci na šíření koronaviru všem uživatelům usnadnil zakládání finančních sbírek, respektive přispívání na ně. Prostředky lze směřovat kromě konkrétního majitele účtu na sociální síti také neziskovým organizacím.

Nové „byznysové“ funkce instagramových Stories mimoděk korespondují s tím, co podle některých průzkumů lidé od marketingové komunikace za současné situace očekávají. Podle šetření provozovatele Twitteru na vzorku 826 amerických respondentů jich 52 procent uvádí, že v nich reklama mimo jiné vzbuzuje utěšující zdání normality. Jde tak o znamení, že i přes pozastavenou globální ekonomiku věci pořád aspoň do nějaké míry fungují jako předtím. Na druhou stranu, jen sedm procent oslovených by se přiklánělo k tomu, aby firmy a jejich značky vůbec nezměnily rétoriku, jakou se prezentují. V tomhle kontextu tak komunikace přes Stories nabízí příležitost pro úpravu komunikačního stylu – už jen proto, že nakupování výrazněji proniká do formátu, který původně sloužil spíše k bezstarostnému zachycování „pěny dní“ a momentek každodenního života.

Objednávky přes sociální sítě samozřejmě mohou firmám jen těžko vynahradit ztráty ze zavřených provozoven a celkový úbytek zákazníků. Na druhou stran nejde rozhodně o jediný nový prodejní kanál, podnikatelé je teoreticky mohou kombinovat. S podobnou iniciativou přišla nedávno i virtuální nástěnka Pinterest. Její provozovatel se rozhodl dávat výrazně větší prostor těm příspěvkům, přes které si mohou uživatelé zobrazený produkt rovnou objednat. Zmnožení podobných prodejních kanálů se ale nakonec spíše než na tržbách projeví v rovině strategické a psychologické. Více než kdy jindy platí, že kdo nedokáže svůj obchodní model aspoň částečně přenést do on-line prostředí, sotva může pomýšlet na své přežití.

-riv-