Nejúspěšnější youtuber se vrací na domovskou platformu

pátek, 8. května 2020, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Videoportál YouTube uzavřel s Felixem Kjellbergem smlouvu na exkluzivní živá vysílání. Těsněji chce spolupracovat také se zpravodajskými tituly.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Vůbec nejsledovanější youtuber na světě, třicetiletý Švéd Alex Kjellberg vystupující pod přezdívkou PewDiePie, začne opět k pořádání přenosů z hraní počítačových her využívat YouTube. S největším videoportálem na světě uzavřel exkluzivní smlouvu. Zhruba před rokem se přitom Kjellberg dohodl s konkurenční platformou DLive na tom, že jeho livestreamy budou k vidění právě tam. Youtuber podle vlastních slov vnímá návrat na platformu provozovanou Googlem jako přirozenou věc v kontextu toho, že hledal nové způsoby, jak se propojit se svými fanoušky. Kjellberga podle BBC přilákalo k dohodě s YouTube také očekávání dalšího vylepšování fungování živých přenosů a představení nových funkcí. Podrobnosti o té zřejmě největší motivaci k dohodě – hodnotě uzavřené smlouvy – ovšem PewDiePie ani Google sdělit nechtějí.

V minulosti měl přitom Švéd s provozovatelem YouTube zásadní neshody na téma toho, jaké projevy jsou ve vysílání vhodné a které nikoliv. Došlo dokonce ke zrušení jeho show poté, co tvůrce zaplatil indickým hercům, aby drželi cedule s nápisem „Smrt židům.“ Neznamená to ale, že by se s platformou rozešel úplně.

PewDiePie na přidával na YouTube stále nové klipy i v době, kdy své videopřenosy umisťoval na Dlive. Na YouTube má ale přes 100 milionů odběratelů a podle údajů firmy je jeho dosud celkem vygenerovaných 25 miliard zhlédnutí jednoznačně nejvíc, kolik se kdy nezávislému tvůrci podařilo dosáhnout. O tom, že se z youtuberů už staly hvězdy mediálního světa, svědčí mimo jiné snaha velkých platforem si je navzájem přetahovat, respektive pojistit proti odchodu ke konkurenci. Loni například Amazon pro svůj streamovací kanál Twitch zajistil exkluzivní spolupráci s trojicí výrazných osobností světa on-line videoher. Ty nesou přezdívky DrLupo, TimTheTatman a Liri, přičemž díky kontraktu si mohou přijít podle nepotvrzených informací na řádově miliony dolarů.

YouTube coby mediální dům

Vedlejším efektem podobných aktivit pak je, že digitální videoplatformy stále více fungují jako samostatné mediální domy s pečlivě budovanou programovou skladbou. Naopak jejich role „pouhého“ úložiště videí postupně slábne. Potvrzují to i další aktivity provozovatele YouTube, který pod hlavičkou své iniciativy Google News hledá cesty, jak nastavit koexistenci s tradičními šiřiteli zpravodajského obsahu. Ti upozorňují, že digitální platformy spravované Googlem či Facebookem tvoří v oblasti digitální reklamy neopodstatněný duopol. Technologičtí obři prý často profitují ze sdílení obsahu, jehož vznik ale museli zaplatit tradiční vydavatelé. Situace by se z pohledu publisherů mohla začít mírně měnit do konce letošního roku. Právě v těchto dnech kvůli tomu Google údajně podniká řadu kroků.

Jak informuje server DigiDay, do konce roku chtějí provozovatelé YouTube začít testovat funkci, která by zpravodajským titulům umožnila prodávat digitální předplatné právě přes největší světový videoportál. Podrobnosti o tom, jak by měla spolupráce vypadat, ale v tuhle chvíli chybí. Firmy musejí dořešit například ještě výši provize, kterou si YouTube z předplatného ukousne, případně jaké informace o svých uživatelích bude platforma s mediálními domy sdílet. Ty by ale v první řadě uvítaly, kdyby dostávaly od Googlu úhradu licenčního poplatku ke své videotvorbě. A třeba zrovna aktuální dohoda YouTube s PewDiePie by mohla vydavatelům ve vyjednávání pomoci. Pokud YouTube nemá problém s „licencováním“ produkce známých tvůrců, jistě by šlo dosáhnout dohody i s tvůrci zpravodajství, mohou doufat mediální domy.

-riv-