Přechod na DVB-T2 se obnoví v červenci, skončit má 29. října

středa, 3. června 2020, 10:05 TV MediaGuru

České Radiokomunikace obnoví přechod na DVB-T2 8. července v západních Čechách. Oproti původnímu plánu se přechod kvůli pandemii posune o čtyři měsíce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Přechod na vyšší standard digitálního vysílání DVB-T2 se obnoví 8. července 2020, oznámila ve středu společnost České Radiokomunikace (CRA). Dokončen by měl být podle nového harmonogramu 29. října 2020

Přechod na DVB-T2 byl pozastaven 16. března, před pozastavením kvůli epidemii byl zhruba v jedné třetině. Dosud se uskutečnil se v Praze a Středočeském kraji a částečně v ostatních českých krajích. Zbývá tedy přepnout dvě třetiny velkých vysílačů a polovinu vysílačů malého výkonu. 

Na začátku července (8.7.) bude přechod obnoven v západních Čechách na vysílačích Cheb - Zelená hora a Jáchymov - Klínovec. Posledním vysílačem, kde proběhne přepnutí, bude vysílač Valašské Klobouky - Ploštiny. Stane se tak 29. října 2020. V případě vysílání stanic České televize bude přechod uzavřen na konci září, v případě komerčních TV na konci října.

Dosavadní výzkumy podle CRA ukazují, že nový vysílací standard nemá vliv na míru využívanosti digitálního vysílání. Z dat agentury Nielsen Admosphere vyplývá, že digitální vysílání využívá více než 55 % domácností. To je téměř stejné jao před začátkem přechodu. Sílu TV vysílání potvrdilo podle generálního ředitele CRA Víta Vážana i vysílání v době pandemie. Operativně byl do vysílání zařazen např. kanál ČT3.

České Radiokomunikace chtějí nadále pokračovat v informování veřejnosti o přechodu na DVB-T2. O něm ví podle průzkumu většina diváků (37 % z 55 %, kterých se přechod týká). 

Počet televizních stanic vysílajících v DVB-T2 se nově také rozšířilo o stanici NASA TV, která nabízí program v ultra vysokém rozlišení UHD (4K). Vysílá v multiplexu 23, který pokrývá třetinu ČR.

Celý přechod na DVB-T2 měl původně skončit letos v červnu, uvolněné kmitočty mají získat mobilní operátoři pro rychlé sítě 5G. Kompletní harmonogram je k dispozici na dvbt2overeno.cz, kde jsou i informace o certifikovaných přístrojích pro příjem DVB-T2 vysílání.

Celou prezentaci k finálnímu vypínání DVB-T2 si můžete prohlédnout v dokumentu níže.

-mav-