U influencerů ubylo za pandemie komerční spolupráce

středa, 6. května 2020, 16:40 Internet & Mobil, Koronavirus na jaře 2020 MediaGuru

Počet příspěvků označených jako komerční spolupráce se u influencerů snížil. Naopak přibyl autentičtější obsah, ukazuje report firmy Socialbakers.

Ilustrační foto, zdroj. Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj. Shutterstock

Méně komerční spolupráce u influencerů, více autentických příspěvků, ale i pokles CPC v regionech zasažených pandemií koronaviru a znatelný nárůst času, který lidé tráví na sociálních sítích. To vše ukazuje aktuální report digitální platformy Socialbakers za první čtvrtletí letošního roku. 

Nejvíce jsou lidé online kolem 20. hod. večer

S praktikováním sociálního distancování v průběhu pandemie koronaviru se lidé přesunuli do online prostoru. Na základě dat Socialbakers tráví i více času na sociálních sítích. Například fanoušci Facebookových profilů evropských značek v březnu strávili každý den v týdnu i každou hodinu více času online v porovnání s předchozími měsíci. Nejvíce jsou lidé na internetu kolem 20. hodiny večer, a ještě viditelnější je tato špička o víkendech, kdy lidé za normálních okolností často bývají mimo domov. Při porovnání únoru a března se ve špičce zvýšil čas strávený online o 13,2% v pátek večer a o 14,8% v sobotu večer. 

Sponzorovaný obsah má větší dosah 

Z šesti regionů, ve kterých Socialbakers měřila hodnoty CPC, zaznamenalo pět z nich v průběhu března, kdy pandemie zasáhla nejsilněji, pokles. Tento pokles nákladů na reklamu se pohyboval od 22,1 % v jihovýchodní Asii do 42,4 % v jižní Evropě. 

Zatímco celkový dosah firemních stránek na Facebooku začal od poloviny března klesat, značky, které propagovaly své příspěvky a využily nižší náklady na reklamu, pozorovaly od 13. března do 13. dubna zvýšení dosahu stránek o 28,6 %.

Výdaje na reklamu ve východní Asii znovu rostou 

Při pohledu na vývoj reklamy je možné pozorovat každoroční pokles investic do reklamy i CPC v době po vánočních svátcích. Po mírném vzestupu investic v novém roce se ale kvůli pandemii koronaviru propadly na stejnou hodnotu jako po svátcích, či klesly ještě níže. Jedinou výjimkou je východní Asie, kde se obchod již začal vracet do normálního provozu. V tomto regionu vzrostly investice do reklamy od začátku března o 12,7 %. CPC narostla o 30,7 %, a dostala se tak na hodnoty z loňského prosince. 

„Během pandemie jsme viděli, jak jsou sociální sítě v dnešní době důležité jakožto platforma, kde lidé vyhledávají obsah a aktuální informace. Lidé tráví více času na sociálních sítích a konzumují jejich obsah, firmy byly ale donuceny v reakci na ekonomickou nejistotu pozastavit své marketingové rozpočty,” komentuje Yuval Ben-Itzhak, CEO, Socialbakers, a dodává: „Tyto skutečnosti firmám otevřely mnoho příležitostí, aby zůstaly nablízku svým zákazníkům a zvýšily svůj dosah za nižší náklady.” 

Influenceři se přesouvají k reálnému obsahu 

V roce 2020 se počet influencerů užívajících hashtag #ad a dalších lokálních hashtagů označujících komerční spolupráci výrazně snížil. I tento posun je s největší pravděpodobností následkem celosvětové pandemie. 

V březnu hashtagy označující reklamní partnerství použilo 11 341 influencerů, což je nejnižší hodnota od srpna 2019. Další změnou je absence celebrity profilů mezi nejlepšími influencery. V prvním čtvrtletí letošního roku byli top influenceři ve svém obsahu realističtější a autentičtější, jejich příspěvky reflektovaly každodenní situace spíše než upravené a aspirující příspěvky. 

Data ukazují, že uživatelé Instagramu nyní také více reagují na autentické příspěvky, se kterými se mohou ztotožnit a dodávají jim pocit, že jsme v tom všichni společně. 

Instagram dále roste 

Jedním z trendů, který pokračuje i přes současnou pandemii je růst Instagramu. Celkové publikum Instagramu u 50 největších brand profilů je nyní o 28 % větší než na Facebooku. Instagram je také daleko silnější v interakcích, které jsou 16krát vyšší než na Facebooku. I přes to ale firmy přidávají více příspěvků na Facebook. Při pohledu na obě platformy, téměř 60 % všech příspěvků od 50 největších brand profilů bylo publikovaných na Facebooku. 

V České republice je situace rozdílná. Zde je při pohledu na velikost publika 50 největších brand profilů Instagram daleko za Facebookem. I u nás však Instagram pokračuje v růstu, vyšší jsou na něm i interakce. 

-stk-