Facebook monetizuje herní videopřenosy

neděle, 21. června 2020, 08:30 Internet & Mobil MediaGuru

Sociální síť se chce stát pro hráče podobně lákavá jako streamovací služba Twitch. V přenosech přibude reklamy.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Facebook se chce stát místem, kde budou hráči videoher s chutí streamovat své virtuální zápolení – a ještě si tím přijdou na peníze z reklamy. Největší sociální síť světa odteď začíná inzercí osazovat videopřenosy vybraných tvůrců, s nimiž uzavřela dohodu v rámci programu Level Up! Ten je určen začínajícím tvůrcům živých přenosů z hraní her.

Případnou nelibost sledujících z reklamou přerušovaného zážitku má mírnit skutečnost, že během přehrávání reklamních klipů bude přenos pokračovat ve zmenšené formě ve stejném okně. V novince se zároveň skýtá i příležitost k výdělku: pokud budou tvůrci někdy později sdílet záznam svého reklamami prošpikovaného vysílání, budou mít nárok na provizi ze zobrazené inzerce, uvádí bez podrobností o její výši oficiální stránka Facebooku.   

Nejde však o jediný způsob, kterým chce provozovatel největší sociálně sítě finančně motivovat autory videoherních livestreamu k tomu, aby před platformami typu YouTube nebo Amazonem vlastněného Twitche upřednostnili právě Facebook. Jeho vývojáři nyní testují ještě jiný reklamní formát, tentokrát s názvem Live Breaks, díky kterému mohou sami tvůrci rozhodnout, kdy se inzerce během jejich přenosu spustí. Komerční přestávku budou moci snadno využít k občerstvení či protažení, uvádí Facebook. Z tohoto typu inzerce navíc budou mít streameři další provize.

Vydělat si ale mohou i pomocí předplatného. Digitální platforma zprůhlednila a zjednodušila podmínky, za jakých mohou tvůrci lákat diváky na předplatné spjatým s nabídkou exkluzivního obsahu. Videotvůrcům v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Mexiku, Thajsku, Británii a ve Spojených státech amerických stačí mít aspoň 250 pravidelných diváků za týden, aby mohli na platbách za obsah zkusit vydělávat. Dosud byla kritéria daleko selektivnější a závislejší na „libovůli“ Facebooku.

Abonenti kromě obsahu navíc získají třeba i příležitost zachatovat si s autory. Drobné platby za autorský videoobsah na Facebooku probíhají na měsíční bázi a sociální síť si z nich podle dřívějších informací serveru TechCrunch strhává na provizi až třetinu. V případě Twitche jde o poloviční podíl z podobných plateb.

Vyvíjí se i Twitch

Z pohledu konkurenčního boje obou platforem navíc dochází k situaci, kdy Facebooku ani Twitchi už nestačí jejich původní záběr. Facebook se chce stát, alespoň pro některý segment uživatelů, streamovací platformou číslo jedna a naopak Twitch, který je jedním ze symbolů herního živého vysílání, může postupně připomínat klasickou televizní společnost. Jeho uživatelé se budou moci 29. června poprvé zdarma dívat na přenosy z anglické fotbalové Premier League, uvedl tento týden portál Deadline.  

Otázkou zůstává, nakolik bude pro komunitu gamerů, kteří Twitch využívají především, lákavé sledovat vedle virtuálního zápolení ještě to fyzické na trávníku. V tomto kontextu ovšem vynikne výhoda Facebooku. I kdyby svými streamovací službami oslovil jen zlomek ze svých 2,6 miliardy měsíčních uživatelů, pořád může jít v porovnání s Twitchem o zajímavé číslo. Šíře jeho divácké základny je o řád nižší, o ambicích Twitche to ale podle všeho neplatí.

-riv-