Ve slovenských médiích se měnili vlastníci i manažeři

sobota, 4. července 2020, 08:15 Slovensko MediaGuru

Přinášíme přehled změn ve slovenských médiích ve druhém čtvrtletí roku 2020.

Martin Mác, zdroj: Zoznam.sk

Martin Mác, zdroj: Zoznam.sk

Najvýznamnejšou udalosťou minulého kvartálu bol koronavírus, ovplyvňujúci aj slovenské médiá. Jeho dôsledkom sme sa obšírnejšie venovali tu, priniesli sme vyjadrenia zástupcov rádií a printov, ktorí upozorňujú na výpadky inzercie. Čo ďalšie sa na trhu udialo v 2. kvartáli 2020?

Slovenský Zoznam mení majiteľa

Telekomunikačná spoločnosť Slovak Telekom predala 100-percentný podiel v spoločnosti Zoznam, všimli si Stratégie. Novým vlastníkom sa stáva doterajší CEO Zoznamu Martin Mác. Hodnota transakcie nebola komunikovaná.

Mác v rozhovore pre Denník N avizuje plány spoplatneného seriózneho spravodajského webu či internetovej televízie.

Zoznam je jedným z najväčších prevádzkovateľov na slovenskom internete. V máji bol z hľadiska návštevnosti dvojkou za Ringier Axel Springerom SK s 2,6 miliónmi RU podľa IABmonitora. Do portfólia Zoznamu patrí web zoznam.sk a bulvárne topky.sk.

Zoznam dosiahol v roku 2019 tržby 8,4 milióna eur a zisk 452-tisíc eur podľa finstat.sk.

Ďalšie udalosti

  • Skončilo multiregionálne Rádio Jazz zakladateľa TA3 Martina Lengyela. Rada pre vysielanie a retransmisiu mu odňala licenciu na vlastnú žiadosť. Stalo sa tak po tom, ako sa rádio snažilo pretransformovať na kresťanské Rádio Mária a zmeniť prevádzkovateľa, ale Rada to neschválila. Reakciu Martina Lengyela priniesol web sk
  • Printové vydavateľstvo Perex získalo dočasnú súdnu ochranu pred veriteľmi. Perex patrí do českej skupiny Our Media
  • Slovenské Parlamentné listy podľa Stratégií zmenili majiteľa. Stala sa ním spoločnosť Media Work, ktorá sľubuje viac videoobsahu, nové rubriky či komunikáciu značky
  • Návštevnosť spravodajských webov počas koronakrízy rástla k historickým maximám
  • Televízie obnovili výrobu relácií a seriálov pozastavených pre koronavírus
  • Najvyšší kontrolný úrad plánuje audit vo verejnoprávnej RTVS

Personálne zmeny v RTVS

Vo verejnoprávnom telerozhlase nastalo v poslednom období niekoľko personálnych zmien. Viaceré z nich v spravodajstve: skončila vedúca Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a nahradil ju Peter Nittnaus, ktorý prišiel z rozhlasovej redakcie. Jeho post vedúceho Odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky obsadil Oto Görner zvnútra redakcie, zatiaľ ako "poverený vedením". Skončil takisto tímlíder domáceho televízneho spravodajstva Miroslav Frindt, no v RTVS pokračuje ďalej na iných projektoch.

Televíznej publicistickej relácii Reportéri po novom šéfuje dlhoročná redaktorka Katarína Začková. Doterajší šéf Richard Bolješik dal výpoveď a verejne komunikoval svoju nespokojnosť.

RTVS našla tiež nového intendanta televíznej stanice Jednotka. Stal sa ním Vincent Štofaník, ktorý v minulosti riadil Reportérov a bol tiež riaditeľom Sekcie programových služieb SRo, čiže rozhlasovej časti RTVS.

Ako informovala RTVS, doterajšia hovorkyňa Erika Rusnáková sa presunula na Odbor online spravodajstva a povedie ho v čase pripravovaného štartu nového spravodajského webu RTVS. Na post vedúcej Odboru komunikácie a hovorkyne RTVS nastúpila Andrea Pivarčiová. Tá pracovala pre Slovenskú poštu či štátnu správu a v minulosti, pred vyše 10 rokmi, bola aj PR manažérkou Dvojky a Trojky Slovenskej televízie.

Ďalšie personálne zmeny

  • V regionálnom mediálnom dome Košice:Dnes končí generálna riaditeľka Alexandra Mihók-Kvietková. Vo funkcii bola od roku 2018 po odchode Aleny Černej
  • Novým šéfredaktorom konzervatívneho webu Postoj je Martin Hanus, nahradil Františka Múčku
  • Novým šéfredaktorom webu Šport.sk je doterajší zastupujúci šéfredaktor Marek Balický

Pozrite si prehľad udalostí za 1. kvartál a začiatok apríla

Poznámka: Autor pracuje v TV Nova