Alza rozšíří síť AlzaBoxů, chce jich mít víc než tisíc

čtvrtek, 23. července 2020, 15:45 Aktuality, Retail MediaGuru

Alza chce počet svých výdejních schránek do příštího roku zpětinásobit.

Zdroj: Alza.cz

Zdroj: Alza.cz

Alza investuje do rozšíření svých vlastních výdejních schránek. Jejich počet chce do roku 2021 až zpětinásobit a přesáhnout hranici tisíce AlzaBoxů. Kromě Česka je bude budovat i na Slovensku a v Maďarsku. Do budoucna plánuje do jejich chodu zapojit také města, obce, firmy a veřejné instituce. 

V současnosti provozuje Alza ve třech zmíněných zemích celkem 205 AlzaBoxů. V plánu je mít po celé České republice dohromady přes 600 boxů, zhruba 300 na Slovensku a 100 v Maďarsku. Nové výdejní schránky už Alza v posledních dnech nainstalovala na desítkách míst, například v Teplicích, Domažlicích, Litvínově, v Hronově nebo Prostějově, na Slovensku síť rozšíří např. v Banské Bystrici, Žilině či Myjavě. Řada lokací byla vytipována ve spolupráci se zákazníky. 

Nonstop dostupné boxy se firmě osvědčily také během nouzového stavu – zájem o tento způsob vyzvednutí zboží byl srovnatelný s vánoční sezonou. „Od března do června 2020 se vytíženost schránek zvedla v průměru  o více než 130 % ve srovnání s loňskem a za celé období takto firma doručila stovky tisíc zásilek,“ uvádí ředitel expanze a facility Alza.cz Jan Moudřík. AlzaBoxy jsou bezkontaktní a navíc s každým závozem jsou dezinfikovány. Na display se bude navíc přidávat antibakteriální fólie, jež poslouží jako prevence proti šíření nákazy. „Chceme být připravení jak na hlavní sezonu, tak na případnou druhou vlnu pandemie, dodává Moudřík. 

Instalaci více než 800 nových schránek chce firma zvládnout během pouhých několika měsíců, v plánu je zprovoznit 120–150 AlzaBoxů každý měsíc. K dalšímu rozšiřování své sítě by Alza ráda přizvala také města, obce, veřejné instituce a firmy, které mohou prostřednictvím formuláře požádat o umístění AlzaBoxu na místo dle jejich potřeb. 

Alza také připravuje obchodní model na bázi franšízy, který by umožnil zapojeným partnerům čerpat z provozování úložné schránky i další výhody. Tento model by měla firma spustit v druhé polovině letošního roku. 

Do AlzaBoxů si zákazníci nejčastěji nechávají doručit zboží menších rozměrů, ale vejde se do nich například i šicí stroj nebo motorová pila. Nejvytíženější místa pro výdej zboží se nachází v Praze, středních Čechách, Ostravě a Bratislavě – denně vydají v průměru 50 zásilek. Zboží se do boxů zaváží 7 dní v týdnu, ve velkých městech jako je Praha, Ostrava či Bratislava i několikrát denně.

Vlastní samoobslužná výdejní místa v dohledné době plánuje spustit také Zásilkovna, první by měla zpřístupnit ještě během léta. 

-stk-