IQOS získal v USA status výrobku s modifikovaným rizikem

pátek, 17. července 2020, 07:20 Aktuality, Marketing MediaGuru

Philip Morris může v USA prodávat výrobek IQOS na bázi elektrického zahřívání tabáku pod označením „tabákový výrobek s modifikovaným rizikem“.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil prodej výrobku IQOS společnosti Philip Morris International na bázi elektrického zahřívání tabáku pod označením „tabákový výrobek s modifikovaným rizikem“ (Modified Risk Tobacco Product - MRTP). FDA takovou autorizaci udělilo tabákovému výrobku poprvé v historii.

„FDA se prostřednictvím schvalovacího procesu pro tabákové výrobky s modifikovaným rizikem snaží zajistit, aby informace týkající se snížení rizika směřující ke spotřebitelům byly podložené vědeckými důkazy a zároveň srozumitelné,“ prohlásil Mitch Zeller, ředitel Centra pro tabákové výrobky FDA. „Údaje, které předložila společnost Philip Morris International, ukazují, že prodej těchto výrobků s autorizovanými informacemi může pomoci dospělým kuřákům odejít od kouření cigaret spalujících tabák, a tím snížit vystavení organismu škodlivým látkám,“ dodal.

Rozhodnutí FDA umožňuje prodej a marketing výrobku na trhu USA s doprovodným tvrzením týkajícím se snížení či absenci škodlivin, kterým je uživatel potenciálně vystaven. Philip Morris International může podle rozhodnutí úřadu používat při prodeji a marketingu IQOS následující tvrzení:

  • IQOS tabák zahřívá a nespaluje.
  • Tím se výrazně snižuje tvorba škodlivých a potenciálně škodlivých látek.
  • Vědecké studie ukazují, že úplný přechod od klasických cigaret k výrobku IQOS významně snižuje vystavení lidského organismu působení škodlivých a potenciálně škodlivých látek.

„Mnoho desítek milionů Američanů, kteří dnes kouří klasické cigarety, přestanou, ale mnoho z nich nikoliv. Rozhodnutí FDA umožňuje informovat tyto dospělé kuřáky o tom, že úplný přechod na IQOS je lepší volbou než pokračovat v kouření klasických cigaret. FDA říká, že vědecké studie ukazují, že úplný přechod z klasických cigaret na IQOS omezuje míru vystavení lidského organismu škodlivým a potenciálně škodlivým látkám,“ uvedl v reakci na oznámení úřadu FDA výkonný ředitel Philip Morris International André Calantzopoulos.

Philip Morris International odhaduje, že k 31. březnu 2020 přešlo přibližně 10,6 milionů dospělých kuřáků po celém světě od klasických cigaret k výrobku IQOS.

FDA zároveň oznámilo, že v následujících letech bude sledovat jak je IQOS užíván americkými spotřebiteli a zda nedochází ke zvýšení počtu jeho užívání u mladistvých.

-mav-