Nealkoholické nápoje vstupují do prázdnin v těžké situaci

pondělí, 13. července 2020, 07:25 Aktuality, Retail, Výzkum MediaGuru

Za pandemie koronaviru prodeje nealkoholických nápojů začaly stagnovat. Prodeje byly za uplynulé měsíce podprůměrné. Úspěch záleží na prázdninách.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Při nouzovém stavu, kdy byly uzavřeny všechny gastro provozovny, nedošlo u nealkoholických nápojů na rozdíl od piva či tvrdého alkoholu k navýšení prodejů v maloobchodních prodejnách. Prodeje stagnovaly a za poslední tři měsíce byly v porovnání s předchozím rokem podprůměrné. Úspěch nyní záleží na prázdninách.

Z aktuálních údajů společnosti Nielsen vyplývá, že maloobchodní tržby za nealkoholické nápoje za posledních 12 měsíců dosáhly téměř 19,5 miliard korun. V meziročním porovnání to znamená 3% nárůst, a to konkrétně o 571 mil. korun. Z hlediska prodaného objemu však celý segment stagnoval. Čeští spotřebitelé nakoupil téměř 1,7 miliard litrů nealkoholických nápojů ročně, čímž se maloobchodní spotřeba navýšila o 0,4 % oproti předchozímu období.

Začátek letošního roku byl pro skupinu nealkoholických nápojů slibný – během prvních tří měsíců prodeje převyšovaly předchozí roky. Nicméně koronavirová pandemie druhé čtvrtletí významně ovlivnila. Prodeje začaly klesat, a to i přes zvyšující se teploty. Duben a květen byly v meziročním srovnání podprůměrné, v podobném duchu se rozběhl i červen. Lidé spíše než nealkoholické nápoje nakupovali trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží.

Nejvíce Češi nakupují vody

Z nealko segmentu nakupují Češi nejvíce balené vody, ať už minerální, stolní, pramenité, či kojenecké. Celkově tvoří 62 % spotřeby a putují na ně 4 z 10 korun výdajů na nealko. Roční spotřeba vzrostla o 1 % na úroveň 1,04 miliard litrů, což v přepočtu na jednoho obyvatele představuje průměrně 97 litrů vod ročně.

Z hlediska preferencí dlouhodobě převažují minerální vody, které tvoří téměř dvě třetiny z celkové spotřeby (64 %), následují stolní a pramenité vody (32 %) a malý segment kojeneckých vod (4 %). V rámci typů vod mají čeští spotřebitelé nejraději jemně perlivé vody, které představují téměř polovinu z nákupů a zájem o ně rok od roku roste. Neperlivé vody si ukrajují 30 % a perlivé necelou čtvrtinu (23 %).

Dlouhodobě roste zájem o neochucené vody. Pokud se již spotřebitel rozhodne pro ochucenou, preferuje hlavně příchuť citrónu, pomeranče a lesního ovoce.

Limonády klesají, nejdynamičtěji rostou energetické nápoje

Po vodách jsou druhým nejpopulárnějším typem nealkoholických nápojů limonády. Jejich roční spotřeba však v meziročním srovnání klesla o 3 %, a to na úroveň 403 mil. litrů, čímž se staly nejrychleji klesajícím segmentem za poslední rok. Za poklesem stojí všechny příchutě od kolové, pomerančové, citrónové po hroznovou, s výjimkou menšinové tonikové. Kolová příchuť se přitom stále těší největší oblibě – z celkového prodaného objemu tvoří tři čtvrtiny.

Zdroj: Nielsen

Zdroj: Nielsen

Třetí nejprodávanějších skupinou tvoří džusy, které zaznamenaly 4% meziroční nárůst spotřeby i tržeb. Češi nakoupili za poslední rok v maloobchodě 154 milionů litrů džusů a zaplatili za ně více než 4 miliardy korun. Z příchutí vede pomeranč, multivitamin a jablko.

Nejdynamičtější vývoj prožívají energetické nápoje, které mají i nejvyšší průměrnou cenu v rámci segmentu (44 korun za litr). Jejich maloobchodní spotřeba i tržby byly přibližně o 10 % vyšší než před rokem. Celkový prodaný objem za uplynulých 12 měsíců překročil hranici 48 milionů litrů. Roční obrat přesáhl 2,1 miliard korun.

V nejmenší míře utrácejí Češi za ledové čaje, na které vydali celkem 687 mil. korun. Jejich spotřeba je 45 milionů litrů.

-stk-