Potraty, alkohol i útěk před koronou. Neetické slovenské reklamy

sobota, 1. srpna 2020, 08:00 Slovensko Ivan Krasko

Přinášíme výběr reklam, které na Slovensku porušily etický kodex.

Z videa cestovní kanceláře Bubo, zdroj: YouTube

Z videa cestovní kanceláře Bubo, zdroj: YouTube

Rada pre reklamu ako samoregulačný orgán slovenskej reklamnej brandže riešila v minulých mesiacoch ďalšie sťažnosti. Prinášame výber z tých, ktoré Arbitrážna komisia uznala ako opodstatnené a rozhodla, že porušujú Etický kódex.

Opäť "špeciálny" projekt

Problémy s nedostatočným označením reklamných textov na internete sa objavili už v minulosti. Podľa Rady opäť pochybil web Čas.sk, ktorý zverejnil príspevok "Mnohonásobná ochrana vášho organizmu za menej ako 1€ / deň" a označil ho ako "špeciálny projekt". Podľa Rady nebol jasne identifikovaný ako reklama, i keď mal byť. "Označovanie „špeciálny projekt“ sa síce v praxi používa práve pre označovanie advertoriálu alebo PR článkov, avšak v danom prípade takéto označenie bolo pre bežného spotrebiteľa zmätočné. O to viac, že článok je umiestnený v sekcii „Správy“," zhodnotila Rada.

Neetické kampane proti potratom

Rada pre reklamu riešila aj sporné kampane proti prerušeniu tehotenstva. V jednej použilo občianske združenie billboardy s headlinmi ako "Masové zabíjanie najmenších ľudí" alebo "Agenti genocídy" a obrázkami plodu napríklad vedľa antikoncepcie alebo koncentračného tábora. "Forma prezentácie svojho názoru, ktorú zvolil zadávateľ nebola pripravovaná s pocitom zodpovednosti voči všetkým skupinám spotrebiteľov a v súlade s dobrými mravmi," uviedla Arbitrážna komisia Rady pre reklamu a zhodnotila, že daná reklama je v rozpore s Etickým kódexom.

K rovnakému záveru dospela aj pri ďalšej outdoorovej reklame, ktorá zobrazovala mŕtvy plod v dlani a dopĺňala to claimom "Potrat je najhoršia forma genocídy". Okrem toho, že reklama bola podľa verdiktu Rady neetická, neobsahovala ani označenie zadávateľa, pričom anonymnú reklamu považuje Etický kódex za neprípustnú.

Ako utiecť pred Koronavírusom

Kauzou, ktorej sa obsiahlo venovali slovenské médiá a dostala sa tiež k Rade pre reklamu, bolo youtubové video šéfa cestovnej kancelárie Bubo Ľuboša Fellnera na tému koronavírus. Zverejnil ho v skorých fázach koronavírusu na Slovensku, v marci. Hovoril v ňom, že na Slovensku bude "obrovská panika" a v závere tvrdí: "A ja vám odporúčam jednu velikú vec, čo by ste mali teraz spraviť. Viete? Je to to, že máte vyraziť na juh. [...]Preto, je to rada, ktorú vám žiadni politici, nemôžu, svojim voličom chudobným nemôžu ponúknuť, ale ja to elite Slovenska, ktorá s Bubom cestuje, to ponúknuť teda môžem. Preto vám hovorím, teraz je ten čas. Kliknite si na www.bubo.sk, vyberte si svoj zájazd a odleťte."

Fellner video z YouTubu stiahol a ospravedlnil sa. V odpovedi Rade pre reklamu agentúra Bubo argumentovala, že nešlo o jej kampaň, ale o názor na súkromnom profile. Rada pre reklamu to za reklamu považovala a vyhodnotila ju ako neetickú, ale zároveň ocenila, že video z originálneho YouTubu stiahli.

Hokejista s vodkou

V rozpore s Etickým kódexom bola aj outdoorová a internetová reklama webu Pijeme.sk. Súčasťou kampane "Piješ s nami alebo proti nám?!" bol napríklad vizuál na webe, ktorý zobrazoval hokejistu, ako pije vodku. Komisia to vyhodnotila ako nevhodné. "Vyobrazenie športovca, ktorý do seba „leje“ vodku v kontexte sloganu „piješ s nami alebo proti nám“ zároveň vyvoláva dojem, že konzumácia alkoholických nápojov je nevyhnutná pre športový úspech, či môže k takémuto úspechu prispieť," uviedla v rozhodnutí.

:)

Reklama v lište

Arbitrážna komisia Rady pre reklamu riešila aj sťažnosť na text, ktorý sa objavil v tickeri, čiže textovej lište spravodajskej televízie TA3. Ten uvádzal: "Buďte zodpovední! Zostaňte doma! Produkty pre domácnosť kupujte online z pohodlia domova. Nakupujte bez strachu o svoje zdravie. www.andreashop.sk." Podľa rozhodnutia komisie to nebolo v poriadku. Arbitrážna komisia spravodajskej televízii neupiera reklamu v tickeri, ale má byť dostatočne označená. V tomto prípade označenie "Informačný servis" nepovažovala za dostatočné.

Poznámka: Autor pracuje v TV Nova