Bertelsmann: RTL v pololetí klesla o 16 %, inzerenti se už vracejí

úterý, 1. září 2020, 11:20 Aktuality, TV, Tisk MediaGuru

Pandemie poznamenala především reklamní trh, což mělo z portfolia skupiny Bertelsmann dopad na RTL či Gruner+Jahr.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Výnosy mediální skupiny Bertelsmann v prvním poletí 2020 meziročně klesly o 8,9 % na 7,8 mld. euro. Čistý zisk skupiny byl přibližně stejný jako v prvním pololetí 2019. Dosáhl 488 mil. euro ve srovnání s 502 mil. euro v prvním pololetí 2019. Firma uvedla, že v druhé polovině roku očekává byznysovou stabilizaci. Výsledky byly zveřejněny v pololetní finanční zprávě skupiny Bertelsmann.

K průběhu prvního pololetí, ovlivněného pandemií nového koronaviru, konstatovala, že díky diverzifikovanému portfoliu nebyly dopady poklesu reklamního trhu tak citelné. Nejvíce se odrazily na televizní skupině RTL Group, vydavatelství Gruner+Jahr a tiskárnách Bertelsmann Printing Group. Naopak knižní divize, hudební vydavatelství BMG a divize Arvato se v období pandemie držely.

Výnosy televizní skupiny RTL v prvním pololetí 2020 meziročně klesly o 16,4 % na 2,7 mld. euro. Provozní zisk EBITDA se snížil o 43 % na 382 mil. euro. Skupina už ale registruje návrat inzerentů zpět. Placeným videoslužbám na vyžádání TV Now a Videoland se pak zvýšil počet předplatitelů na 1,8 mil. (+45 %). Letos na podzim má pak zahájit placená streamovací služba Salto, což je společná aktivita skupin TF1, M6 a France Televisions.

Na poklesu vydavatelství Gruner+Jahr se v prvním pololetí 2020 podepsala nejen pandemie, ale také prodej vydavatelství Motor Presse Stuttgart v loňském roce. Výnosy G+J se tak meziročně snížily o 23 % na 524 mil. euro. Některým magazínům z portfolia G+J se ale dařilo díky nárůst digitálních příjmů a výnosů z prodeje kompenzovat pokles na reklamním trhu. Platí to pro zpravodajský Stern nebo magazíny Gala a Brigitte.

-mav-