Camaïeu se potýká s problémy, Česko opouští

pondělí, 24. srpna 2020, 10:00 Aktuality, Retail MediaGuru

Módní značka Camaïeu se má do konce roku z České republiky stáhnout.

Zdroj: FB Camaïeu

Zdroj: FB Camaïeu

Francouzská módní značka Camaïeu se potýká s nemalými finančními problémy, a to nejen ve své domovině, ale i u nás. Po 18 letech tak na českém trhu končí.

Camaïeu, jež byla založena ve Francii v roce 1984, působí v České republice od roku 2002. Z původních 27 poboček je jich nyní otevřeno jen 19, většinou v nákupních centrech. Do konce roku by se měla značka z trhu stáhnout.

Česká republika přitom byla pro firmu druhým největším trhem ve východní Evropě. I tak se jí však v poslední době nedařilo. Společnost Camaïeu Česká navrhuje sama sebe poslat do konkurzu, přičemž v insolvenčním návrhu uvádí, že dluží necelých 400 milionů korun, které není schopna splácet. Francouzská matka ji tak musela dotovat. Nucené uzavření prodejen způsobené pandemií koronaviru firmě navíc zasadila další velkou ránu.

Kromě Česka je Camaïeu přítomna v 17 dalších zemích. Na domovském trhu byl nyní soudně vybrán nový vlastník – společnost Financière immobilière bordelaise z Bordeaux, která má převzít 511 z 634 obchodů ve Francii a přes 2600 z 3200 zaměstnanců. Nahradí tak dosavadní vedení v podobě současného CEO Joannese Soënena, o němž belgické odbory prohlásily, že vyváděl peníze ze zahraničních poboček firmy, což mohlo vést k bankrotu. Jednalo se především o trhy v Belgii, Švýcarsku a Lucembursku. Jaká bude jejich budoucnost, zatím není jisté.

Camaïeu čelí globálně problémům již několik let. Její prodeje byly negativně ovlivněny rozmachem e-commerce, ale také všeobecnou spotřebitelskou krizí. Pandemie koronaviru a uzavřené obchody krizi značky ještě prohloubily.

-stk-