CNN Prima zapojí rozšířenou realitu do počasí či sportu

středa, 19. srpna 2020, 07:30 TV MediaGuru

CNN Prima News otestovala rozšířenou realitu a už na podzim ji chce zavést do své relace o počasí. Později ji plánuje využít ve sportovních zprávách nebo v Krimi zprávách.

Televizní kanál CNN Prima News testoval v uplynulých týdnech využití rozšířené reality (AR, augmented reality) a také 3D postprodukce. Obojí plánuje začít pravidelně využívat ve svém vysílání, a to jak ve zpravodajství, tak například v relaci Počasí, sdělila Prima v úterý novinářům.

Prima konkrétně testuje virtuální strom, na kterém chce v předpovědi počasí demonstrovat sílu větru. „Když bude vítr v předpovědi extrémně silný, můžeme ukázat i to, jak se strom zlomí. S týmem jsme řešili, jak strom v reálné velikosti do studia umístit, aby nebyl příliš velký a šel vidět moderátor anebo naopak nepůsobil coby malý stromeček ve velkém studiu komicky. Výsledek uvidí diváci už brzy. Podobně bychom chtěli připravit i rozdíly hladiny vody v řekách,“ popisuje vedoucí grafického oddělení Petr Závorka.

3D grafika se vykresluje na základě pozic kamer vůči studiu a pak se skládá s reálným obrazem, a to v reálném čase. Příkladem zapojení rozšířené reality ve vysílání CNN Prima byl start vesmírné lodi Crew Dragon. „3D model lodi z NASA se musel připravit na grafice a pak umístit do systému Orad. Velkou výhodou je, že model můžeme ukázat 1:1 vůči studiu a moderátorovi. Máme reálné měřítko. Příště můžeme třeba ukázat řez interiéru nebo model rozložit a otáčet s ním, porovnat, o kolik má posádka více místa než v klasické lodi Sojuz a podobně,“ uvádí Závorka.

Prima nevylučuje, že rozšířenou realitu využije také pro prezentaci výsledků nadcházejících senátních a krajských voleb. Uvažuje rovněž o jejím využití v Krimi zprávách. „Pro rozšířenou realitu je atraktivním tématem třeba armáda. Tady můžeme ukázat například protiletadlový obranný systém nebo vylepšení na Pandurech. A využití najdeme i ve sportu, chtěli bychom takto zobrazovat třeba hráče ve skutečné velikosti u nás ve studiu,“ dodává Závorka.

3D model SpaceX ve vysílání CNN Prima News, zdroj: FTV Prima

3D model SpaceX ve vysílání CNN Prima News, zdroj: FTV Prima

Prima zároveň novinářům představila nové vysílací prostory poté, co se ke konci loňského roku přestěhovala z pražské Palmovky na Vinici. Z rekonstruované budovy vysílají jak televizní kanály Primy, tak její rádiové stanice. Televize zde mj. disponuje vlastním studiem pro výrobu původních pořadů, dále menším studiem pro výrobu esportových pořadů, zpravodajským studiem pro CNN Prima News či odbavovacím pracovištěm pro všechny stanice Primy. 

Zpravodajské studio CNN Prima News

  • Studio je dvouposchoďové. První patro má plochu 287 m², druhé 127 m². Díky celkové ploše 414 m² a výšce skoro 7 metrů se řadí mezi největší zpravodajská studia ve střední Evropě.
  • Patro je ve výšce 3,5 metru a v nejširším místě má bezmála 4 metry. Přístup do něj je přes designové točité schodiště. Každý z jeho osmnácti schodů je podsvícený sadou LED diod, které dokážou měnit barvu. LED diody a panely dodala společnost Samsung.
  • Obraz ve vysoké kvalitě se dá promítat na třech velkoplošných LED panelech a čtyřech nastavitelných LCD obrazovkách o celkové ploše 63 m². Celé studio je protkané pásy tvořenými víc než 84 tisíci LED diodami a dlouhými 1,4 kilometru, které umí zobrazovat i video. Díky nim dokáže studio během okamžiku kompletně změnit barevné schéma i náladu scény.
  • Studio disponuje digitálním horizontem s plochou přes 202 m², což odpovídá rozměrům plátna v kinech. Vyspělou technologii tvoří 3940 LED panelů – ty přenáší obraz přes velkoplošné plátno, které vytváří dojem, že obraz zabírá takřka celou stěnu studia. To je koncipované pro režim 360º. Kamery můžou zabírat jakékoli místo, a nevznikne prostor, který by divák nemohl vidět.
  • Dvě stěny jsou téměř celé prosklené. Celková plocha proskleného prostoru přesahuje 160 m². Sklo navíc tvoří tři vrstvy, aby materiál studio dostatečně zvukově odizoloval od okolí.
  • Při vybavování studia technologiemi bylo použito na 15 kilometrů signálových kabelů.
  • Ve studiu jsou čtyři robotické stativy Telemetrics, osazené kamerami Sony a objektivy Fujinon. Dva z nich dokážou po podlaze samy jezdit po předem definovaných drahách, nebo je může obsluha ovládat na dálku či přímo ve studiu. Doplňuje je kamera v prvním poschodí či kamerový jeřáb Jimmy Jib řízený obsluhou ve studiu. K dispozici jsou celkem čtyři čtecí zařízení.
  • Hlavní moderátorský pult je na míru navržený a vyrobený. Průměr vrchní desky vypálené laserem z jednoho kusu transparentního plexiskla je 2,8 metru. Noha pultu je vyrobena z umělého kamene. V čele je pak tři metry dlouhá a víc než půl metru vysoká obrazovka tvořená šestnácti LED moduly. To vše stojí na kruhovém pódiu o průměru pěti metrů.
  • Pět metrů v průměru má i veliký polohovatelný lustr visící nad hlavním moderátorským pultem. Světelný kruh o šířce padesát centimetrů je zavěšený na čtyřech DMX motorech, díky nimž je možné nastavovat jeho výšku v rozmezí čtyř a půl metru v závislosti na požadavcích osvětlení scény.

CNN Prima News chce na konci srpna představit své programové změny, které obsáhnou několik podstatných úprav. Víc zde a zde.

-mav-