Směřování značky Škoda se pravděpodobně změní

čtvrtek, 13. srpna 2020, 07:35 Marketing MediaGuru

Pod novým šéfem Thomasem Schäferem se značka Škoda bude pravděpodobně snažit posílit v segmentu cenově výhodných aut.

Zdroj: Škoda Auto

Zdroj: Škoda Auto

Začátkem srpna byl do čela automobilky Škoda Auto zvolen nový šéf. Stal se jím Thomas Schäfer, který do Mladé Boleslavi přichází z vedení jihoafrické části koncernu Volkswagen. V pozici předsedy představenstva nahrazuje po téměř pěti letech Bernharda Maiera. S novým šéfem lze očekávat i změny ve směřování značky Škoda, jak v rozhovoru pro Frankfurter Allgemeine Zeitung předeslal šéf koncernu VW Herbert Diess.

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí směrem k třetí prémiové značce koncernu,“ uvedl Diess a poukazoval tím zajisté na Audi a Volkswagen. Zároveň se nechal slyšet, že Škoda není co do objemu prodaných aut „dostatečně agresivní“ v konkurenci s Korejci a Francouzi. Konkurovat by tak měla levnější nabídce a posílit v segmentu cenově výhodných aut. Kterým značkám přesně by měla Škoda konkurovat, však z výroku šéfa koncernu zatím není jasné. Jednat by se mohlo o Citroën a Kiu, nebo ještě levnější Dacii.

Tržby Škoda Auto loni vzrostly o 14,5 % na 19,8 miliardy eur (540,9 miliard korun). Po celém světě prodala 1,24 milionů vozů, přičemž se prodej meziročně snížil o 0,8 procenta. V roce 2018 jich dodala 1,25 milionu. V prvním pololetí letošního roku, které bylo zásadně ovlivněno pandemií koronaviru a odstávkou výroby, prodala Škoda přes 426 tisíc vozů a její tržby dosáhly hodnoty 7,55 mld. eur (198 mld. korun). Na domácím trhu dodala za prvních šest měsíců celkem 39 400 vozů, což je v meziročním srovnání o téměř 18 % méně. Největší zájem přitom Češi měli o Octavii, Kodiaq a Karoq.

Očekávání automobilky je do třetího čtvrtletí optimistické. Podle vyjádření Alaina Faveyho, člena představenstva za oblast prodeje a marketingu, by mělo nyní dojít k oživení. Stejně je podle něj také možné vrátit se ve čtvrtém čtvrtletí na loňskou úroveň. „Na podporu pozitivního vývoje na mezinárodních trzích zavedla Škoda Auto jako doplněk státních podpůrných opatření, která výslovně vítáme, pro své obchodní partnery i rozsáhlé restartovací programy,“ dodal.

Od začátku roku 2019 do konce roku 2022 Škoda Auto představí celkem 30 nových modelů, derivátů, modernizací nebo variant modelů. Ještě letos by měla přijít také se svým prvním modelem, jenž je od začátku vyvíjen jako elektromobil. Pod názvem Enyaq ho veřejnosti ukáže v září.

-stk-