Reels na Instagramu užívá zatím jen 3 % Čechů

čtvrtek, 17. září 2020, 14:00 Internet & Mobil, Výzkum MediaGuru

Nová funkce Reels, s níž Instagram do jisté míry kopíruje stále oblíbenější TikTok, zatím využívá jen 3 % Čechů. TikTok používá 8 % populace.

Zdroj: Instagram

Zdroj: Instagram

Instagram v současnosti využívá již 49 % české populace starší 16 let. V mladší cílové skupině ve věku od 16 do 24 let, která je již znuděna Facebookem, používá tuto vizuální sociální síť dokonce 82 %. Své příznivce si v poslední době získává i TikTok, který nyní užívá 8 % lidí, mezi mladými dokonce 22 %. Vyplývá to z aktuálních údajů výzkumné agentury Kantar, které představil Tomáš Pflanzer na odborné konferenci Instameet.cz. 

Používání sociálních sítích v Česku, foto: MediaGuru

Používání sociálních sítích v Česku, foto: MediaGuru

Průzkum zabývající se především Instagramem probíhal na vzorku 2000 respondentů, které na této sociální síť zajímá především obsah od přátel. Až za nimi se zájmu těší příspěvky od influencerů, nejméně pak od značek. 

Mladší uživatelé v porovnání s těmi staršími více sledují, kolik mají followerů, lépe rozpoznávají falešné profily i reklamu. Pro všechny uživatele jsou ve feedu mnohem zajímavější fotografie než videa, o poznání více je také sami přidávají na svůj profil. Ve Stories jsou v porovnání s feedem videa oblíbenější, nicméně i zde fotografie převládají, a to jak v oblibě konzumace, tak v samotném sdílení. 

Na Instagramu přibývá pasivních uživatelů

Čtvrtina uživatelů si dopředu plánuje, jak budou postovat, přičemž loni tak činilo jen 19 %. Naopak skoro 36 % nepřidává na feed vůbec nic, v porovnání s loňským rokem je to o 7pb. více. Do Stories nic nepřidává dokonce polovina uživatelů, loni to bylo o 3 pb. méně. Na Instagramu přibývá pasivních uživatelů, kteří ostatní jen sledují, sami však žádnou aktivitu nevyvíjejí. 

Více než polovina uživatelů (51 %) na Instagramu vyhledává obchody, restaurace nebo třeba dovolenou. Loni tak činilo jen 38 %. Pětina uživatelů si pomocí Instagramu také přímo něco koupili, což je o 9pb. více než v předchozím roce. Meziročně vzrostla i ochota zde nakupovat, trojnásobně ve skupině lidí ve věku 35 až 44 let. 

Jak již bylo řečeno, reklamy na Instagramu si všímají spíše mladší uživatelé, kteří rovněž více volají po jejím označení, ať už hashtagem #ad, nebo #spoluprace. Když už tam reklama musí být, preferovanější je mezi příspěvky na zdi než ve Stories.

IGTV stále nezná 49 % uživatelů

Z funkcí, které jsou na Instagramu, k dispozici, se příliš nedaří IGTV. I dva roky po jejím spuštění ji nezná 49 %. Novinku Reels, která odstartovala před více než měsícem, zatím používá jen 3 %. Většina uživatelů ji zatím nezná, mladší cílovou skupinu to ale také moc nebaví. U lidí ve věku 25 až 34 let také značně narostl tzv. boooorindex mapující znudění Instagramem obecně, mírně se zvedá i u nejmladší sledované skupiny (16–24). 

Podle tzv. booorindex začíná Instagram nudit hlavně uživatele ve věku 25 až 34 let, foto: MediaGuru.

Podle tzv. booorindex začíná Instagram nudit hlavně uživatele ve věku 25 až 34 let, foto: MediaGuru.

Mladí se svou aktivitou přesunují na Instagram, Facebook je už nudí, foto: MediaGuru.

Mladí se svou aktivitou přesunují na Instagram, Facebook je už nudí, foto: MediaGuru.

-stk-