S fake news o koronaviru se setkalo již 60 % Čechů

úterý, 22. září 2020, 07:20 Aktuality, Výzkum MediaGuru

S dezinformacemi o novém typu koronaviru se setkalo 60 % Čechů. Více než polovina populace jim alespoň zpočátku uvěřila.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

S fake news o koronaviru se během pandemie setkalo 6 z 10 Čechů. Naprostá většina z nich, celkem 52 % populace, jim alespoň zpočátku uvěřila. Z vybraných informací kolujících o koronaviru věří nejvíce lidí tomu, že v prevenci proti koronaviru pomáhá pobyt na slunci. Vyplývá to z aktuální výzkumu agentury Ipsos.

Fake news byly nejčastěji zaznamenány na Facebooku (41 %), na sociálních sítích obecně (39 %) nebo na webových stránkách (37 %). Naprostá většina z těch, co fake news zaznamenala, jim alespoň zpočátku uvěřilacelkem 52 % populace. Čtvrtina populace jim uvěřilo opakovaně. Míra uvěření se přitom neliší dle jednotlivých socio-demografických charakteristik.

Nejvíc se věří pozitivním účinkům pobytu na slunci

Na vybrané informace kolující o koronaviru se Ipsos zeptal české veřejnosti a porovnal je s výsledky mezinárodního výzkumu Ipsos realizovaného v 16 zemích světa. Češi častěji než jiné národy věří, že pobyt na slunci pomáhá v prevenci proti koronaviru – za pravdivou informaci ji považuje 32 % Čechů, ve světě jen 19 %.

Naopak výrazně méně než jiné národy jsou Češi přesvědčeni o možnosti přenosu viru prostřednictvím poštovních zásilek ze zahraničí – věří tomu jen 19 % Čechů  oproti 35 % ve světě, přičemž nejsilnější přesvědčení panuje u Indů. Necelá pětina české populace (17 %) je přesvědčena, že pokud u člověka testy koronavirus potvrdí, není již možné ho chytit znovu, což se příliš neliší od globálního průměru (16 %). 

Jakým dezinformacím Češi nejvíce věří, zdroj: Ipsos.

Jakým dezinformacím Češi nejvíce věří, zdroj: Ipsos.

„Ačkoli se mladí lidé s fake news o koronaviru setkali častěji, k těmto konkrétním informacím jsou kritičtější, věří jim méně často než ostatní věkové skupiny. Naopak lidé starší 65 let velmi často nedokáží posoudit, zda je tvrzení pravdivé, či nikoli,“ uvedl k průzkumu Jakub Malý, ředitel agentury Ipsos.

Pocit ohrožení z koronaviru opět roste

Ipsos rovněž sleduje od počátku pandemie postoje veřejnosti ke koronaviru. Zatímco v březnu pocit ohrožení rostl výrazně (81 %), v průběhu dubna a května klesal (55 %), nyní začíná opět mírně narůstat (60 %). Od července také mírně vzrostly obavy z dopadu pandemie na zaměstnání, z růstu cen a z nutnosti snížit své životní standardy. Významně sílí přesvědčení, že boj s koronavirem bude dlouhodobá záležitost. Nyní je přesvědčeno až 67 % Čechů, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než šest měsíců, přičemž v březnu si to myslelo jen 15 % populace. 

-stk-