Značky v Česku využívají Instagram méně než ve světě

pondělí, 21. září 2020, 11:30 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Značky působící v Česku stále Instagram nevyužívají tolik jako ve světě, ukazuje srovnání společnosti Socialbakers.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Na českém trhu značky nevyužívají tolik Instagram, jak je tomu běžné ve světě. Mnohem více sází stále na Facebook, a to i přesto, že jim vizuální síť nabízí mnohem větší míru engagementu i více interakcí. Vyplývá to ze srovnání aktivity 500 top značek, které na odborné konferenci Instameet.cz představil Pavel Němejc ze společnosti Socialbakers. 

Srovnání 500 top značek ve světě a v České republice, foto: Socialbakers

Srovnání 500 top značek ve světě a v České republice, foto: Socialbakers

Na světové úrovni nabízí Instagram posledních 18 měsíců průměrně 23x více interakcí než na Facebooku. V českém kontextu je to jen 4x více. 

V Česku bere nejvíce interakcí e-commerce

Zajímavé je také rozložení interakcí podle typu značek. Ve světě vytváří až 80 % interakcí na Instagramu značky módy, e-commerce, automotive a kosmetiky. Na Facebooku jsou interakce více rozvrstveny – kolem 14 % tvoří značky z e-commerce, retailu a telekomunikací. 

V České republice je situace značně rozdílná. Na Instagramu tvoří necelou polovinu interakcí značky působící v e-commerce, následuje retail a služby. Všechny tři sektory dominují v interakcích rovněž na Facebooku. 

Stories se na Instagramu stává velmi důležitým reklamním formátem. V červenci letošního roku bylo do něj podle Socialbakers alokováno 11 % reklamního rozpočtu, což je 2,6x více než před dvěma lety. V České republice představuje Stories téměř každou druhou promovanou publikaci, přičemž 53 % z nich tvoří video. 

Influenceři se vyplatí FMCG či zdravotní péči 

Podle Socialbakers lze rozlišit sektory, kterým se vyplatí více najmout si influencera spíše než tvořit vlastní příspěvky. Mezi ně patří zejména zdravotní péče, rychloobrátkové zboží, potraviny nebo třeba vybavení pro domácnost. Naopak například módní značky, služby či hotely mohou velmi efektivně samy komunikovat na vlastních kanálech. 

Na Instagramu patří mezi nejlepší české influencery, které Socialbakers hodnotí podle svého tzv. Relevance Score, zohledňující jak počet sledujících, tak například pravidelnosti publikací či konzistentnosti engagementu, Jirka Král, Ben Cristovao či Kovy. Více než dřív se tuzemští influenceři také snaží označovat své komerční spolupráce, od konce loňského roku k tomu využívají spíše hashtag #spoluprace než původní anglické označení #ad. 

Zadavatelé i influenceři se shodli na pravidlech samoregulace

středa 16. září 2020

-stk-