Instagram přinutí influencery sdělit, kdo je platí

neděle, 18. října 2020, 08:50 Internet & Mobil MediaGuru

Společnost Instagram v Británii přistoupila na změnu podmínek, jimiž své vlivné uživatele (influencery) přinutí, aby podrobněji sdělovali, kdo je platí.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Instagram v Británii přistoupila na změnu podmínek, jimiž své vlivné uživatele přinutí, aby podrobněji sdělovali, kdo je platí. Oznámil to britský regulační úřad CMA. Ten se snaží omezit skrytou reklamu, která se podle něj často objevuje právě ve videopříspěvcích těchto uživatelů, takzvaných influencerů. Vlastníkem Instagramu je americká internetová společnost Facebook.

Influenceři, kteří mají tisíce sledujících, si mohou vydělat značné částky od firem, jejichž výrobky na instagramu propagují. Změny, na které Instagram přistoupil, úřad CMA považuje za důležitý posun v přístupu od velké platformy mezi sociálními médii. Provozovatelem platformy Instagram je v Británii společnost Facebook Ireland.

„Teď bude mnohem obtížnější, aby lidé na instagram dávali i reklamy bez toho, aby to jako reklamu také označili," píše se ve sdělení úřadu CMA, z něhož cituje agentura Reuters.

Úřad se zabývá připomínkami, že mnoho influencerů vkládá na instagram příspěvky o firmách, aniž jasně uvedou, že od těchto firem dostali za propagaci zaplaceno, případně získali jiné pobídky či dary. Právě to se teď má změnit – influenceři budou muset uvádět, zda za propagaci produktu či služby něco dostali.

Instagram bude používat technologické nástroje, které mu pomohou odhalovat případy, kdy tito hojně sledovaní uživatelé jasně neoznačí, že vložený příspěvek je reklama.

Po intervenci úřadu CMA slíbilo jen za loňský rok 16 celebrit, že dají tyto záležitosti na sociálních médiích do pořádku.

V Česku nedávno vznikla iniciativa Férový influencer, která stanovila pravidla užívání reklamní spolupráce na sociálních sítích. Příspěvky na sociálních sítích, ve kterých se objevuje reklama, by tak měly podle pravidel být hned v úvodu označeny jako placená partnerství, konkrétně uvedením sousloví #placenapartnerstvi. 

Zadavatelé i influenceři se shodli na pravidlech samoregulace

středa 16. září 2020

-čtk, -mav-