Výroba Lentilek se přesune do Německa, změní se receptura i obal

pátek, 16. října 2020, 11:15 Aktuality, Marketing MediaGuru

Společnost Nestlé přesouvá výrobu Lentilek z České republiky do Německa. Značka, jež vznikla v roce 1907, změní recepturu i obal.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nestlé přesune výrobu Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se přitom vyrábí déle než 100 let – od roku 1907. Od jara příštího roku se budou nově vyrábět v Hamburku. Informace, jež přinesl Český rozhlas potvrdil ČTK i mluvčí firmy Robert Kičina. Důvodem přesunu je podle něj sladění receptury českých Lentilek s mezinárodní značkou Smarties, pod kterou jsou lentilky vyráběny a prodávány v zahraničí, a také snížení nákladů na výrobu.

K přesunu do Německa podle Kičiny Nestlé vedou dva důvody. „Prvním je harmonizace receptury s naší značkou Smarties, pro kterou jsme se rozhodli na základě výsledků preferenčních testů mezi spotřebiteli. V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení, původní i nové, jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné,“ řekl mluvčí. Výrobek bude nově obsahovat méně cukru a více mléka a čokolády. Počítá se i s použitím certifikovaného kakaa.

Dalším důvodem stěhování je snížení nákladů na údržbu výrobních technologií a lepší využití kapacit v továrně v Hamburku, která dostačuje pro výrobu a distribuci produktu do všech zemí Evropské unie. „Navíc má závod technologii balení Lentilek do papírových obalů a přispěje k plnění závazků Nestlé, týkajících se snižování plastového odpadu bez větších investic,“ dodal Kičina.

Do papírových obalů se přitom Lentilky balí i nyní. Některé však podle Kičiny mají plastové součásti. Jako příklad uvedl balení Lentilek o váze 140 gramů v tubě. „V našem českém závodě, na rozdíl od německého, nemáme technologii která by nám je umožnila nahradit papírovými,“ řekl Kičina. Balení nejprodávanějšího osmadvacetigramového formátu Lentilek v papíře podle něj zůstane ve Sfinxu.

Lentilky začali v roce 1907 v Holešově vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Pojmenování čokoládových cukrovinek pochází z latinského slova pro čočku. Výrobek si nechali bratři patentovat. Jejich zásluhou ve městě vznikla továrna Sfinx, která Lentilky vyrábí dodnes. 

Koncem loňského roku pracovalo v holešovském závodě asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé výrobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbóny Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě Lentilky a Smarties. Čokoládové středy pro lentilky se dovážejí z druhého závodu na cukrovinky společnosti Nestlé v Česku, olomoucké Zory. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobí asi 1,6 milionu kusů Lentilek. Sfinx vyrábí i cukrovinky marshmallow či polotovar pro karamely.

Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá až do roku 1863. Do současné továrny na Palackého ulici se pak přesunula v roce 1910. Sfinx tedy patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je Sfinx od roku 1992.

Přesun výroby tradiční české značky a s tím spojené i nové receptury s sebou nese značné riziko. Před pěti lety například čelila firma Mondelēz krizové komunikaci kvůli přesunu výroby tradičních piškot do Polska. 

-čtk-, -stk-