Jedničkou slovenského internetu je Ringier před Zoznamem

sobota, 12. prosince 2020, 08:50 Slovensko Ivan Krasko

Přinášíme přehled postavení nejvýznamnějších provozovatelů slovenského internetu za první tři čtvrtletí roku 2020.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Kto má najsilnejšie postavenie na slovenskom internete? Ako sa menilo online portfólio najväčších prevádzkovateľov za posledné roky? MediaGuru.cz prináša prehľad online trhu na Slovensku.

Digitálna jednotka

Z hľadiska návštevnosti je jednotkou slovenského internetu Ringier Axel Springer SK, ktorý v 1. polroku 2020 a rovnako aj za prvé tri kvartály roka dosahoval priemernú mesačnú návštevnosť 3,1 milióna RU podľa IABmonitora. Prvenstvo si drží už dlhší čas.

Ringier Axel Springer si v digitále prešiel vývojom. Nemecko-švajčiarsky mediálny koncern pôvodne na Slovensku pôsobil ako vydavateľ printov – v portfóliu mal bulvárny denník Nový Čas, ženské i spoločenské týždenníky aj mesačníky – a na ich značkách budoval tiež online. Mal teda silný bulvárny web alebo content zameraný na ženy.

Pred necelými desiatimi rokmi však Ringier Axel Springer kúpil digitálnu spoločnosť Azet.SK Milana Dubca a s ňou získal aj čisto digitálne produkty – napríklad online katalóg a e-mail či slovenskú sociálnu sieť Pokec.

Ďalší zlom prišiel pred dvoma rokmi, kedy Ringier Axel Springer sfinalizoval predaj všetkých svojich printov a skupinu opustili aj weby týchto printov.

Dnešné online portfólio Ringier Axel Springer SK je teda výsledkom všetkých týchto zmien: naďalej funguje Azet.sk aj sociálna sieť Pokec, v portfóliu má tiež najnavštevovanejší web na Slovensku, spravodajské Aktuality.sk, ktoré vydavateľ v minulosti posilnil redakčne a presunul redakciu zo Žiliny do Bratislavy. Ďalším segmentom je doručovanie jedál; Ringier Axel Springer prevádzkuje Bistro.sk, aj keď jeho návštevnosť nemeria v IABmonitore. Spolu s News and Media Holdingom vytvoril tiež spoločný podnik United Classifieds.

Ringier Axel Springer SK dosiahol minulý rok tržby 12,3 milióna eur a vykázal stratu 4,2 milióna eur podľa finstat.sk. Vydavateľ ju pripisuje účtovným operáciám a oceňovaniu majetku súvisiacim s predajom časti portfólia, ktoré budú ovplyvňovať účtovné výsledky ešte niekoľko najbližších rokov.

Dvojkou slovenský Zoznam

Druhým najsilnejším online prevádzkovateľom na Slovensku je takisto čisto digitálna firma Zoznam. V prvých troch kvartáloch 2020 dosiahla priemernú mesačnú návštevnosť 2,7 milióna RU. Pre porovnanie, dvojkou bola aj v 1. polroku 2016. V niektorých obdobiach v minulosti, napríklad v roku 2019, ju predbiehal Petit Press.

Slovenský Zoznam a český Seznam.cz sa v minulosti spájali cez osobu Iva Lukačeviča, dnes však už prepojenie s jeho českým menovcom neexistuje. Zoznam patril do portfólia telekomunikačnej spoločnosti Slovak Telekom, tá však nedávno predala 100-percentný podiel v spoločnosti a novým vlastníkom sa stal dlhoročný CEO Zoznamu Martin Mác.

Zoznam prevádzkuje dva weby: bulvárne Topky.sk a web Zoznam.sk, pod ktorým zastrešuje všetky svoje ostatné aktivity. "Musíme mať pokrytý každý segment a byť zaujímaví pre používateľov a pre klientov," hovoril Martin Mác v rozsiahlom rozhovore pre MediaGuru.cz v roku 2016, v ktorom tiež vysvetľoval stratégiu Zoznamu.

Zoznam mal minulý rok tržby 8,4 milióna eur a zisk 452 tisíc eur. I keď tržby mu medziročne klesli, zisk sa zvýšil o 32%.

Petit Press tretí

Na treťom mieste medzi prevádzkovateľmi je Petit Press. Na rozdiel od čisto digitálnych spoločností Ringier Axel Springer SK a Zoznam, Petit Press je vydavateľstvo s výrazným printovým portfóliom na čele s denníkom Sme. Za 1.-3. kvartál 2020 malo v online návštevnosť vyše 2,6 milióna RU mesačne. Dlhodobo sa pohybuje na 2. až 4. mieste medzi prevádzkovateľmi.

Na internete prevádzkuje Petit Press portál Sme.sk, ktorý zastrešuje všetky digitálne projekty vydavateľstva: obsahové weby, komunitné weby či ďalšie projekty vrátane komerčných.

V obsahovom segmente patrí Sme.sk k pionierom plateného obsahu, z digitálneho predplatného má najvyššie príjmy spomedzi všetkých slovenských publisherov. Prvé pokusy robilo ešte pred Pianom, potom bolo jednotkou v Piane a dnes má vlastný paywall. Prečítajte si o tom viac.

V minulosti prevádzkoval Petit Press aj spravodajský web ujszo.com v maďarčine, ten však predal spolu s maďarským printom.

V roku 2019 mal Petit Press tržby 24,1 milióna eur a zisk takmer 583 tisíc eur, avšak sú to výsledky za celú skupinu vrátane printov, nielen za digitál.

Menšinovým akcionárom Petit Pressu je finančná skupina Penta.

Štvrté vydavateľstvo Penty

Kľúčovým vydavateľstvom Penty na Slovensku je News and Media Holding. News and Media Holding vydáva printové tituly a k nim má digitálne náprotivky: bulvárny web Pluska.sk a videoportál Plustv.sk, ekonomický web Trend.sk, pod ktorý patrí napríklad aj Mediálne.sk, a maďarské spravodajské weby Ujszo.com a Vasarnap.com. V portfóliu má tiež portál Centrum.sk.

V prvých troch kvartáloch 2020 mali weby News and Media Holdingu priemernú mesačnú návštevnosť takmer 2,6 milióna RU.

Súčasné digitálne portfólio News and Media Holdingu je výsledkom viacerých akvizícií. Najskôr tradičný vydavateľ Spoločnosť 7 Plus kúpil digitálneho hráča Centrum Holdings. Následne Penta kúpila Spoločnosť 7 Plus aj s Centrom a tiež ekonomické vydavateľstvo Trend Holding spolu s ich webmi. A naposledy k tomu prikúpila časopisy od Ringier Axel Springeru ako Nový Čas pre ženy alebo Eva a ich digitálny content začlenila pod web pluska.sk.

Ako sme už spomínali, Penta je aktívna tiež v segmente classifieds a má podiel v spoločnosti United Classifieds.

News and Media Holding dosiahol v roku 2019 tržby vyše 33,6 milióna eur a zisk takmer 179 tisíc eur, avšak aj v jeho prípade sa na výsledkoch vo výraznej miere podieľali printy.

Startitup narástol

Na piate miesto medzi najsilnejších prevádzkovateľov sa vďaka nárastu roku 2020 dostal Startitup s mesačnou návštevnosťou takmer 2,3 milióna RU.

Tržby spoločnosti v minulom roku boli tesne nad miliónom eur, pri takmer 88-tisícovom zisku.

Startitup má v portfóliu niekoľko vlastných alebo partnerských webov, ktoré obchoduje a audituje pod sebou. V IABmonitore je meraný technologicko-biznisový Startitup.sk, popkultúrny portál interez.sk, ženský web babskeveci.sk, komunitný zábavný portál emefka.sk a web o mestskej doprave imhd.sk.

Vydavatelia aj inzercia

V druhej päťke slovenského internetu sú tradiční vydavatelia kombinujúci printy a digitálne aktivity – Mafra Slovakia a Perex – televízna spoločnosť Markíza - Slovakia aj digitálni prevádzkovatelia Internet.sk a Radim Smička. V prípade Internet.sk ide o prevádzkovateľa informačných a servisných webov. Radim Smička zase prevádzkuje jediný projekt – general classifieds web bazos.sk, ktorý však patrí k najnavštevovanejším na slovenskom internete a za január-september 2020 bol nad 2 miliónmi RU.

2020 verzus 2015

Ako sa zmenil význam jednotlivých slovenských online prevádzkovateľov, sme porovnali na výsledkoch dnes a pred piatimi rokmi: za prvé tri kvartály 2020 verzus prvé tri kvartály 2015. No metodika merania návštevnosti IABmonitor sa odvtedy zmenila, takže nemožno priamo porovnávať parameter RU.

Situácia však je podobná v tom, že vtedy aj dnes boli na najvyšších miestach prevádzkovatelia ako Ringier Axel Springer SK (Azet.SK), Zoznam, News and Media Holding, Petit Press či Perex. V prvej desiatke je po novom už spomínaný Startitup a dostal sa do nej aj vydavateľ Mafra Slovakia, ktorý sa pred piatimi rokmi hýbal na začiatku druhej desiatky. Medzitým však získal napríklad licencované Cestovné poriadky, auditované pod HNonline.sk, rástol aj s ďalšími projektmi v rámci HNonline.sk alebo posilnil v ženskom segmente s webom svetevity.sk. Mediálny dom Mafra kúpil tiež podiel v skupine Ticketportal.

Naopak, z top 10 vypadli Heureka shopping (bývalý Naspers OCS) alebo tlačová agentúra SITA, ktoré sa zosunuli do druhej desiatky.

Top 10 prevádzkovateľov 1-9/2015

Zdroj: IABmonitor/AIMmonitor

Top 10 prevádzkovateľov 1-9/2020

Zdroj: IABmonitor

Poznámka: Autor pracuje ve skupině Canal+