Ovládněte tvorbu videí, královskou disciplínu internetu

středa, 16. prosince 2020, 15:30 Internet & Mobil MediaGuru

Andrea Hurychová na konferenci WebTop 100 ukázala, jak se vypořádat s tvorbou videí na internetu.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Video vládne internetu. Sledování videa patří spolu s čtením e-mailů a brouzdání po sociálních sítí ke třem celosvětově nejoblíbenějším způsobům využívání internetu. V jedné ze svých studií Cisco odhaduje, že už v příštím roce bude až za 82 % celosvětové návštěvnosti webu, nebo chcete-li on-line trafficu, zodpovědné právě video. Podle nich patří video v tom nepřeberném světě možností, který má díky internetu každý z nás na dlani, po ruce, či v kapse k nejoblíbenějšímu způsobu, jakým trávíme s obrazovkami ve svém životě čas. Navíc jeho sledování neustále roste. Jen na YouTube průměrný člověk stráví 4 hodiny týdně. Kdybychom k těmto číslům přidali i souhrnná čísla za videa na sociálních sítích, data například z Netflixu či HBO, určitě bychom týdenní průměr minimálně zdvojnásobili. Video pro nás je a bude i nadále lákavé.

Říkáte si, že to není nic nového? Že je to přece starý známý fakt? Že to bylo stejné v začátcích kinematografie, nebo televizního vysílání a že se od té doby zase tak moc nezměnilo? Nic nemůže být dále od pravdy. Změnilo se prakticky všechno. Od očividné dostupnosti a nepřeberného množství možností, přes primární médium, ke kterým se k nám video dostává až po pravidla toho, co od videa jako diváci čekáme. Vezměme to ale postupně.

Když si uvědomíme, že nejčastěji na internetu trávíme čas tím, že se díváme na videa, není překvapivé, že i videoreklama a využití videa ve službách značek je velice sledovanou disciplínou. Investice do online video reklamy tak stále rostou. Podle amerického měsíčníku Forbes bude do roku 2024 na americkém trhu investováno právě do videoreklamy přes 12,6 miliard dolarů. A to ještě není všechno. Ke všemu co jsme zatím řekli si ještě přičtěte, že již 51 % všech shlédnutí online videí je z mobilního telefonu. Je tedy jasné, že hlavním driverem růstu investic do online videoreklamy jsou mobilní telefony. A už jen z toho je patrné, že to, co platilo o videu a reklamě v dobách vlády televize, už je dnešním světě tak trochu pasé.

Nová pravidla videoreklamy pro éru sledování videí primárně na mobilním telefonu

První, co je třeba si uvědomit, je, že se s novým médiem, kde jedním pohybem palcem můžete přeskočit na další video, jinou stránku či se dostat k prohlížení jiného produktu, se musí měnit narativ videoreklam. Nemusíte je nutně zkracovat - vtipné, vizuálně a hudebně zajímavé stejně jako překvapivé příběhy si své diváky stále najdou nehledě na délku spotu. Mění se ale celý způsob vyprávění příběhu. Zatímco v televizních reklamách bylo možné upoutat pozornost navozováním nálady a postupnou gradací příběhu, dobrá on-line video reklama potřebuje zaujmout už od první vteřiny. Musíte ji už začínat překvapivě a připravit ji na to, že ji každou vteřinu bude chtít někdo vypnout či přeskočit. Nechávat si tedy pointu a spojení se značkou až na konec může být v online reklamě značně nevýhodné. Podobně je třeba brát ohled na to, že koukání na videa v mobilu často znamená sledování videí bez zvuku. Buď musíte vyprávět příběh, který nepotřebuje slova, nebo se vyplatí investovat do titulků.

Způsob vypravování v tradičním spotu a video spotu, zdroj: Thinkwithgoogle.com

Způsob vypravování v tradičním spotu a video spotu, zdroj: Thinkwithgoogle.com

Pravidla pro dobrou stavbu online video reklamy jsou jednoduchá jako samotná abeceda. Postačí vám zapamatovat si z ní pouze první čtyři písmenka a máte nakročeno k úspěchu!

  1. Attract. První, co musíte udělat je zaujmout. Co jsou osvědčené spouštěče upoutání pozornosti? Děti, zvířátka a celebrity. Pomáhá i roztomilost, humor, dobrá hudba a trocha překvapení.
  2. Brand. Svoji značku, nebo její pro vás nezaměnitelné symboly ukazujte ve videu od první vteřiny. Jen tak si bude i při přeskočení vide mít divák možnost spojit si příběh s vaší značkou. 
  3. Connect. Vaše značka, vy se musíte napojit na diváka. Nebo on se musí napojit na vás. Chcete, aby si buď sám sebe dokázal představit v situaci, kterou mu ukazujete, nebo aby moc toužil v ní být. Proto se v tomto bodě nejčastěji doporučuje buď využívat celebrit, nebo naopak hledat co nejpřirozenější a vašemu divákovi nejvíce podobné / obyčejné prostředí. 
  4. Direct. Jako u každého reklamního formátu i u online videa platí, že svého diváka musíte přímo navést k tomu, co má udělat. Musíte mu říct, co po něm chcete - využít skvělou promo nabídku? Doporučit váš produkt dál? Zaregistrovat se? Vyzkoušet si?

70 % výkonu vaší online video reklamy závisí na samotné kreativě

Ne každé značce se povede vytvořit reklamu, která je nezaměnitelná a rovnou vede ke spontánnímu rozpoznání značky od první vteřiny. Pokud k takovým šťastlivcům nepatříte, nezkoušejte použít tutéž reklamu pro televizi i do online videí. Popřemýšlejte o tom, jak vám může příběhová linka, vizuál či jiný prvek v online (nebo spíše mobilním) světě pomoci. Můžete využít i toho, že od vás lidé očekávají, že budete schopni reflektovat současnou situaci a dění. Nejvíce oceňované, tudíž lidmi zapamatovatelné, jsou takové reklamy, které dokáží rychle zareagovat. Jak dlouho se mluvilo o pohotové reakci sušenek OREO na velký výpadek elektřiny o Super Bowlu v roce 2013?

Podobného efektu můžete dosáhnout i v době covidové. Svoji reklamu můžete uzpůsobit současné situaci. Když se lidé nemohou potkávat tak, jak byli dříve zvyklí, upravte své příběhy, které je k setkávání vyzývali a ukažte svůj výrobek v novém světle – jako se skvěle povedlo Ristorante v ukázce níže. Můžete lidem dát, to co očekávají. Ukázku toho, jak jim v současné situaci umíte pomoci, co pro ně udělat. Můžete nabídnout ujištění, odlehčit situaci humorem, vyzvat je k nějaké akci – prostě ukázat, že žijete s nimi. Kde jinde se vám to povede lépe než v krátké on-line reklamě.

Zdroj: WeDigital, z prezentace na WebTop 100

Zdroj: WeDigital, z prezentace na WebTop 100

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: WeDigital, z prezentace na WebTop 100

Zdroj: WeDigital, z prezentace na WebTop 100

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Zdroj: YouTube

Věnujete pozornost svým kreativám, stejně jako cílům, ke kterým má vaše online videoreklama přispět.  Pokud budete myslet při vytváření online video reklamy i na pravidla „abecedy” a brát v potaz, že většina uživatelů vaši reklamu uvidí na mobilním zařízením, tak ve videoprezentaci své značky nešlápnete vedle. 

Andrea Hurychová

Autorka textu: Andrea Hurychová, zakladatelka agentury WeDigital. Příspěvek vznikl na základě přednášky na konferenci WebTop100, která proběhla 19.11. 2020.