Slovenská média v roce 2020 ovlivnila pandemie

sobota, 2. ledna 2021, 09:55 Slovensko Ivan Krasko

Přinášíme přehled událostí a personálních změn, které v roce 2020 nejvíce ovlivnily dění ve slovenských médiích.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Koronavírus, sfinalizovanie predaja najsledovanejšej televíznej skupiny, zmeny v spravodajských aj digitálnych médiách, personálne presuny. MediaGuru.cz sumarizuje top udalosti roka 2020 na slovenskom mediálnom trhu.

Koronavírus: Výpadky inzercie aj predaja

Rok 2020 mal byť pre slovenské médiá pozitívny – ešte na začiatku roka sa odhadovalo, že reklamný trh porastie 2,9-percentným tempom. Potom však prepukla pandémia koronavírusu a spôsobila škrtanie reklamných investícií, predovšetkým v 2. kvartáli. Finálne čísla za rok 2020 by mali byť známe v najbližších týždňoch.

Sledovanosť elektronických médií v čase koronavírusu na Slovensku rástla, zároveň však inzerenti odsúvali kampane, keďže sa zmenilo spotrebiteľské správanie. Slovenská internetová reklama zaznamenala podľa IAB Slovakia v prvom polroku pokles 3%. Printové médiá mali výpadky aj v distribúcii, niektoré tituly dočasne znižovali periodicitu. Rádiá upozorňovali na "devastujúce výpadky tržieb". Niektorí mediálni hráči, napríklad digitálny Ringier Axel Springer SK, dočasne znižovali platy.

Predaj CME dokončený

Európska komisia udelila súhlas s tým, aby spoločnosť PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera prevzala televízne stanice od CME, a dokončil sa tak obchod dohodnutý ešte koncom minulého roka. Hodnota transakcie predstavuje asi 2,1 miliardy dolárov.

Súčasťou CME sú televízne stanice v piatich krajinách strednej a východnej Európy vrátane slovenskej skupiny Markíza. Tá je najsilnejšou televíznou skupinou na trhu, v novembri mala trhový podiel 27,1% v 12-54.

Akcie CME boli stiahnuté z burzy NASDAQ Global Select Market a z Burzy cenných papierov Praha. Pozíciu generálneho riaditeľa skupiny prevzal Didier Stoessel. Viac o transakcii a výmene manažmentu.

Nastúpila nová vláda, zmení mediálne zákony

Na Slovensku sa konali parlamentné voľby a menila vláda. Novou ministerkou kultúry sa stala bývalá podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Natália Milanová (OĽaNO). Po nástupe novej vlády možno očakávať zmeny mediálnej legislatíve. Ministerstvo kultúry predkladá zmenu zákonov, ktorá ovplyvní predovšetkým trh rádií. "Cieľom je deregulácia právneho prostredia rozhlasového vysielania, ktorá [...] umožní rádiám mať viacero programových služieb," uvádza ministerstvo. Na Slovensku pre komerčné rádiá momentálne platí, že jeden vlastník môže prevádzkovať iba jedno celoplošné rádio. Viac o plánovaných zmenách.

Slovenský Zoznam mení majiteľa

Telekomunikačná spoločnosť Slovak Telekom predala 100-percentný podiel v spoločnosti Zoznam. Novým vlastníkom sa stal doterajší CEO Zoznamu Martin Mác. Hodnota transakcie nebola komunikovaná. Mác predstavil plány spoplatneného seriózneho spravodajského webu či internetovej televízie. Zoznam je druhým najväčším prevádzkovateľom na slovenskom internete. Viac o predaji Zoznamu.

Ďalšie udalosti

 • Marian Kočner a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko boli odsúdení za falšovanie zmeniek na 19 rokov väzenia, rozsudok nie je právoplatný.
 • Súd uznal vinu len jedného z troch obžalovaných z vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka.
 • Slovenské Parlamentné listy zmenili majiteľa. Stala sa ním spoločnosť Media Work, ktorá sľubuje viac videoobsahu, nové rubriky či komunikáciu značky.
 • Skončilo multiregionálne Rádio Jazz zakladateľa TA3 Martina Lengyela. Snažilo sa pretransformovať na kresťanské Rádio Mária a zmeniť prevádzkovateľa, ale Rada mu to neschválila,
 • Do internetovej spoločnosti Startitup vstúpil ako spoluinvestor bývalý spolumajiteľ Spoločnosti 7 plus Jozek Dukes, zistili Stratégie.

Personálne zmeny

V roku 2020 sa udialo viacero personálnych zmien v slovenských médiách. Spravodajská televízia TA3 zmenila manažment. Novou generálnou riaditeľkou je Mirjana Hron Sikimič, ktorá predtým pôsobila v printovom segmente; šéfovala Spoločnosti 7 Plus a neskôr bola v manažmente News and Media Holdingu. Šéfkou spravodajstva a publicistiky TA3 sa stala bývalá novinárka, moderátorka, politička či šéfka spravodajského rádia Zuzana Martináková. Novou riaditeľkou komunikácie a strategického rozvoja TA3 je Oľga Dúbravská z Our Medie SK. TA3 sa zároveň rozhodla odísť z terestriálu.

Personálne zmeny sa diali aj v redakciách News and Media Holdingu finančnej skupiny Penta. Plus 7 dní, ktorý je jednotkou medzi slovenskými týždenníkmi z hľadiska predaného nákladu aj čítanosti, prišiel o šéfredaktorku. Novým šéfredaktorom sa stal Ľuboš Kamenistý. V ekonomickom Trende skončila časť redakcie. "Pred rokom a pol došlo k významnej, priam až generačnej obmene redakcie [Trendu]. Do niekoľkých mesiacov však bola redakcia doplnená úplne. Podobné zmeny, vrátane zmeny šéfredaktora sa však diali aj v minulosti. Druhým momentom bolo vypuknutie koronakrízy. Vtedy sme dospeli k rozhodnutiu a zoštíhleniu redakcie, približne o 20%. Pripomínam, že aj napriek tomuto kroku, je redakcia Trendu najväčšou čisto ekonomickou redakciou na trhu," hodnotí v rozhovore pre MediaGuru.cz CEO News and Media Holdingu Michal Teplica.

Vydavateľstvo Perex, ktoré vydáva denník Pravda, a jeho akcionár Our Media SK zmenili vedenie. Novým predsedom predstavenstva oboch firiem sa stal doterajší konateľ Ján Svoboda. Z Perexu odišla Emília Fullová a z Our Medie Oľga Dúbravská. Novým členom predstavenstva Perexu a Our Medie SK, zodpovedným za oblasť obchodu, marketingu, výroby a distribúcie, sa stal Ladislav Ollé z News and Media Holdingu. Pravda sa tiež po rokoch vrátila do auditu predaja tlače ABC SR. Ešte predtým sa novým šéfredaktorom denníka stal Jakub Prokeš. Prečítajte si rozsiahly rozhovor s Jánom Svobodom.

Ďalšie personálne zmeny

 • Jaroslav Haščák skončil vo vedení Penty po tom, ako ho zadržala polícia.
 • Novým programovým riaditeľom televíznej časti RTVS sa stal Anton Šulík, skončil Marek Ťapák. Vo verejnoprávnom telerozhlase nastalo aj niekoľko ďalších personálnych zmien, viaceré z nich v spravodajstve.
 • Mediálny manažér Andrej Doležal, ktorý niekoľko rokov šéfoval technike v Markíze či RTVS a pracoval aj v Joj a Towercome, sa stal novým ministrom dopravy.
 • Novým programovým riaditeľom najpočúvanejšieho slovenského rádia Expres sa stal doterajší šéfmoderátor Rasťo Bečaver.
 • Do Mafry Slovakia sa vrátil František Kvarda ako vedúci knižnej divízie Mafra Books.
 • V tlačovej agentúre SITA skončila šéfredaktorka Zuzana Devera.

Prečítajte si tiež:

Poznámka: Autor pracuje ve skupině Canal+, působil v TV Nova